T1Wi_RXhxnXXasaV30_033902

گودی كمر به علت كم تحركی و ورزش نكردن، ضعف عضلات كمر، حاملگی و كاهش قدرت عضلات شكم از بیماری‌های شایع زنان پس از بارداری است.

افراد زیادی از کمر درد شکایت دارند اما علت این کمر درد چیست دردهای کمر می‌تواند علتهای مختلفی داشته باشد و شایعترین علت آن گودی کمر یا لوردوزی کمری است. ضعف عضلات شکم می‌تواند یکی از علتهای گودی کمر باشد.

عارضه لوردوز کمر بیشتر در بین بانوان شایع است و این به سبب بارداری و استفاده مکرر از کفش‌های پاشنه‌دار می‌باشد زیرا در هنگام پوشیدن این نوع کفشها برای حفظ تعادل مجبور هستند شکم خود را سمت جلو نگه‌دارند که این به مرور زمان ستون فقرات شکل اصلی خود را از دست داده و گودی کمر بیشتر می‌شود.

در زمان گودی کمر استخوان مهره‌های ستون فقرات بر روی یکدیگر ساییده و غضروف آن از بین می‌رود با گذشت زمان عدم و جلوگیری از این عارضه استخوان مهره‌ها کم کم به نخاع و رشته‌های عصبی فشار و امکان آسیب‌ دیدن آنها وجود دارد.

از این عارضه می‌توان با ورزش پیشگیری و حتی آن را درمان نمود زیرا انجام حرکات ورزشی عضلات شکم و کمر را تقویت می‌نماید تا از حالت خود خارج نشود.

برای درمان می‌توانید تمرینات زیر به طور روزانه انجام دهید:

1.     به پشت بخوابید سر وکتفهایتان را از زمین بلند کنید در این حالت عضلات شک منقبض می‌شود.
2.    به پشت بخوابید و عضلات شکم و باسن را منقبض نمایید و کمر را به زمین فشار دهید و چند ثانیه را در همین حالت بمانید بعد از چند لحظه استراحت چند بار این تمرین را تکرار کنید.
3.    به همان حالت قبل به پشت خوابیده زانوها و رانها را خم کنید در حالی که دستها را روی سینه قرار داده‌اید حرکات بلند شدن را انجام دهید تا جایی که زاویه تحتانی کتف از زمین فاصله بگیرد.
4.    همین طور می‌توانید به پشت دراز کشیده و کف پاها را به دیوار تکیه داده و عضلات شکم را منقبض و کمر را به سمت زمین فشار دهید.

اما اگر کوتاهی عضلات خم کننده ران عامل تغییر شکل کمر باشد باید حرکت کششی را انجام دهید.

1.    به پشت روی تخت بخوابید به طوری که از زانوها از تخت آویزان باشد پا باید در تماس با تخت نگه داشته شود این حرکت باعث می‌شود عضلات خم کننده ران در پای مخالف کشیده شود این حرکت مستلزم است که به صورت متناوب انجام شود تا عضلات خم کننده هر دو ران کشیده شوند.

2.    رو به شکم دراز کشیده زانوی یک پا را خم و سپس بالا بیاورید در این حرکت عضلات جلوی ران کشیده می‌شود در صورتی که عضله راست رانی که قسمتی از چهار سر است کوتاه شده باشد زانو باید حتما خم باشد تا عضله کشیده شود.

لازم به ذکر است چنانچه گودی کمر مادرزادی باشد با حرکات اصلا نمی‌توان آن را درمان کرد.