vitiligo_2_high
ویتیلیگو یا برص، یک بیماری ژنتیکی است که در آن، قسمتی از پوست، رنگدانه نمی سازد و پوست قسمتی که تولید رنگدانه ندارد، به رنگ کاغذی کاملا سفید درمی آید

برص، پیسی، لک و پیس همه عناوین یک بیماری پوستی است که موجب پیدایش لک‌های وسیع سفید در پوست فرد می‌شود. دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیماری  برص یا پیسی، یک بیماری خود ایمنی است که بدن علیه رنگدانه‌های خودش شروع به مبارزه می‌کند و رنگدانه  را از بین می‌برد و موجب ایجاد لکه‌های سفید در پوست می‌شود.
وی ادامه داد: بروز این نوع لکه‌های سفید پوستی در هر سنی می تواند باشد. سن شایع بین 20 تا 40 سالگی است ولی می‌تواند در سنین 5، 7 و 10 سالگی هم اتفاق بیافتند و علت اصلی آن هنوز شناخته شده نیست و این بیماری را به عنوان بیماری خود ایمنی می‌شناسند. هر چند عامل استرس می‌تواند در بروز آن موثر باشد.
دکتر احسانی افزود: نه اینکه استرس، عاملی برای پیدایش برص باشد ولی در افرادی که زمینه‌هایی برای ابتلا دارند، استرس می تواند تشدید کننده این مشکل باشد. هر چند افرادی که هیچ نوع استرسی ندارند هم ممکن است مبتلا به برص شوند و در مقابل گستردگی برص در افراد پر استرس بیشتر خواهد بود.
این متخصص پوست گفت: درمان این بیماری بسیار سخت است و درمان قطعی تاکنون برای پیسی وجود نداشته است. ولی در حال حاضر درمانهایی چون لیزر، پیوند پوست، سلول درمانی، نور درمانی و درمانهای دارویی وجود دارد.
وی در پایان گفت: اگر فردی به هیچ یک از روشهای درمانی جواب ندهد، با رضایت خود فرد، رنگ بدن را به رنگ سفید پایه یعنی در واقع به رنگ لکهای سفیدی که در پوست ایجاد شده تغییر می‌دهیم.