skeleton

این نوشیدنی‌ها نه تنها مقادیر زیادی شکر افزوده را به بدن وارد می‌کند و موجب بروز بیماری‌هایی نظیر چاقی، مرض قند (دیابت)، پوسیدگی دندان و پوکی استخوان می‌شود، بلکه خود عاملی کلیدی در ابتلا به سایر بیماری‌های خطرناک است

 

نوشیدنی‌های گازدار حاوی اسید فسفریک هستند که موجب از بین بردن کلسیم از سطح استخوان‌ها می‌شود و در درازمدت فرد را مستعد پوکی استخوان خواهد کرد.در خصوص پیشگیری از پوکی استخوان تا 30 سالگی اذعان داشت: پوکی استخوان بیماری است که در سنین بالا شیوع بسیار زیادی دارد و در خانم‌ها دو برابر بیشتر از آقایان است و گاهی اوقات فرد با شکستگی خود به خودی استخوان‌های خود مواجه می‌شود که باید در دوران نوجوانی و جوانی با مصرف غذاهای مؤثر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.
وی ادامه داد: مهم‌ترین ماده‌ی مؤثر، استفاده از کلسیم است و افرادی که در طول دوره جوانی و نوجوانی از شیر و لبنیات بیشتری استفاده می‌کنند درصد ابتلا به این عارضه بسیار کاهش می‌یابد.
این متخصص تغذیه توصیه کرد: در شبانه‌روز حتما 3 الی 4 واحد از خانواده شیر و لبنیات باید استفاده شود،‌ که مصرف یک واحد شیر و لبنیات معادل یک لیوان شیر، یک لیوان ماست، دو لیوان دوغ و یا 30 گرم پنیر نیز باید باشد.
وی با بیان اینکه لبنیاتی که مصرف می‌شود حتما باید کم‌چرب باشد، تصریح کرد: لبنیات پرچرب مانع از جذب کافی کلسیم در بدن می‌شود.
فرح‌بخش به عدم مصرف نوشیدنی‌های گازدار تأکید کرد و گفت: این نوشیدنی‌ها حاوی اسید فسفریک هستند که موجب از بین بردن کلسیم از سطح استخوان‌ها می‌شود و در درازمدت فرد را مستعد پوکی استخوان خواهد کرد.