7300_239

پدر و مادرها هم باید با کلی اصرار و خواهش از کودک بخواهند که از تختخواب بیرون بیاید. این مشکل تقریبا در همه خانواده هایی که بچه مدرسه ای دارند شایع است. پس شاید بد نباشد راه های مقابله با آن را یاد بگیرید

تا زمانی که شما فرزندی ندارید، نمی‌توانید درک کنید که حاضر شدن و رفتن به خارج از منزل در صبح چقدر دشوار است. بلند شدن از رختخواب، لباس پوشیدن، شانه کردن موها، درست کردن صبحانه و خوردن آن، مسواک زدن، پیدا کردن کفش‌ها، مرتب کردن کیف و غیره. هر کدام از اینها آنقدر زمان بر است که می‌تواند روزتان را از همان ابتدا دشوار کند. اگر می‌‌خواهید این روند را ساده‌تر کنید، ترفندهای زیر را به کار گیرید.

از شب قبل آماده شوید

این ترفند به یاری بسیاری از خانواده آماده است. بعضی‌ها لباس‌هایشان را آماده می‌کنند یا بعضی دیگر میز صبحانه را از شب قبل می‌چینند. شما نیز می‌توانید تعدادی از کارهایتان را از شب قبل انجام دهید.

لوازم را در جاهای غیر معمول بگذارید

شاید دوست داشته باشید که همیشه کفش‌ها در اتاق خواب باشند یا لباس‌های کودکتان در کمدش، اما برای سرعت بخشیدن به کارهایتان در روز، بهتر است آنها را در مکان هایی که به آن تعلق ندارند، بگذارید. به عنوان مثال شانه را در ماشین‌تان بگذارید تا کودکتان بتواند در راه مدرسه موهایش را شانه بزند یا لباس‌ها را روی صندلی غذاخوری آویزان کنید تا مجبور نباشید ساعت‌ها وقت‌تان را صرف پیدا کردنشان در کمد کنید.

کارها را مشخص و تنها به آنها بپردازید

بسیاری از مادران می‌گویند که حذف کارهای اضافی، مانند روشن و تماشا کردن تلویزیون، می‌تواند موجب تمرکز کودکان و تسریع کارهایشان شود.

مسابقه‌ای ترتیب دهید

گاهی وقت‌ها لازم است برای انجام کارها مسابقه‌ای ترتیب دهید تا کودکتان سرعت‌‌اش را بالا ببرد. به عنوان مثال با فرزندتان در لباس پوشیدن به رقابت بپردازید، هر کسی که زودتر لباس‌هایش را به تن کرد، برنده است.

از زنگ ساعت یا تایمر استفاده کنید

زنگ ساعت را در زمان مقرر تنظیم کنید. (به عنوان مثال 15 دقیقه مانده به اتوبوس) یا در اتاق کودکتان زنگی بگذارید و برای بیدار کردنش، چند بار آن را فشار دهید.