shoelaceR10

پاشنه کفش مناسب باید از جنس محکم و بادوام باشد تا از چرخش پاشنه جلوگیری شود از این رو باید رویه و کف کفش‌ها نیز انعطاف‌پذیر باشد تا هنگام راه رفتن و انگشتان بخوبی اجازه خم شدن داشته باشند.

یک متخصص ارتوپد بر پوشیدن کفش‌های بند دار تاکید کرد.

دکتر محمدرضا نیکو اظهار کرد: کفش‌های بنددار موجب تنظیم سایز پا می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود از کفش‌های بنددار استفاده شود.

وی افزود: پوشیدن کفش‌های تنگ موجب بوجود آمدن بیماری‌های مختلفی مانند فرو رفتن ناخن به داخل گوشت شست پا شده و ممکن است ایجاد عفونت کند که گاهی با عمل جراحی این بیماری رفع می‌شود.

نیکو تصریح کرد: یکی از عوارض کفش تنگ بوجود آمدن ناهنجاری‌های انگشتان و بد شکل شدن استخوان‌های پا می‌شود.

وی ادامه داد: کفش‌های طبی بهترین نوع کفش‌هایی هستند که پیشنهاد می‌شود تمامی افراد از این کفش‌ها استفاده کنند. همچنین کفش‌هایی که برای ورزش کردن استفاده می‌شوند بستگی به نوع ورزش مورد نظر، متفاوت است.

نیکو تاکید کرد: برخی به بیماری خار پاشنه مبتلا بوده و برخی دیگر نیز کف پای صاف دارند که هر یک از این افراد باید از کفش‌های مخصوص استفاده کنند.

این متخصص ارتوپد خاطرنشان کرد: کفش برای تعادل بدن حین حرکت و دویدن است، بنابراین باید هنگام خرید کفش دقت بسیار داشته باشیم.

وی گفت: هنگام خرید کفش باید دقت داشته باشیم که جلوی کفش‌ها به اندازه کافی جا داشته و انگشتان به جلوی پا نچسبند. همچنین از ناحیه پشت پا به اندازه یک انگشت باید جا داشته باشد.