Medizin

از آنجائیکه تجزیه و تحلیل جدید از تحقیقات  امروزی نشان می دهد داروهای گرانقیمت و ارزان نیز در از بین بردن درد نوروپاتی دیابتی تاثیر دارند، پزشکان  تا اجرای تحقیقات زیادتر  در این مورد باید پول خرید دارو را در تجویز خود مدنظر داشته باشند.

میلیون ها فرد مبتلا به دیابت برای تخفیف دردهای مرتبط با نوروپاتی (درد، سوزش و تیر کشیدن پاها و دست ها) دارو مصرف می کنند. با تحقیقات جدید داروهایی برای تسکین درد نوروپاتی دیابتی به بازار عرضه شده است اما هزینه ی این داروها تقریبا ده برابر سایر داروها است بااین وجود احساس رهایی از درد نوروپاتی با هر دو نوع دارو با هم تفاوت چندانی ندارد، این گفته های دو تن از متخصصان در دانشگاه میشیگان است که درAnnals of Internal Medicine منتشر گردید. بنابراین در حال حاضر، هزینه یک عامل بسیار مهم در تصمیم گیری برای انتخاب دارو محسوب می شود. دانشمندان در این تحقیق به مقایسه ی داروهای قدیمی و داروهای جدید پرداختند.

محققان کلینیکMayo  و همکارانشان در دانشگاه میشیگان به آنالیز اطلاعات بدست آمده از کارآزمایی های کلینیکی داروهای مختلف برای کاهش درد نوروپاتی دیابتی پرداختند. این گروه می گویند: گزینه های مختلفی در انتخاب دارو موثر هستند با این حال برای اطمینان بهتر لازم است این گزینه ها با هم بدرستی و کامل مقایسه شوند.

دکترCallaghan  نویسنده این مقاله می گوید: دستورالعمل های ملی و سایر تلاش ها در این زمینه بروی میزان تأثیر درمانهای مختلف بروی درد عصب دیابتی تمرکز کرده اند. نیمی از افراد مبتلا به دیابت به نوروپاتی مبتلا هستند و گاهی شدت درد و عوارض آن بحدی است که آنها را از پیاده روی و ورزش باز می دارد. نوروپاتی در بسیاری از عوارض دیابت نقش دارد. اما تاکنون در تحقیقات، هزینه ی داروهای تسکین دهنده ی نوروپاتی در نظر گرفته نشده بود، اما در تحقیق اخیر دکتر Callaghan  و همکار او دکتر Feldman  متخصص اعصاب در دانشکده ی پزشکی دانشگاه میشیگان به بررسی جنبه های مالی نوروپاتی دیابتی پرداختند.

دکتر Callaghan  می گوید: این درمانها همگی تأثیرات مشابهی دارند اما آنچه متفاوت است عوارض جانبی و هزینه های آنها است. داروهای قدیمی تر ارزان تر بوده و حدود 15 تا 20 دلار در ماه برای بیمار یا سازمانهای بیمه گر هزینه دربرداشتند در حالیکه داروهای جدید تقریباٌ 200  دلار در ماه هزینه دارند. بیمارانی که سالها از این داروهای قدیمی استفاده می کنند حال باید برای داروهای جدید هزینه های زیادی را پرداخت کنند، درحالیکه تأثیرات این داروها مشابه است، چرا باید بیماران داروهای گران تر خریداری و مصرف کنند؟

دکتر کالاهان می گوید: در مورد داروهای جدیدتر که فعالیت های بازاریابی زیادی در پشت آنها قرار دارد تایید سازمان غذا و دارو برای کسب بالاترین توصیه ها در دستورالعملهای ملی درمان نیاز به شرکت حداقل 80 درصد از افراد در یک کارآزمایی بالینی کامل دارند تا به عنوان دارویی با سطح بالای تصویب در دستورالعمل های درمانی وارد شوند. این تصویب، ظاهری مصنوعی برای ارجحیت انتخاب داروی جدید ایجاد می کند اما درحقیقت، شرکت در کارآزمایی های سایر داروها برای نوروپاتی دیابتی حدود 70 درصد یا بیشتر بوده است که تفاوت قابل ملاحظه ای با مورد قبلی ندارند و از سوی دیگر تأثیر قوی داروهای ژنریک قدیمی در کاهش درد نوروپاتی (که برچسب اختصاصی برای کاهش درد عصب دیابتی ندارند) توسط شواهد زیادی از جمله شواهد حاصل از متاآنالیزهای انجام شده توسط گروه کلینیک مایو، تایید شده است.

دکتر کالاهان که بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی را در نظام سلامت UM (دانشکاه میشیگان) معاینه می کند، می گوید: من داروهای ژنریکی مانند گاباپنتین (gabapentin) یا یکی از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای (tricyclic antidepressants) را بصورت معمول بعنوان اولین گزینه برای دردهایی که جدیدا ایجاد شده است، تجویز می کنم.


بیشتر بخوانید: گاباپنتین چیست؟ بررسی عوارض و نحوه مصرف


نویسندگان مقاله می گویند: از میان داروهای جدید، داروی Pregabalin  دارای بیشترین هزینه در ماه است (189.98دلار) بعد از آن داروی duloxetine  قرار دارد که هزینه ی ماهانه ی آن به 170.99  دلار می رسد.

اگر چه داروی Venlafaxine  یک داروی ژنریک است هزینه ی آن زیاد بوده و در ماه به 119.98  دلار می رسد. در مقابل gabapentin  دارای هزینه ای برابر با 18.99  دلار در ماه و آمی تریپتیلین برابر با 12.99  دلار و nortriptylineبرابر با 19.99  دلار است. کرم موضعی Capsaicin  که بدون نسخه نیز قابل خریداری است دارای هزینه ای برابر با 13.99  دلار در ماه می باشد.

دکتر کالاهان می گوید: در این تحقیق، محققان بررسی های سیستماتیک دیگر را نیز در مورد این موضوع مطالعه کرده و در نظر گرفتند، او می افزاید: ما امیدواریم تا انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه، نورولوژیست ها و پزشکان مراقبت های اولیه در تجویز دارو برای کاهش درد نوروپاتی در هزینه ی داروها را در نظر داشته باشند.

مترجم: در بازار دارویی ایران هزینه ی ماهانه ی مصرف برخی از داروهای فوق الذکردر تاریخ آبان 1393، بشرح زیر است:پرگابالین 6600 تومان( تولید داخل)، گاباپنتین 100 =4500  تومان،   نورتریپتیلین10 = 1200 تومان، دولوکستین =24000  تومان و  امی تریپتیلین = 900 تومان می باشد.

منبع-diabetestma