alzheimer_s-disease_600x450

پژوهشگران استرالیایی از سم بوتاکس برای  تحقیق چگونگی انتقال پیام های عصبی میان سلول های عصبی یا نورون ها(neuron) بکار بردند

به گزارش پایگاه اینترنتی Medline plus.com دانشمندان با استفاده از سم بوتاکس توانستند مهم ترین فعالیت سلول های عصبی را که در فرآیندهایی مانند حافظه و یادگیری دخالت دارد، کشف کنند.

این کشف جدید، گام بزرگی در درمان اختلالات عصبی تخریب کننده مانند آلزایمر یا بیماری های روانی مانند افسردگی محسوب می شود.

این دانشمندان از سم بوتاکس استفاده کردند تا فرآیندهای شیمیایی بر روی چربی و پروتیین را در سلول عصبی طی عمل اگزوسیتوز یا خارج سازی از سلول کشف کنند.

بوتاکس سم باکتری بوتولیسم است. این سم کاربردهای دارویی و درمانی بسیاری دارد و با تزریق این سم می توان از بروز چین و چروک در صورت پیش گیری کرد. به علاوه از این سم برای درمان تعریق بیش از حد و نوعی تیک غیرارادی عصبی؛ لوچی؛ لرزش صدا؛ سر و اندام ها؛ سفتی دردناک ماهیچه؛ گرفتگی عضلانی و لکنت زبان استفاده می شود.

در این تحقیق، محققان با استفاده از سم بوتاکس ثابت کردند، غشای فسفو اینوزیتیدی در فرآیند انتقال پیام توسط واسطه های عصبی به خارج از سلول عصبی نقش کلیدی دارد.

نتایج این مطالعه در نشریه Journal molecular biology of the cell به چاپ رسیده است.

منبع- الو دکتر