IMG12241071

طبق جدیدترین پژوهش ها چنین بر آوردشده است که داروی متفورمین ، که از داروهای معروف دیابتی است، عمر را زیاد می کند وهرگز پیری به سراغشان نمی آید . دانشمندان بر این باورند که این دارو شاید  اثرات محدودیت شدید  کالری را تحت تاثیر قرار می دهد.

رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت بر پایه مصرف مواد غذایی بسیار کم کالری است و همین امر می تواند پیر شدن سلامت را ارتقا دهد.

این در حالی است که نتایج این تحقیقات بر روی موش ها انجام شده است دانشمندان هشدار می دهند این نتایج در مورد انسان هنوز مشخص نیست.

رافائل دی کابو از موسسه ملی کهنسالی در بالتیمور مریلند در آمریکا می گوید محدودیت کالری در حیوانات آزمایشگاهی طول عمر آنها را افزایش داد.

این گروه تحقیقاتی به دنبال مداخله هایی از جمله دارو می گردد تا بتواند این تاثیرات را تقلید کند.

متفورمین یکی از رایج ترین داروها برای درمان دیابت نوع دو است که عمدتا در افراد چهل ساله به بالا بروز می کند. این دارو همچنین برای درمان سندرم سوخت و ساز که ترکیبی از دیابت، فشار خون بالا و چاقی است نیز استفاده می شود.

تحقیقات پیشین نشان داده بود که متفورمین می تواند طول عمر ارگانیسم های ساده مانند کرم ها را افزایش دهد اما تحقیقات بر روی پشه ها و پستانداران شواهد متناقضی را عرضه کرده بود.

دانشمندان یکی از دو دوز مختلف متفورمین را به موش های نر میانسال داده و دریافتند دوز پایین این دارو طول عمر این جوندگان را پنج درصد افزایش داد و همچنین آغاز بروز بیماری های مرتبط با سن را به تاخیر انداخت.

ما به گفته آنها دوز بالای این دارو تاثیرات سمی از خود به جا گذاشته و طول عمر موش ها را کاهش دادند.

پژوهشگران می گویند برای اینکه مشخص شود آیا متفورمین بر روی سلامت و طول عمر انسان نیز موثر است یا خیر، آزمایش های بیشتری باید انجام شود.

به گفته دی کابو نتایج به دست آمده بسیار امیدوار کننده است و باید در مطالعات بالینی بر روی انسان نیز بررسی شود.

با این حال پروفسور تام کرکوود معاون بخش کهنسالی در دانشگاه نیوکاسل گفت اینکه این تحقیقات چه معنایی می تواند برای سلامت انسان داشته باشد هنوز مشخص نیست.

متفورمین یک داروی رایج است که بر روی سوخت و ساز عمل می کند و سالهاست که برای درمان دیابت نوع دو از آن استفاده می شود.

نتایج این تحقیقات درنشریه Nature Communications منتشر شده است.