Fat man3
متأسفانه الگوی مصرف تغذیه در خانوارهای ایرانی به سمت مصرف مواد غذایی پرچرب، پرکالری، چرب و شیرین مانند فست فودها تغییر کرده است که باید هرچه سریع تر این سبک غذایی را تغییر داد.

یک متخصص داخلی گفت: کبد چرب بیماری است که با تغییر سبک زندگی می‎توان آن را درمان کرد.دکتر بابک رضایی اظهار کرد: کبد چرب واژه کلی برای اشاره به جمع شدن چربی در کبد است. وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیشتر از 5 تا 10 درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است. در واقع کبد چرب تقریبا بحث جدیدی است که گاهی اوقات دارای علت بوده و گاهی بدون علت است.

وی افزود: کبد چرب یک بیماری درمان‌پذیر است، اما گاهی می‎تواند باعث اثرات و عوارض خطرناکی شود. کبد چرب معمولا نشانه و علامتی نداشته و باعث آسیب همیشگی می‌شود. چون در بسیاری از موارد علتی برای این بیماری وجود ندارد به سمت بیماری‎های جدی سوق می‎یابد.

رضایی در خصوص شایع‎ترین دلایل ابتلا به کبد چرب، تصریح کرد: کبد چرب انواع مختلفی دارد. در حقیقت کبد چرب یک بیماری خاموش است؛ چرا که در مراحل اولیه نشانه‎ای ندارد. ضمنا بیماری‎‏های زمینه‎ای، مصرف الکل، دیابت، برخی داروها برخی از غذاها و حتی برخی داروهای گیاهی موجب بالا رفتن چربی خون می‌شود. از همین رو باید بیماری‎های زمینه‎ای رفع شود و رژیم غذایی افراد مبتلا باید تغییر کند.

این متخصص داخلی با اشاره به علائمی که گاهی ظاهر می‌شود، یادآور شد: اگر درد مبهمی در بالا یا زیر شکم احساس شود حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود. از خوردن غذاهای پرچرب پرهیز شود، مصرف ویتامین E را در برنامه غذایی خود داشته باشد، زیرا چربی‌سوزی بالایی دارد و در کنار این موارد افراد ورزش را نیز فراموش نکنند.

رضایی متذکر شد: در حال حاضر درمان خاصی برای کبد چرب وجود ندارد و این در حالیست که این بیماری میان مردان بیشتر به چشم می‎خورد. به همین جهت برای درمان کبد چرب باید سایر مشکلات از جمله دیابت یا کلسترول درمان شود و افراد مراقب رژیم غذایی خود باشند