مرتضی پاشایی تسلی بخش مردم ایران بود

 

به اعتقاد خیلی از کارشناسان ،مرتضی پاشایی با انتشار آلبوم یکی هست در سال 1391 پدیده سال موسیقی پاپ فارسی شد،شاید به این علت که آلبوم یکی هست توانست همانند مرحمی بر احساسات پریشان و منفی مردم عمل کند.

رهام اسماعیلی روانشناس بالینی در گفتگو با دکتر سلام خاطر نشان کرد:گوش دادن به آهنگی غمگین باعـث ایجاد حس غم و اندوه برای رسیدن به نوعی تسلی و آرامش ست چرا که تنها از طریق شنیدن آهنگی غمگین می توان به عمق خاطرات گذشته نفوذ کرد،بنابراین این افراد،نا خود آگاه برای جلو گیری از ناراحتی سبک غمگین را انتخاب میکنند و مرتضی پاشایی نیز با صدای دلنشینش به نوعی تسلی و آرامش را به طرفدارانش هدیه کرد.

وی با اشاره به اینکه احساس بازگشت به خاطرات گذشته و غرق شدن در آن ها بیشتر از حس غم و اندوه باعث جذب شدن افراد به سبک مرتضی پاشایی میشود افزود: علاوه بر این محبوبیت مرتضی پاشایی به دلایل مختلفی چون مردمی بودن و از قشر متوسط جامعه بودن بر میگردد.

وی گفت: امروز پاشایی به یک اسطوره تبدیل شده است زیرا نشان داد با وجود بیماری مهلک سرطان نیز میتوان کار کرد و از زندگی لذت برد.

این روانشناس بیان کرد: در این روزها مردم ما دچار شوک شدن درحالی که اگر این عزیز به مرگ طبیعی یا حادثه ای فوت میکرد تا این اندازه حساسیت در کشور بوجود نمیامد.

 

مونا معافی روانشناس، مرتضی پاشایی را پسر با اخلاق موسیقی ایران نامید و خاطرنشان کرد: مرتضی پاشایی بیشتر ترانه ها را خودش میگفت و بالطبع هر آنچه از دل براید بر دل نشیند.

وی با اشاره به اینکه پاشایی با وجود نواختن چند ساز هرگز دچار تکبر نشد افزود: من او را دورادور میشناختم و سلامت روحی و روانیش را تایید میکردم.

وی گفت: مردم فهیم ما به خاطر اتفاقات اخیر مثل انتشار تصاویر ضد اخلاقی در فضای مجازی بسیار داغ هستند و این یک واکنش هیجانیست که به تدریج بهبود می یابد.

 

فاطمه غلامی برنامه ساز رادیو فرهنگ با اشاره به اینکه مرتضی پاشایی برای خودش و مردم میخواند افزود: اگر بخواهیم بگوییم هر کسی یا هنرمندی فقط برای خودش می خواند دروغ است، مرتضی پاشایی درد جوان ها و کمبود های درونی آن ها را میشناخت و باب طبعشون از حنجره اش استفاده میکرد.

وی ادامه داد: یکی از نکات اخلاقی ایشان آروم بودنشان بود ،اصولا عصبی نمیشد و اگر دقت کرده باشید همیشه آرامشی در چهره شان بود.

غلامی با اشاره به اینکه متن ترانه های پاشایی همیشه با یاد خدا بود اظهار داشت: مرتضی پاشایی در کنار هنر موسیقی و شعر به شنونده ها میفهماند که اگر خدا در کنارت باشد حتما مشکلاتت آسان میشود بطوری که به گفته پزشکان حتی روی تخت بیمارستان امیدوار بود.

 

پریسا اصلانی – دکتر سلام