coffe

یک عنصر شیمیایی که در قهوه وجود دارد می تواند از برخی از تأثیرات بد چاقی پیشگیری نماید. محققان دریافتند کلروژنیک اسید یا CGA  بطور زیادی مقاومت به انسولین را کاسته و از انباشته شدن چربی در کبد موشهایی که پیرو رژیم پرچرب بودند، می کاهد.

محققین دانشگاه جورجیا نتایج تحقیق خود را در مجله ی Pharmaceatical Research منتشر نمودند.

یکی از محققان در کالج داروسازی UGA  دکترYongjie Ma می گوید: در تحقیقات قبلی مشخص شد که مصرف قهوه خطر بیماریهای کرونیک یا مزمن نظیر دیابت نوع 2 و بیماریهای قلبی عروقی را کاهش می دهد. نتایج تحقیقات ما نشان داد یک ترکیب شیمیایی ویژه که به مقدار فراوان در قهوه و همچنین در سایر میوه جات و سبزیجات نظیر سیب، گلابی، گوجه فرنگی و زغال اخته یافت می شود، مسئول این خواص قهوه است.

در طی 20 سال گذشته، افزایش چشمگیری در تعداد افراد چاق در سراسر دنیا مشاهده شده است بیش از یک سوم افراد بزرگسال در آمریکا و حدود 17 درصد از کودکان به چاقی مبتلا هستند با توجه به تخمین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، هزینه های پزشکی چاقی سالانه به بیش از 147 میلیارد دلار رسیده است.

گذشته از افزایش وزن، دو عارضه ی جانبی شایع حاصل از چاقی، افزایش مقاومت به انسولین و تجمع چربی در کبد است و چنانچه درمان نشود به دیابت و تضعیف عملکرد کبد منجر خواهد شد.

محققان برای بررسی تأثیرات درمانی کلروژنیک اسید به گروهی از موشهای تغذیه شده با رژیم پرچرب (به مدت 15 هفته) محلول کلروژنیک اسید را دو بار در هفته تزریق نمودند.

آنها دریافتند که CGA  نه تنها از افزایش وزن موشها جلوگیری می کند بلکه به حفظ مقدار قندخون آنها در محدوده ی طبیعی و سلامت کبد آنها کمک می کند.

پروفسور Liuاز بخش علوم بیومدیکال و فارماکولوژی می گوید: CGA  یک آنتی اکسیدان قدرتمند است و موجب کاهش التهاب می گردد، شواهد بسیاری وجود دارد که نشاندهنده ی تأثیرات التهاب مزمن درایجاد بیماریهای مرتبط با چاقی می باشند بنابراین اگر بتوانیم التهاب را کنترل کنیم می توانیم از برخی از تاثیرات منفی اضافه وزن جلوگیری کنیم.

اما محققان معتقدند CGA  راه حل کلی این عوارض نیست، تغذیه ی مناسب و ورزش منظم همچنان بهترین روش برای کاهش خطرات مرتبط با چاقی هستند.

در این تحقیق دوز زیادی از CGA  به موشهایی که تحت رژیم غذایی پرچرب بودند، تزریق گردید این دوز بمراتب بیش از مقدار CGAموجود در قهوه است که از طریق نوشیدن قهوه یا مصرف مقادیر زیاد میوه جات و سبزیجات جذب بدن می شود.

با این وجود محققان معتقدند CGA  ممکن است اساس درمان برای مقابله با چاقی در افرادی باشد که نیاز به کمک بیشتری در این زمینه دارند. دانشمندان درصددند تحقیقات گسترده ای را برای بهبود فورمولاسیون CGA  بخصوص برای جذب بهتر آن توسط انسان انجام دهند.

دکتر Ma  می گوید: ما خوردن مقادیر زیاد قهوه را برای مقابله با روش ناسالم زندگی به افراد توصیه نمی کنیم اما احتمالاٌ در صنایع داروسازی از CGAبرای کاهش خطرات مرتبط با چاقی همراه با ایجاد تغییرات مثبت در شیوه  زندگی استفاده خواهیم کرد.

منبع-diabetestma