Parsley

جعفری می‌تواند از ابتلا به سرطان کبد، معده، پوست، مغز، سینه و همچنین سرطان تیروئید پیشگیری کند. این سبزی معطر حاوی میزان قابل‌توجهی آنتی‌اکسیدان‌ است که با سرطان مقابله می‌کنند

جعفری خشک برای رفع رماتیسم مفید است و به علت اینکه جعفری بسیار گرم و خشک است،نفخ را کاهش مى‏‌دهد و گرفتگى مجارى عروق را باز مى‏‌کند،همچنین، از ابتلای به سرطان جلوگیری می‌کند و برای رشد کودکان و افراد کم خون بسیار مناسب و قاعده آور است.

جعفرى گیاهى است علفى دوساله ادویه‏‌اى، بسیار معطر داراى برگ‌هاى با بریدگى به رنگ سبز و پُرپشت که در قسمت فوقانى ساقه به شکل نوارهاى بریده باریک در مى‌‏آید. جعفرى در اغلب مناطق دنیا کاشته مى‏‌شود. در ایران نیز در تمام مناطق کشور مى‏‌کارند. در شاهرود نیز به‏ طور خودرو مى‏‌روید.

مصارف درمانی جعفری:

-جعفری مسخن (گرم کننده)، قابض(قبض کننده)، منضج، مقوی، اشتها آور، مدر (ادرارآور) است.

– تخم جعفری دارای آپیول است و آپیول ماده پرقوتی است که خاصیتش تب بر و قاعده آور بودن است؛ یعنی خونریزی ماهانه را منظم می‌کند، همین طور دارای این خاصیت مهم است که خون و مجاری روده‌ها را ضد عفونی کرده و از ابتلای بدن به سرطان جلوگیری می‌کند، به هم این جهت است که جعفری را باید جزء غذای روزانه اشخاص کم خون و یا بچه هایی که دیر رشد می‌کنند وارد کرد.

هم چنین به علت این که جعفری بسیار گرم و خشک است، مواد و اخلاط لزج را قطع مى‏‌کند و نفخ را کاهش مى‏‌دهد و گرفتگى مجارى عروق را باز مى‏‌کند.

– برگ جعفرى به علت مواد معدنى و ویتامین‌هایى که دارد، بسیار مفید است.

– برگ جعفرى مانند دارچین تنفس را مطبوع و براى رفع بوى بد تنفس حتى شدیدترین بوى سیر بسیار مؤثر است.

– براى معالجه دردهاى زیر شکم زنان که در اثر خون قاعدگی ایجاد مى‏‌شوند باید در هرروزى (1- 2) فنجان از شیره این گیاه آشامیده شود. دستور گرفتن شیره این گیاه این است که در هر فنجان آب جوش یک قاشق بزرگ غذاخورى از برگ و ریشه تازه خرد شده را اضافه کنند.

-مصرف شیره برگ جعفری را به مقدار 3 تا 200 گرم در تب های متناوب توصیه کرده اند.

– اگر جعفری را خرد کنند و در شیر گرم بریزند و صبح ناشتا بخورند، برای معالجه آسم و نزله‌های ریوی و گرفتگی صدا مفید است، این شیره برای رفع دردهای عصبی نیز فایده دارد.

– دم کرده چند شاخه جعفری برای یک فنجان آب، نه تنها گرفتگی صدا را رفع می‌کند بلکه برای دردهای مفصلی نیز مفید است.

–  20 تا 40 گرم جعفری خشک را اگر با یک لیتر آب بجوشانند وهر روز سه تا چهار فنجان از آن بخورند، خاصیت مدر دارد و ادرار را زیاد می کند.

– اگر نیم مشت جعفری خشک را با نیم لیتر آب بجوشانند و تا موقعی که گرم است آن را بنوشند، برای رفع روماتیسم فوق العاده فایده دارد.

-ضماد برگ جعفری را اگر روی سینه زنان شیرده  که شیر آن ها بند آمده ضماد کنند، ترشح شیر را بهبود می‌بخشد و مجاری شیر را باز می‌کند.

-ضماد برگ جعفری برای درد چشم و ورم چرکی چشم مفید است، درد و ورم آن را برطرف می کند.

– برای رفع جوش های ریز و قرمز روی پوست باید صبح و شب با محلول آب یا دمکرده جعفری، صورت یا قسمتی از بدن را که جوش های ریز و قرمز دارد شستشو داد.

-برای روشن شدن پوست صورت باید یک هفته صبح وشب با جوشانده نیمگرم یک دسته برگ جعفری در یک چهارم لیتر آب شستشو داد.

– جوشانده تخم جعفری به مقدار 30 تا 40 گرم آن در یک لیتر آب مقوی است و خاصیت دفع کردن اسیداوریک را دارد.

– جعفری را اگر با آبگرم بشویند عطر و خواص خواص خود را حفظ کرده و به راحتی خورده می‌شود ولی نباید فراموش کرد که جعفری را وقتی باید شست که بخواهند آن را مصرف کنند.

احتیاطات:

1. Apiol  که ماده عامل موجود در اسانس میوه جعفرى است، سمى است و ایجاد عوارضى در کبد و کلیه ‌می‌کند لذا باید تخم جعفرى و اسانس آن همیشه با رعایت اعتدال طبق میزان محدود و مجاز مصرف شود و اسراف در مصرف آن زیان‏ آور است و بدون دستور و اطلاع پزشک نباید مصرف شود.

2. وجود ماده عامل در اسانس تخم جعفرى خواص دارویى را به تخم جعفرى مى‏‌دهد که آثار مدر و قاعده‌‏آور دارد، ولى درعین‏‌حال که قاعده‌‏آور است مصرف آن در حدى معین موجب سقط جنین نیز مى‏‌شود.

3. اگر در مصرف جعفری افراط و زیاده روی کنند، جریان خون بدن را کند خواهد کرد.

4. از آنجا که جعفری گرم و خشک است افراد گرم مزاج باید در مصارف پوستی آن رعایت احتیاط کنند.