gallstones-s7-risk

ناگفته نمان خانم ها بیشتر از آقایان دچار این بیماری می شوند. افراد سالمند هم در معرض خطر بیشتری قرار دارند اما یک سری عوامل قابل تغییر هم هستند مانند سبک زندگی و کیفیت تغذیه

یک متخصص بیماری‌های داخلی معتقد است، سنگ کیسه صفرا 85 درصد در زنان بیشتر دیده می‌شود. دکتر قباد سلیمی گفت: کیسه صفرا نیز مانند هر مجرای دیگر مسدود بدن قابلیت تولید سنگ دارد که این تولید سنگ ناشی از بر هم ریختن ترکیبات صفرا است.

وی ضمن تقسیم‌بندی جنس سنگ‌های کیسه صفرا به دو نوع کلسترولی و پیگمنته، یادآوری کرد: عمده سنگ‌های کیسه صفرا از نوع کلسترولی هستند و رنگ زرد دارند. اما رنگ سنگ‌های پیگمنته قهوه‌ای تیره تا سیاه است.

این پزشک متخصص در خصوص زمینه‌های بروز سنگ کیسه صفرا، یادآوری کرد: سنگ کیسه صفرا در زنان بالای 45 تا 50 سال، 85 درصد بیشتر از مردان دیده می‌شود.

سلیمی ادامه داد: زنانی که چند زایمان انجام داده‌اند، افراد چاق، افرادی که زمینه ژنتیک دارند و افرادی که مواد کلسترولی بیشتر استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار دارند.

وی در خصوص علائم سنگ کیسه صفرا نیز عنوان کرد: برخی از سنگ‌ها که دسته عمده‌تری هستند، سنگ‌های بدون علامت هستند و برخی دیگر سنگ‌های علامت‌دار. زمانی که سنگ موجب التهاب کیسه صفرا شود، ایجاد علامت می‌کند که شامل درد شدید، تهوع، استفراغ، عدم تحمل غذا و … است. اگر سنگ در دهانه کیسه صفرا گیر افتاده باشد، باید به صورت اورژانسی عمل شود.

وی اظهار کرد: سنگ‌های بدون علامت که تک سنگ هم باشند می‌توانند درون کیسه صفرا بمانند و معمولا کاری با آنها نداریم. سنگ‌های تک یا دو سنگ که اندازه آنها حداکثر دو سانتی‌متر است را می‌توان به وسیله امواج صوت، سنگ شکن کرد.