Aortic-dissection

اگرچه علت اصلی این اختلال کاملا مشخص نشده ارتباط برخی فاکتورها با ایجاد آن تایید شده است که عبارتند از سیگار کشیدن ، فشار خون بالا ، ضعف دیواره آئورت به هنگام تولد و سرماخوردگی یا آنفلوآنزا

پزشکان می‌گویند ویروس آنفلوآنزا می‌تواند خطر پارگی در حیاتی‌ترین سرخرگ بدن را افزایش دهد.  متخصصان دانشگاه تگزاس اظهار داشتند در طول فصل شیوع آنفلوآنزا بسیاری از افراد به دلیل بروز پارگی کشنده در سرخرگ آئورت که شریان اصلی انتقال دهنده خون از قلب به بدن به حساب می‌آید در بیمارستان بستری شده‌اند.

دکتر «هارلین سندهو» نویسنده ارشد این مطالعه گفت: پذیرش بیماران به دلیل ابتلا به عارضه پارگی آئورتی در طول فصل شیوع آنفلوآنزا نسبت به دیگر زمان‌ها بالاتر است. همچنین افرادی با سابقه خانوادگی ابتلا به این عارضه عروقی باید نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا با پزشک مشورت کنند.

پارگی آئورت اغلب از بروز شکاف در جداره داخلی آئورت ناشی می‌شود و شایع ترین علائم آن درد ناگهانی و شدید قفسه سینه و بالای کمر است.

دکتر «اریک روسلی» نیز گفت: در بررسی‌های پیشین مشخص شده بود متغیرهای فصلی در افراد مبتلا به عارضه پارگی آئورتی وجود دارد که بیشتر در فصل زمستان مشاهده می‌شود.

طبق بررسی مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا،‌ عارضه پارگی آئورتی در سال 2009 به طور مستقیم منجر به مرگ نزدیک به 10 هزار و 600 نفر در این کشور شده و همچنین با مرگ بیش از 17 هزار نفر دیگر در همین سال مرتبط بوده است.

 به گفته پزشکان جزئیات بیشتری درباره این عارضه وجود ندارد و مشخص نیست چرا افراد به عارضه پارگی آئورتی مبتلا می‌شوند هرچند فشارخون بالا و ژنتیک دو فاکتور خطرزای اصلی در این زمینه به حساب می‌آیند