Pregnant woman relaxing with husband in park

حمایت عاطفی اطرافیان از زنان باردار در پیشگیری از مشکلات روحی و روانی دوران بارداری و پس از زایمان بسیار موثر است اگر همسرتان باردار است حتما بخوانید

یک روانشناس گفت: ‌زنان باردار زود رنج می‌شوند در روایات اسلامی آمده است زنان باردار از نگاه به مناظر زشت پرهیز کنند، علم روانشناسی نیز معتقد است زنان از حضور در موقعیت‌ها و تماشای تصاویری که آنها را ناراحت می‌کند، بپرهیزند.اصغر کیهان‌نیا با اشاره به تغییرات جسمانی و روانی زنان باردار، اظهار داشت: زنان در دوره بارداری دچار دگرگونی‌های جسمانی و روانی بسیاری می‌شوند.

*زنان باردار زودرنج می‌شوند

وی افزود: تغییرات روانی زنان در دوران بارداری با تغییر اخلاق و رفتار خود را نشان می‌دهد، زودرنجی، احساس کلافگی، سردرد و تهوع جزء این تغییرات است.

کیهان‌نیا گفت: ‌معمولاً زنان باردار به علت تغییرات هورمونی و شرایط جدیدی که برایشان اتفاق می‌افتد زود از کوره در می‌روند و حالت‌ تکانشی پیدا می‌کنند.

این متخصص حوزه بهداشت و روان، اظهار داشت: زنان در دوران بارداری جسم سنگین و شکننده‌ای را حمل می‌کنند که این موضوع می‌تواند موجب خستگی و عصبی شدن آنها شود.

* به همسر خود محبت کنید

این روانشناس با تاکید بر اهمیت توجه همسر در این دوران، گفت:‌ طی این مدت با ظرافت و محبت با همسر خود رفتار کنید چرا که او به محبت شما احتیاج دارد، همچنین به همسرتان بگویید که وضعیتش را درک می‌کنید و مراقب او خواهید بود. اطمینان خاطری که به همسرتان می‌دهید، موجب می‌شود که او با وضعیتی که برایش پیش آمده، راحت‌تر کنار بیاید و این دوره را با تحمل بیشتری سپری کند.

* فهرستی از نگرانی‌های زنان باردار در دوران حاملگی

کیهان‌نیا تصریح کرد: زنان باردار در دوران بارداری از موضوعات مختلفی نگران هستند که یکی از آنها زایمان و هراس از آن است، برخی زنان از زایمان طبیعی و برخی از سزارین می‌ترسند، همچنین نگرانی درباره ناقص بودن جنین در زنان باردار به چشم می‌خورد.

*عواملی که موجب کلافگی زنان باردار می شود

این متخصص حوزه بهداشت و روان توجه به تغییر وضعیت فیزیکی و تغییر آن را یکی از نگرانی‌های زنان باردار در دوران حاملگی عنوان کرد و ادامه داد: احساس بدقواره‌ بودن و از دست دادن چابکی موجب می شود تا زنان باردار کلافه شوند، از سوی دیگر افزایش میزان خواب به ویژه برای زنان شاغل می‌تواند موجب عصبی شدن آنها شود.

کیهان‌نیا گفت: زنان باردار دوست دارند، پس از احساس اولین تکان جنین خود آن را با همسرشان در میان بگذارند، بنابراین نسبت به این حس واکنش نشان دهید و در شادی او سهیم شوید.

*‌زنان باردار از نگاه به مناظر زشت بپرهیزند

این متخصص حوزه بهداشت و روان تاکید کرد:‌ در روایات اسلامی آمده است زنان باردار از نگاه به مناظر زشت پرهیز کنند، علم روانشناسی نیز معتقد است زنان از حضور در موقعیت‌ها و تماشای تصاویری که آنها را ناراحت می‌کند، بپرهیزند.

وی خاطرنشان کرد:‌ زنان در دوران بارداری با فشارهای روحی، روانی و جسمی دست و پنجه نرم می‌کنند و نقش همسران در آسان کردن این دوران بسیار حائز اهمیت است.