Aging-Gracefully_-2-Faces

 در واقع پيري كاهش قواي رواني و جسمي است كه در اثر گذشت زمان روي مي دهد و يك فرآيند طبيعي از تغييرات مربوط به زمان است كه با تولد شروع شده و در سراسر زندگي ادامه مي‌يابد. دوران پس از 60 سالگي را دوران سالمندي مينامند.

محققان معتقدند سالمندان یادشان می‌آید که چه گفتند، اما به یاد نمی‌آورند این حرف را به چه کسی زده‌اند.
سالمندان اغلب فراموش می‌کنند که یک حرف خاص را به چه کسی زده‌اند، چرا که صحبت کردند بسیاری از منابع ذهنی تحلیل رفته آن‌ها را مصرف می‌کند.
محققان نشان داده‌اند که بسیاری از سالمندان حافظه خود در مورد اشخاص و مکان‌ها را از دست می‌دهند، چرا که تمرکز زیادی را روی محتوای صحبت‌های خود می‌کنند و دیگر توجه کافی به این موضوع که سخن خود را به چه کسی زده‌اند نمی‌کنند.
هم‌زمان با بالا رفتن سن توانایی شما برای تمرکز کردن کاهش پیدا می‌کند و …

به علت سبک زندگی نادرست ، سن ناتوان شدن کاهش یافته است.
به گفته محققان ، ناتوانی های حرکتی در نسل امروزی با رسیدن به ۶۰ سالگی آغاز می شود ، در صورتی که افراد در نسل های گذشته در سنین بالاتر به این ناتوانی ها دچار می شدند .

بر اساس بررسی ها ، امروزه شمار چشمگیری از افراد با سپری کردن دهه پنجم عمر خود ، به علت ابتلا به برخی بیماری ها ، توانایی راه رفتن طبیعی و انجام دادن کارهای روزمره را از دست می دهند در حالی که پیشتر ، این ناتوانی ها تا پیش از ۷۰ یا ۸۰ سالگی دیده نمی شد.

محققان معتقدند: سبک نادرست زندگی یکی از علل اصلی شروع زودرس ناتوانی در افراد است.

* مهمترین علل کاهش سن ناتوانی را می توان به دو عامل زیر مربوط دانست :

1-بیماریهای ناشی از کار یا سبک زندگی نادرست به همراه بهداشت نامناسب و فقر غذائی که عموما” بعد از چند سالی ، بخصوص در دوران بزرگسالی ، باعث نقص و ناتوانی جسمی می شود .

2- اثرات فقر و محرومیت مزمن ، تغذیه نامناسب و عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی اولیه.

فعال ماندن پس از بازنشستگی می تواند به سلامتی کمک کند

تحقیقاتی در آمریکا نشان می دهد که بازنشستگی کامل می تواند برای سلامت انسان مضر باشد.

محققان در این مطالعه به روی 12 هزار و 189 نفر دریافتند بازنشستگانی که کارهای پاره وقت یا موقتی انجام می دهند کمتر به بیماری های عمده مبتلا می شوند و بدنشان بهتر کار می کند.

این یافته ها حتی پس از احتساب وضعیت سلامتی جسمی و فکری فرد پیش از بازنشستگی چشمگیر بود.

نتایج این مطالعه که در دانشگاه ایالتی مریلند انجام شد در نشریه “روانشناسی بهداشت شغلی” چاپ شده است.

محققان داده های مربوط به افراد مورد مطالعه که 51 تا 61 سال سن داشتند را در آغاز تحقیقات خود در سال 1992 بررسی کردند.

سالمند کیست و سالمندی چیست ، و ترکیب جمعیتی ایران چگونه است ؟

سالمند کیست؟

سالمندي (عبور از مرز ۶۰ سالگي )

سازمان بهداشت جهانی سالمندی را به ترتیب زیر تعیین می کند :

سالمند جوان
۷۴-۶۰ سال

سالمند
۹۰ – ۷۴ سال

سالمند پیر
۹۰ سال به بالا

در آغاز قرن بيست ويكم قرار داريم قرني كه اميد به زندگي براي جهانيان از مرز ۶۶ سال گذشته است .

سالخوردگي جمعيت :

سالخوردگي جمعيت عبارتست از مرحله اي كه طي آن افراد سالمند نسبت بيشتري از كل جمعيت را به خود اختصاص مي دهد . با كاهش ميزان باروري كلي از يك سو و كاهش ميزان مرگ وافزايش اميد به زندگي از سوي ديگر ، ساختار سني جمعيت از گروههاي سني جوان تر به پيرتر تغيير مي يابد.

سلامت در سالمندان

به بهانه هفته سالمند

سالمندان يكي از اقشار جامعه هستند كه به مراقبتهاي ويژه نيازمندند و لذا از هم اكنون مي بايست سازو كارهاي مناسب در برنامه ريزيهاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي، فرهنگي و بهداشتي اتخاذ گردد .

سالمندي پديده طبيعي است كه به مرور زمان با تغييرات فيزيولوژيك همراه است روند اين تغييرات در افراد مختلف يكسان است ولي سرعت انجام آن متفاوت است . در واقع پيري كاهش قواي رواني و جسمي است كه در اثر گذشت زمان روي مي دهد و يك فرآيند طبيعي از تغييرات مربوط به زمان است كه با تولد شروع شده و در سراسر زندگي ادامه مي‌يابد. دوران پس از ۶۰ سالگي را دوران سالمندي مينامند.

آنچه مسلم است از سالمندي نمي توان پيشگيري كرد و همگان را شامل ميشود. ليكن با مراقبت و مواظبت ميتوان از معلوليتهاي ناشي از آن جلوگيري و يا آنها را به تعويق انداخت ،مراقبت از سالمندان نياز به آگاهيهاي فني و پيچيده ندارد. اگر اطرافيان، افراد خانواده و فرد سالمند بعضي از نكات را بدانند و رعايت كنند، ميتوان از بسياري از حوادث ناگواري كه براي سالمندان رخ ميدهد پيشگيري نمود و شرايطي را فراهم ساخت كه سالمند خود را در خانواده فرد مفيدي احساس كرده و سربار نداند.

ورزش سالمندان

ورزش برای سالمندان مفید است

بعضی از افراد مسن تر از فعالیتهای بدنی منظم بیشتر از دیگران سود می برند . امروزه بعضی از مطالعات دلایل ژنتیکی خاصی را برای توضیح این مطلب ارائه نموده اند
مطالعه اخیر نشان می دهد که گروهی از افراد مسن که ورزش می کنند نسبت به سایرین در انجام فعالیتهای بدنی موفق تر هستند و علت شاید مربوط به فاکتورهای شیمیایی باشد که در کنترل فشار خون مؤثر هستند .
نتایج این مطالعه بر اهمیت ورزش کردن تأکید می نمایند و همچنین مکانیسمهای مرتبط با اینکه چرا گروهی از افراد سود بیشتری از فعالیت ورزشی می برند را توضیح می دهد