1400019_702

تحقیقاتی  که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که بیماران دیابتی باید هرروز به پاهای خود نگاه کنند تا زخم، شکاف، متغیر بودن رنگ پوست و یا برجستگی نداشته باشد. همچنین این افراد باید پاهای خودرا زیاد در آب قرار ندهند

براساس اين پژوهش، پزشكان به افراد مبتلا به ديابت توصيه مي كنند تا در وهله ي اول هر روز به دقت پاهاي خود و لاي انگشتان پا را كنترل نمايند، و از عدم وجود هرگونه شكاف، زخم و يا تغيير رنگ پوست و يا برجستگي سطح پوست اطمينان خاصل نمايند.

گفتني است: پزشكان همچنين توصيه مي كنند تا افراد مبتلا به ديابت از قرار دادن طولاني مدت پاهاي خود  در آب خودداري نمايند، همينطور از پابرهنه و بدون كفش و جوراب راه رفتن جدا خودداري نمايند، همينطور كفش مناسب كه فشار به پا وارد نكند از ديگر الزامات براي يك بيمار ديابتي است.
بررسي ها نشان مي دهند: بيماران ديابتي كه در خصوص مشكلات خود به ويژه تغييرات هر چند كوچك در پا و انگشتان با پزشك خود مشورت مي كنند دچار صدمه و آسيب كمتري مي شوند.
همينطور چرب و تمييز نگه داشتن پا و گرفتن ناخن هاي پا به نحوي كه كناره ي ناخن ها پوست را خراش ندهد از اهميت زيادي برخوردار است.
با رعايت اين نكات در كنار كنترل منظم قند خون و ورزش و داشتن رژيم غذايي سالم، فرد ديابتي مي تواند خاطري آسوده از بابت عارضه زخم پاي ديابتي داشته باشد