normal

یوگا ضمن  اینکه برای سلامتی شما مفید است، خستگی و تنبلی را از بدن بیرون میکند. تحقیقات اثبات کرده اند که نشستن زیاد شانس ابتلا به امراض قلبی، سرطان، دیابت، چاقی و افسردگی را زیادتر میکند و مهمترین علت بوجود آمدن درد کمر است. این جهانی است که ما این روزها در آن زندگی می‌کنیم؛ نمی‌توانیم به خاطر سلامتی و شادی خود کارهای پشت‌میزی خود را رها کنیم، اما می‌توانیم به حالت‌های همیشه بی‌حرکت و نشسته خود کمی جنبش و حرکت اضافه کنیم.

وقتی ما می‌نشینیم، همه اعضای بدنمان، رگ‌ها، عضلات و تاندون‌ها فشرده می‌شوند، عملکرد دستگاه‌های بدن کند می‌شود و گستره جابجایی و حرکت مفاصلمان کاهش می‌یابد و در نتیجه به مبتلا شدن ما به بیماری‌هایی که پیشتر به آنها اشاره کردیم کمک می‌کند. تمرین‌های یوگا بهترین راه حل مقابله و خنثی کردن این تاثیرات منفی بر بدن ماست. تمرین‌های یوگا به دلیل رابطه‌شان با تنفس، ظرفیت ما را با آرام کردن ذهن افزایش می‌دهند، عضلات را کشیده و قوی‌تر می‌کنند و گردش خون را افزایش می‌دهند. حرکت‌های متفاوتی هستند که شما می‌توانید دقیقا روی میز خود انجام دهید و هیچ نیازی هم به لباس خاص یا زیرانداز یوگا ندارید؛ در نتیجه هیچ عذری هم برای انجام ندادن آنها نمی‌توانید بیاورید.

کار را با یک مدیتیشن ساده آغاز کنید.

صاف روی صندلی خود بنشینید، پاهایتان مستقیم زیر زانو‌هایتان قرار بگیرد. پاهایتان را به یکدیگر نچسبانید. دست هایتان را به آرامی روی ران‌های خود بگذارید.
چشم‌هایتان را ببندید و نفس بکشید. استخوان‌هایتان را که خیلی استوار و مستقیم روی صندلی مانده‌اند حس کنید. ستون فقرات خود را که از لگن به سمت بالا می‌آید حس کنید. هوایی که با تنفس به داخل می‌برید و فضایی که در بدنتان ایجاد می‌کند را حس کنید. وقتی هوا را به بیرون می‌دهید اجازه دهید تا تمام فشارهای غیرضروری از بدنتان خارج شود و به بدن و ذهنتان اجازه دهید که آرام و شنوا باشد.

3-yoga-1

حرکت اول:hip opener

 

مچ پای راستتان را روی ران چپ خود (دقیقا بالای زانو) قرار دهید.
کف دست چپتان را روی کف پای راستتان قرار دهید، و کف دست راستتان را بر داخل ران راست خود بگذارید.
در حالی که پای راستتان خم شده است، ران راست خود را به سمت پایین فشار دهید و از لگن به سمت پاهای خود خم شوید.
به اندازه هشت تا ده تنفس در این حالت بمانید و سپس حرکت را در سمت چپ تکرار کنید.

 

حرکت دوم: حرکت چرخشی نشسته

3-yoga-2

 

دست‌هایتان را در بالای سرتان به سمت بالا بکشید.
در حالی که بازدم می‌کنید به سمت راست خودتان را بچرخانید؛ دست راستتان را پشتتان در روی صندلی قرار دهید و پشت دست چپ خود را بر خارج ران راستتان بگذارید.
دوباره نفس را به سمت داخل دهید، ستون فقراتتان را صاف‌تر کنید، با بازدم خود را بیشتر بچرخانید. به اندازه پنج نفس در همین حالت باقی بمانید؛ سپس به حالت اول برگردید و این حرکت را در سمت چپ هم تکرار کنید.

 

حرکت سوم: کشش گردن

3-yoga-3

 

دست راستتان را روی شانه چپ خود بگذارید؛ کف دستتان باید روی سینه‌تان قرار گیرد در حالی‌که انگشتتان شانه‌تان را به عقب هول می‌دهد.
گوش راستتان را به شانه راست خود برسانید.
با قدرت بازوی چپتان را تا نوک انگشتانتان بکشید و کتف چپ خود را به سمت عقب دهید.
چانه خود را بالا و پایین ببرید.
به اندازه هشت تا ده تنفس در این حالت بمانید، سپس در سمت دیگر این حرکت را تکرار کنید.

نوشته :  Kumi Sawyers
کومی در نیویورک یک مربی یوگا، ماساژور و هم‌چنین مربی سلامتی کل‌نگر با بیش از ده سال سابقه تدریس است. او صاحب مرکز “سلامتی کومارا” و جزء موسسان مرکز “یوگا برای مردم بد” است. او اولین دوره آموزشی خود برای مربی شدن را در 2003 با دزیره رمبا براساس متد آنوسارا گذراند. او توسط برخی از بهترین‌ها در رشته خود آموزش دیده است.

منبع-http://ibanoo.ir