tall-shadow
رشد قد بستگی به دو عامل وراثت و محیط داشته که با انجام حرکات ورزشی در سن مناسب می توان آن را افزایش داد. از گذشته این باور وجود داشته که بعضی از ورزش ها مانند فوتبال قد را کوتاه کرده یا می سوزاند که این مطلب نادرست بوده و صحت ندارد.

وقتی می‌گوییم آدم‌های پیر آب می‌روند، منظورمان این است که با بالاتر رفتن سن‌شان به مرور زمان کمی کوچکتر می‌شوند. این اتفاق ناگهانی نمی افتد. به مرور و طی سال‌ها اتفاق می‌افتد و چند سانت از قد زمان جوانی‌شان کوتاه‌تر می‌شوند. این نوع کوچک شدن برگشت‌پذیر نیست اما می‌توان کارهایی برای کندتر کردن یا متوقف کردن آن انجام داد. اما اصلاً چرا این اتفاق می‌افتد؟
جاذبه زمین (نیرویی که پاهای شما را روی زمین نگه می‌دارد) باعث می‌شود که دیسک‌ها یا لایه‌های نرم بین استخوان‌های ستون فقرات به مرور زمان فشرده می‌شوند. استخوان‌های پشت، که مهره‌های پشت نامیده می‌شوند، به هم نزدیک‌تر شده و همین مسئله باعث می‌شود قد فرد کمی کوتاه‌تر شود.
یکی دیگر از دلایل آب رفتن افراد پیر، پوکی‌استخوان است. پوکی‌استخوان زمانی اتفاق می‌افتد که استخوانی می‌شکند و ماده استخوانی کافی بعد از آن تولید نمی‌شود. به مرور زمان، استخوان‌ها از دست می‌روند زیرا چیزی جایگزین آنها نمی‌شود. استخوان‌ها کوچک‌تر شده و اگر فرد آسیب ببیند خیلی راحت می‌شکنند.
افراد سالخورده — مخصوصاً خانم‌ها که به طور کلی استخوان های کوچک‌تر و سبک‌تری دارند — بیشتر به پوکی‌استخوان مبتلا می‌شوند. با گذشت سال‌ها، فردی که پوکی‌استخوان دارد دچار ترک‌های کوچک روی استخوان‌های خود می‌شود. این ترک‌ها باعث ریزش ستون‌مهره‌ها شده و به مرور زمان فرد مبتلا به پوکی استخوان کوتاه‌تر می‌شود.
نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن این مشکل را بدتر می‌کند. دوست دارید از همین الان کاری کنید که استخوان‌های خیلی محکمی داشته باشید؟ این دو کار را انجام دهید:
۱- یک رژیم‌غذایی خوب داشته باشید و مخصوصاً غذاهایی که دارای مواد معدنی برای ساخت استخوان هستند را بیشتر بخورید (مثل شیر، توفو، ماست، سبزیجاتی مثل بروکلی و اسفناج و نوشیدنی‌هایی که کلسیم زیادی دارند مثل بعضی از انواع آب‌پرتقال)
۲- مرتب ورزش کنید. این کار به مرور زمان استخوان‌های شما را قوی‌تر خواهد کرد.
آیا می‌دانستید خودتان هم هر روز کمی آب می‌روید؟ قدتان در آخر روز به اندازه اول صبح نیست. دلیل آن این است که با جلو رفتن روز، آب داخل دیسک‌های مهره‌ها بخاطر جاذبه زمین جمع می‌شود و همین باعث می‌شود کمی کوتاه‌تر شوید. نگران نباشید! اگر شب خوب بخوابید، بدنتان استراحت کرده و صبح روز بعد باز قدتان بلند می‌شود!