افکار جنسی ناسالم نوجوانان نتیجه رابطه ناسالم پدر و مادران

 

طبق آمار بدست آمده نوجوانان و فرزندانی که پدر و مادر نشان رابطه سالمی ندارند دچار تعارض شده اند و در آینده افکار جسنی سالمی نخواهند داشت.

مهدیه فولادی روانشناس بالینی در گفتگو با خبرنگار دکتر سلام گفت : باید زیر ساخت های فرهنگی را قوی کنیم چرا که در غیر اینصورت رفته رفته فرهنگ غنی خود را از دست می دهیم و روابط موقت جایگزین روابط دائمی و سالم شده و در نهایت این امر منجر به سستی پایه های خانواده می شود .

فولادی افزود: ازدواج موقت که در پنج سال اخیر بحث درمورد آن شدت داشته ، آسیب ها و پیامد هایی را می توان در پی داشته باشد که با رشد تکنولوژی و ارتباط با دنیای مجازی افزایش پیدا کرده وسلامت جامعه از لحاظ روانشناختی تهدید می کند

وی در ادامه گفت: این اتفاق بستر دائمی و سلامت یک خانواده پایدار را تهدید می کند علی الخصوص زمانی که فرد متاهل باشد.

مهدیه فولاد ی اظهار داشت: از سه بعد می توان ازدواج موقت را مورد بررسی قرار داد که یکی از مهمترین ابعاد آن، بعد اقتصادی اشاره داشت چرا که امروزه بیش از 60 درصد از جوانان ما به دلیل داشتن مشکل اقتصادی اصلا قادر به ازدواج نیستند

وی دومین عامل گرایش به ازدواج موقت را کمرنگ شدن فرهنگ و آداب و سنت دانست و افزود: امروزه آداب و سنت اصیل ما رفته رفته دارند جای خود را به فرهنگ غربی می دهند که در این فرهنگ پارتنر بودن ،دوست دختر و دوست پسر داشتن و ارتباط جنسی یک شبه رواج دارد و ما در ایران به خاطر محدودیت های شرعی و عرفی نمی توانیم از آن استفاده کنیم و به همین علت به سمت ازدواج موقت که سنین 18تا 32سال ما به آن گرایش دارند می رویم.

این روانـشناس بیــان کرد: مسائل خانوادگی و عدم توجه و آگـاهی به نـیاز های روحی، جنـسی و عاطـفی در خانواده می تواند به عنوان سومین بعد این امر شمرد.

مهدیه فولادی بلوغ فکری را مهم ترین نوع بلوغ دانست و افـــــزود: این دوره سنین 17 تا 20 سال را در بر می گیرد که در این بین متاسفانه گروه سنی 8 تا 18 سال در معرض خطر روابط جنسی هستند.

فولادی گفت: ازدواج موقت در آینده ی نزدیک برای مردم ایران یک تهدید به شمار می رود و سقوط و ریزش اخلاقی در پی خواهد داشت و این درحالیست که در آینده ی طولانی تر آگاهی و اطلاعات افراد بالا تر رفته و درک و قضاوت بهتری از موضوع ازدواج موقت خواهند داشت .

وی ادامه داد : این امر میسر نخواهد شد جز با رشد فکری مردم و کمک مسئولین کشوری که از طریق فضاهای مجازی اینترنت و سایر رسانه ها فرهنگ سازی شود.

 

این گزارش توسط خانم زینب نیک صفت ، جهت انتشار در مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.