metformin-pills822

تحقیقات امروزی نشان می دهد متفورمین، دارویی که برای از بین بردن دیابت نوع2 تجویز می شود، می تواند برای معالجه  عفونت توبرکلوسیز یا عفونت سل (TB) هم بکار برود

قبل از این دانشمندان درباره ی اپیدمی مشترک دیابت و بیماری سل که از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند، هشدار داده بودند. در نتایج تحقیقی که بیستم نوامبر در مجله ی Science Translational Medicine  منتشر شد، اعلام شد متفورمین از رشد باکتری های TB  در داخل سلول ممانعت می کند و ایمونوپاتولوژی این بیماری را محدود کرده و اثربخشی داروهای ضد سل را افزایش می دهد.

مطالعه بروی متفورمین

دانشمندان ایمنولوژیست آژانس علوم، تکنولوژی و تحقیقات سنگاپور به بررسی مصرف 500 میلی گرم متفورمین به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن موشهایی که دارای حساسیت حاد و مزمن به داروهای TB  بودند، پرداختند.

آنها دریافتند که متفورمین دارای توانایی فوق العاده ای در کاهش التهاب مزمن حاصل از TB  می باشد، 45 تا 48 مسیر ژنی که تحت تأثیر التهاب ایجاد شده توسط TB  قرار داشتند پس از درمان با متفورمین به حالت طبیعی بازگشتند.

اطلاعات انسانی

محققان تاکنون تأثیر متفورمین را در مطالعات خطوط سلولی و موشها بررسی کرده بودند اما در این تحقیق اطلاعات گذشته نگر بدست آمده از آنالیزهای انسانی 106  فرد مبتلا به دیابت که تحت درمان با متفورمین بودند با 164 بیمار که از سایر داروهای ضد TB  استفاده می کردند، مقایسه گردید. نتایج نشان داد احتمال ابتلا به عفونت توبرکلوسیز در بیماران دیابتی که تحت درمان با متفورمین بوده و به TB  مبتلا نبودند بسیار کمتر است. این تأثیر به دلیل توانایی داروی متفورمین در افزایش پاسخ ایمنی اختصاصی سلولهایT  به عفونت توبرکلوسیز است. این نتایج نشان می دهد متفورمین می تواند بعنوان یک درمان کمکی برای درمان عفونت سل استفاده شود.