image_13930902383211

با توجه به کاهش میزان دما و سرد شدن روزافزون آن، باید مراقب بیماری های فصل سرد هم باشیم باران، بادهای شدید و تغییرات رطوبت هوا مهم ترین عواملی هستند که در کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن نقش دارند. پس بدن راحت تر به دام سرماخوردگی می افتد.

متخصص بیماری های کودکان و نوزادان شایع ترین بیماری کودکان در فصل پاییز را عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی دانست و وازوالدین خواست نسبت به درمان فوری این بیماریها قبل ازبروز مشکلات جدی اقدام واز خوددرمانی نیز به شدت خودداری کنند.

 دکتر «محمدحسین بهزادمقدم» اظهار داشت: عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی شامل سرماخوردگی ها، گلو درد، گوش درد، عفونت سینوس ها و عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی است.

وی مهم ترین علت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را ناشی از عفونت های ویروسی دانست و گفت: علایم در مراحل اولیه به صورت تک سرفه ، آبریزش بینی و تب مختصر است و شدت آن با سرفه های شدید و تب بالا نیز همراه می شود.

متخصص بیماری های کودکان و نوزادان توصیه کرد: در مراحل اولیه بیماری بهتر است اقدامات محافظتی و کارهای پیشگیرانه مانند استفاده از بخور؛ استفاده از بدن شویه هنگام تب و تب برها برای کاهش تب کودک نیز انجام شود.

عضو انجمن عفونی اطفال ایران افزود: با شدت یافتن علایم نیزحتمأ باید کودک را نزد پزشک معالج انتقال داد و از این کار لحظه ای غافل نماند.

وی خطاب به والدین خاطرنشان کرد: به دلیل این که عمده عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ناشی از عفونت های ویروسی است نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست بنابراین والدین بعد از معاینه کودک توسط پزشک و عدم نیاز تجویز آنتی بیوتیک والدین برای این کار اصرار نکنند.

مدیر گروه بخش نوزادان و کودکان بیمارستان میلاد گفت: امروزه یکی از مشکلات ما شروع خودسرانه داروها به ویژه آنتی بیوتیک ها و داروهای دارای عوارض خاص توسط والدین برای کودکان است که این امر به شدت اشتباه است.

بهزادمقدم اظهار داشت: شاید در یک تب ، انجام بدن شویه با آب ولرم و کاهش لباس کودک مهم ترین اقدام درمانی به شمار آید اما در مواردی که تب کاهش نیافته است ، مصرف استامینوفن آن هم با مقدار مشخص و با مشورت پزشک بلامانع است.