pregnancy

اگر ميزان ويروس در خون بيمار خيلي بالا و سيستم ايمني‌اش ضعيف شده باشد (اصطلاحا مي‌گويند ايدز دارد) در کشور ما بارداري توصيه نمي‌شود چون احتمال انتقال به جنين خيلي بيشتر مي‌شود اما در افرادي که بيمار نيستند و به hiv مثبت مبتلا هستند، احتمال خطر کمتر است.

مرجان مشکاتیˈ افزود: افراد مبتلا به بیماری ایدز می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری درباره برنامه های خاص کنترل بمنظور ازدواج و بچه دار شدن راهنمایی شوند.

وی با تاکید بر اینکه بیماران مبتلا به ایدز می توانند مانند مردم عادی زندگی کنند، تصریح کرد: داروها و روشهای خاصی برای بچه دار شدن آنها وجود دارد که به طور رایگان در اختیار این افراد قرار می گیرد.

وی توضیح داد: بعنوان مثال یک زوج که شوهر مبتلا به ایدز است با استفاده از این روشها و مشاوره مرکز بهداشت اصفهان در حال بچه دار شدن هستند.

این کارشناس درباره داروهای ایدز گفت: این داروها باعث می شود که کیفیت زندگی فرد مبتلا بهبود یافته و عفونتها کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه تمام مراحل مشاوره، درمان و داروهای ایدز در مراکز بهداشت به صورت رایگان است، اظهار کرد: توزیع رایگان وسائل پیشگیری از ایدز و بیماریهای آمیزشی نیز همچنان در مراکز بهداشت صورت می گیرد و متوقف نشده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر بیماران مبتلا به ایدز در استان اصفهان بین 25تا 34 سال سن دارند، اضافه کرد: 12 درصد از آنها را زنان تشکیل می دهند.

مشکلاتی، بیشترین روش انتقال بیماری ایدز در استان اصفهان را از طریق سرنگ مشترک عنوان و تصریح کرد: روشهای انتقال جنسی رو به افزایش است.

وی با اشاره به اینکه خانواده و کسب مهارتهای زندگی مهمترین نقش را در پیشگیری از بیماری ایدز دارند گفت: نوجوانان و جوانان ما باید مهارتهای زندگی از جمله نه گفتن، قاطعیت، حل بحران و برخورد با استرس را در خانواده و مدارس بیاموزند.

وی بهترین سن آموزش درباره بیماری ایدز و پیشگیری از آن را 16 سالگی به بالا عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه تا کنون از 528 مبتلای به ایدز که در استان اصفهان شناسایی شده اند حدود 180 نفر فوت کرده اند اظهار کرد: اصفهان در این زمینه در وضعیت متوسط قرار دارد