Umbilical-newborn
درد و ناراحتی بخشی از زایمان است دردی است که بیشتر زنان از آن وحشت دارند. درد زایمان ناشی از انقباضات رحم است و باعث تسهیل زایمان می شود.می خواهیم فواید و مضرات دو نوع زایمان را باهم مرور کنیم.

دکتر مهری رشیدی درباره فواید زایمان طبیعی و عوارض سزارین، به ترس مادران از درد زایمان طبیعی اشاره و تصریح کرد: این درد تنها چند ساعت به طول می‌انجامد و با گذشت 24 ساعت پس از زایمان مادر می‌تواند به وضعیت عادی خود بازگردد.
وی تصریح کرد: این در حالیست که در روش سزارین هرچند ممکن است مادر هنگام زایمان دردی نداشته باشد، اما پس از زایمان مدت طولانی و گاه تا هفته‌ها مادر درد را تجربه خواهد کرد و این درد موجب می‌شود تا مادر نتواند تحرک زیادی داشته باشد و این کم تحرکی خطر ایجاد لخته در عروق پا را به دنبال دارد. ایجاد این لخته با عوارضی همراه است و حتی در برخی موارد این لخته می‌تواند وارد گردش خون شده و از آنجا به عروق قلب و راه‌های تنفسی رفته و ایجاد سکته کند.

این متخصص زنان و زایمان اظهار کرد: انقباضات زایمان در روش طبیعی موجب ترشح هورمون شیردهی شده و شیردهی راحت انجام می‌شود. در حالی که در روش سزارین از آنجا که این انقباضات وجود ندارد، شیردهی با تاخیر انجام شده و از آنجا که شیر روان نیست امکان ایجاد زخم و اگزما در سینه مادر وجود دارد.

رشیدی خونریزی پس از زایمان در روش طبیعی را کم و در حد 500 سی سی عنوان کرد و افزود: این در حالیست که مادر در روش سزارین بین یک تا دو لیتر خون از دست می‌دهد و اگر کنترل خونریزی دشوار باشد در برخی موارد به ناچار باید رحم را برداشت.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه در روش سزارین علاوه بر خونریزی احتمال ایجاد عفونت نیز بسیار است، اظهار کرد: از آنجا که در روش سرازین حفره شکم باز می‌شود، احتمال ورود میکروب و آلودگی به این قسمت و ایجاد عفونت بسیار محتمل است که این عفونت‌ها خود می‌توانند عوارض بسیاری داشته باشند.

رشیدی به تاثیرات مثبت زایمان طبیعی بر روابط عاطفی مادر و نوزاد اشاره و تصریح کرد: از آنجا که در روش زایمان طبیعی شیردهی به سرعت آغاز می‌شود، قطعا رابطه بهتری میان مادر و نوزاد شکل می‌گیرد. در مقابل در روش سزارین به دلیل ترشح نشدن هورمون انقباضات رحمی احتمال ایجاد افسردگی در مادران بیشتر بوده و رابطه مناسبی میان مادر و نوزاد شکل نمی‌گیرد.

رشیدی به آسیب‌های مثانه و روده مادر در روش سزارین نیز اشاره کرد و افزود: از آنجا که در این نوع زایمان برش بر روی رحم انجام شده این امکان وجود دارد که در حاملگی‌های دوم و سوم مثانه مادر آسیب دید شده و چسبندگی شکم در مادران ایجاد شود. همین امر می‌تواند موارد بارداری را محدود کرده و اگر مادران در دفعات اول نوزاد خود را از دست دهند، بارداری‌های بعدی که باید سزارین انجام شود برای آنها با خطرات بیشتری همراه خواهد بود.

رشیدی در ادامه یادآور شد: در برخی موارد از جمله عدم تناسب اندازه نوزاد با کانال زایمانی برای حفظ جان نوزاد و مادر راهی به غیر از انجام سزارین نیست که تشخیص اینگونه موارد تنها بر عهده پزشک متخصص است.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه بسیاری مادران از ترس درد زایمان طبیعی به سراغ سزارین می‌روند، اظهار کرد: در حال حاضر کلاس‌هایی در بیمارستان‌های مختلف برگزار می‌شود که در آن علاوه بر بیان فواید زایمان طبیعی و عوارض سزارین به مادران آموزش داده می‌شود تا با تمرین برخی حرکات ورزشی تا حدی درد زایمان را کاهش دهند.