male-infertility-bay

حدود ۱۰ درصد از زوج‌هایی که در امریکا در سن باروری‌اند، مشکل باروری‌ دارند. حدود ۳۰ درصد از این موارد به وجود مشکل در مرد و ۳۰ درصد مشکل در زنان و بقیه آن مربوط به عوامل نامعلوم یا عوامل چندگانه مربوط به هر دو زوج می‌باشد

 آیا می‌دانید که جز مشکلات و اختلالات مربوط به سیستم باروری، عوامل محیطی، سبک زندگی و برخی از بیماری‌ها هم می‌توانند قدرت باروری مردان را تحت‌الشعاع خود قرار بدهند؟

 

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری  گفت:‌ «سبک زندگی نادرست مانند اصرار به استعمال سیگار و مواد مخدر، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و ابتلا به چاقی و اضافه‌وزن ناشی از پرخوری یا کم‌تحرکی می‌توانند قدرت باروری مردان را کم کنند. ضمن اینکه استفاده از برخی هورمون‌های مردانه در باشگاه‌های بدن‌سازی و به‌صورت خودسرانه یا اجبار به مصرف داروهای شیمی‌درمانی هم می‌توانند سلامت باروری مردان را به خطر بیندازند».

 

وی خاطرنشان کرد که برخی از عوامل محیطی هم می‌توانند باعث ایجاد اختلال در تولید و عملکرد اسپرم‌ها بشوند. ازجمله این عوامل می‌توان به استمرار در استفاده از سونا و جکوزی، پوشیدن لباس‌های زیر تنگ و قرار گرفتن بیش‌ازاندازه در معرض آفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی اشاره کرد. «به‌طورکلی، بالا بودن مداوم دمای بیضه‌ها در اثر کار در کارخانه‌ها و تولیدی‌هایی که با تنور و آتش سروکار دارند هم می‌تواند اختلال تولید و کیفیت اسپرم‌ها و ابتلا به ناباروری در مردان را به دنبال داشته باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ارتش افزود: «ابتلا به واریکوسل یا آسیب دیدن بیضه‌ها در اثر ورزش و ضربه‌های شدید احتمالی که به آن‌ها وارد می‌شود هم از دیگر عوامل ناباروری مردان به‌حساب می‌آیند».

صفری‌نژاد درنهایت یادآور شد که انجام شیمی‌درمانی و رادیوتراپی در مردان مبتلابه سرطان هم می‌تواند باعث بروز اختلال درروند طبیعی تولید اسپرم آن‌ها بشود و این اختلال، ناباروری‌های موقت یا دائم را برای این گروه از بیماران به همراه داشته باشد.