nasalpolyp4

التهابات و عفونت های مزمن داخل بینی از عوامل اصلی  پیدایش پولیپ بینی هستند.پولیپ بینی معمولا به دلیل آلرژی بینی ایجاد می شود که ممکن است با حساسیت های دیگری مثل آسم و یا حساسیت های پوستی نیز همراه باشد.

متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به منشاء آلرژیک ۹۰ درصدی پولیپ‌ ها گفت: درمان نشدن پولیپ‌ ها عوارض جدی در پی دارد. پولیپ حتماّ باید به صورت ریشه‌ای درمان شود. «بسته شدن بینی زمینه ساز سینوزیت شده و سینوزیت نیز به نوبه خود چرک و عفونت تولید می‌ کند.»

دکتر یونس اکبرزاده گفت: «پولیپ‌»، توده‌ متورمی است که در داخل بینی و گاهی سینوس‌ها رشد کرده و ممن است مجرای آنها را ببندد. 90 درصد پولیپ، منشاء آلرژیک دارند.

وی تصریح کرد: این حساسیت همراه با عطسه، آبریزش بینی و انسداد بینی است که اگر عفونت هم به پولیپ اضافه شود مزید بر علت می شود.

اکبرزاده تصریح کرد: چنانچه بینی کاملاً بسته شود و هیچ درمان موضعی ضد آلرژی تأثیری بر این پولیپ‌ها نداشته باشد، باید آنها را جراحی کرد که البته ممکن است پس از جراحی نیز بار دیگر عود کند، به این مفهوم که بار دیگر عفونت کرده و پولیپ رشد می‌کند.

وی افزود: برای استفاده از عمل جراحی باید ابتدا از دارو درمانی و پرهیز از مواد حساسیت‌زا ناامید شد و از مصرف مواد محرک استشمام بوهای محرک مانند بوی مواد اسیدی یا رنگ پیشگیری کرد و در صورت حل نشدن مشکل، از جراحی استفاده کرد.

این متخصص گوش، حلق و بینی جراحی آندوسکوپی را بهترین روش درمانی پولیپ توصیف و تأکید کرد: اگر سینوس‌ها گرفتار پولیپ شود باید تمیز شود چرا که پولیپ‌ها معمولاً چند عدد و ریز و درشت هستند که باید تمام آنها با دقت از داخل سینوس‌ها پاک شود.

اکبرزاده با تأکید بر لزوم تشخیص علت اصلی پولیپ برای درمان کامل آن، گفت: امروزه دیگر جراحی باز چندان استفاده نمی‌شود و می‌توان با سی‌تی اسکن و عکسبرداری محل پولیپ‌ها را دقیقاً تشخیص داد.

وی مشکل بویایی افراد دارای پولیپ را ناشی از حساسیت دانست و گفت: از سوی دیگر پولیپ مانع رسیدن هوا به بخش بویایی بینی است و مانند سرماخوردگی مخاط بینی ورم کرده و هوا به ناحیه اعصاب بویایی نمی‌رسد در نتیجه بویایی کاهش می‌یابد.

این متخصص گوش و حلق و بینی نشانه‌های پولیپ را نشانه‌های آلرژی دانست و گفت: آبریزش بینی، عطسه، انسداد بینی از نشانه‌های پولیپ هستند به خصوص اگر پس از بین رفتن این علائم بینی همچنان بسته بماند که در این صورت، قطعاً پولیپ در بینی وجود دارد.

اکبرزاده سینوزیت، ورود عفونت به داخل حلق و حنجره و در نتیجه اختلال و ناراحتی‌های حلقی و آسم را از عوارض پولیپ در صورت درمان نشدن توصیف کرد.

وی گفت: بسته شدن بینی زمینه ساز سینوزیت شده و سینوزیت نیز به نوبه خود چرک و عفونت تولید می‌کند. این چرک و عفونت پولیپ را تشدید می‌کند و این تسلسل همچنان ادامه می‌یابد.

این متخصص گوش، حلق و بینی تأکید کرد: به علت تغییر رژیم غذایی و تمایل کودکان به خوردن فست‌فودهای مملو از ادویه و فلفل و استعمال دخانیات و عطرهای تند سن ابتلا به پولیپ کاهش یافته است ضمن اینکه نباید از نقش ژنتیک در این زمینه غافل شد.

اکبرزاده تأکید کرد: زو پس از مشخص شدن علت آن، در صورت نیاز به جراحی، حتماً جراحی آندوسکوپیک صورت گیرد.