parents-with-baby

 

محبت به کودک باعث اعتمادبه نفس جلوگیری از انحراف کودک جلب اعتماد کودک و پیشگیری از ایجاد عقده های روانی، اضطرابها، عصبانیت، کمرویی در اطفال می شود

یک کارشناس روان‌شناسی، از فواید بهداشتی بوسیدن کودکان به ویژه توسط مادر بر سلامت آن‎ها و همچنین فواید متقابل این عمل بر روح و روان مادران خبر داد،اعظم نوری با بیان این مطلب اظهارکرد: تماس نزدیک لب، دهان، بینی و افزایش احتمال انتقال آلودگی‎ها و عوامل بیماری‌زا و شیوع بیماری‌‎ها، برخی والدین را در مورد بوسیدن زیاد فرزندن‌شان دچار تردید کرده، در حالی که مطالعات جدید نشان داده فواید بهداشتی بوسیدن کودکان به ویژه توسط مادر بر سلامت آن‎ها در سال‎های آینده تاثیرگذار است.

این کارشناس ادامه‌داد: بررسی‎ها نشان داده مهر، محبت و بوسه‎های مادرانه، هورمون‎های استرس کودک را کاهش می‌دهد و تجربه‌‎های اولیه دوران کودکی می‎تواند از طریق تاثیر بر احتمال التهاب مزمن در بدن و واکسن سیستم ایمنی که خط‌مقدم دفاع بدن در برابر بیماری‎ها است، اثر ماندگاری بر سلامت بدن داشته باشد.

وی افزود: در آغوش گرفتن، بوسیدن و ابراز محبت توسط مادران می‎تواند به کاهش استرس کودک و فرونشاندن هورمون‎هایی که در ایجاد التهاب در بدن نقش دارد، کمک کند. در واقع رابطه نزدیک خانوادگی می‎تواند کودکان را در برابر برخی پیامدهای منفی رشد در خانواده‎های فقیر محافظت کند و از آثار منفی رشد در شرایط نامناسب که ممکن است تا سال‎‌ها باقی بماند پیشگیری کند.

نوری تاکید کرد: بوسیدن کودک برای مادر هم فوایدی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بوسیدن کودک باعث افزایش سطح آرامش و سرخوشی در بدن مادر شده و علاوه بر کمک به احساس وابستگی و دلبستگی عاطفی، سیستم ایمنی مادر را تقویت می‌کند.