2040801_20130207101723

برخی از مشکلات چشمی کودک ، در صورت تشخیص و درمان دیرهنگام، می تواند به بروز عوارض غیرقابل جبران در دستگاه بینایی کودک منجر شود و به همین دلیل معاینه و بررسی سلامت چشم ها در زمان مناسب اهمیت ویژه ای دارد.

یک چشم‌ پزشک بر لزوم معاینات چشم پزشکی بدو تولد برای تشخیص بیماری‌‌‌های چشمی تأکید کرد.

علیرضا برادران رفیعی فلوشیپ قرنیه و بیماری‌های سطح چشم با بیان اینکه نوزادان باید در بدو تولد تحت معاینات چشم پزشکی قرار گیرند، افزود: معاینات چشمی نوزادان یکی از معاینات اولیه مورد نیاز است که باید انجام شود تا در صورت وجود بیماری‌های چشمی از این طریق به وجود آنها پی برد.

وی گفت: البته این معاینات مختصر و در حد بررسی رفلکس چشم به نور، قرمزی و معاینات سطحی است اما همین معاینات بسیار کمک کننده است و می‌توان بیماری‌های مهم را از همین طریق تشخیص داد.

برادران رفیعی تأکید کرد: اگر نوزاد زودرس باشد مشورت سریع با چشم پزشک متخصص شبکیه برای پیشگیری از بیماری رتینوپاتی (ROP) لازم است.

وی افزود: اما اگر نوزاد به موقع متولد شده باشد، تا حدود سن چهار سالگی باید تحت معاینه چشم از نظر میزان بینایی قرار گیرد. معاینه چشمی در این سن کمک می کند تا عیوب انکساری زودتر تشخیص داده شود و نسبت به درمان تنبلی چشم اقدام شود.

برادران رفیعی افزود: به طور کلی بهتر است پیش از ورود کودک به دوران تحصیل و مدرسه، یک معاینه چشمی کامل انجام و دید او اندازه گیری شود.

این چشم پزشک گفت: اگر چشم کودک سالم باشد و مشکلی نداشته باشد، معاینه چشم برای او در هر سه تا چهار سال یکبار کافی است اما اگر زمینه خانوادگی بیماری‌های چشمی وجود داشته باشد، فاصله معاینات باید کمتر شود.

وی گفت: همچنین کودکی که از عینک استفاده می‌کند لازم است بیشتر از سایر کودکان تحت معاینات چشم پزشکی قرار گیرد همچنین کودکانی که دچار انحراف چشم هستند باید تحت معاینات مکرر قرار گیرند.

برادران رفیعی در مورد عیوب انکساری چشم گفت: در مورد عیوب انکساری پیشگیری خاصی وجود ندارد و فقط می‌توان آن را تشخیص به موقع داد. اما اگر والدین یا فرزندان اول خانواده از عینک استفاده می‌کنند، طبیعتاً احتمال ابتلای این کودکان به عیوب انکساری بیشتر است و باید با دقت بیشتری تحت معاینه قرار گیرند.

وی تصریح کرد: تماشای تلویزیون تأثیری در ضعف بینایی ندارد و اگر کودکی از نزدیک تلویزیون تماشا کند، ممکن است دچار خستگی چشم شود اما تأثیری در کاهش دید او نخواهد داشت.

این چشم پزشک با بیان اینکه در ابتلا به عیوب انکساری عوامل محیطی موثر نیستند و بیشتر عوامل ژنتیکی در ابتلای فرد به این عیوب تأثیر دارند، افزود: البته برخی تئوری ها وجود دارد در مورد اینکه فردی که بیشتر مطالعه می‌کند بیشتر دچار این عارضه شود یا تأثیر مواد غذایی در برخی مطالعات مطرح شده است اما اینها مطالعات ثابت شده ای نیستند.

برادران رفیعی گفت: شایع ترین مشکلات قرنیه در کودکان آسیب‌های چشمی است چون کودکان یک گروه آسیب پذیر هستند که بیشتر از دیگران دچار آسیبهای چشمی مانند برخورد جسم خارجی یا سوختگی سطحی قرنیه می‌شوند.

وی در مورد شیوع بیماری‌های مادرزادی چشمی در کودکان اظهار داشت: شیوع این بیماری‌ها بسیار کم است. مثلا در مورد بیماری آب مروارید کمتر از یک هزارم کودکان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این چشم پزشک افزود: آب مروارید در اطفال درجات مختلفی دارد؛ ممکن است کاملاً رسیده باشد و بلافاصله پس از تولد در نوزاد دیده شود یا ممکن است در سنین بالاتر دیده شود.

وی خاطرنشان کرد: این بیماری می‌تواند زمینه ارثی داشته باشد یا عوامل محیطی در ابتلای فرد به آن تاثیر داشته باشد.

بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن چشم پزشکان ایران به همت انجمن چشم پزشکی ایران و با همکاری گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مشارکت همکاران چشم پزشک داخل و خارج از کشور۱۰ تا ۱۳ آذر در سالن همایش های رازی برگزار می شود.