angrysadasha

بهره‌گيري از ورزش، مطالعه، مسافرت‌هاي كوتاه يا بلندمدت، تمرينات شناخت درماني و مشاوره با افراد اميددهنده در كنار دارودرماني كمك فراواني به بهبود وضعيت افسردگي مي‌كند می خواهیم تفاوت بین احساس غمگینی و افسردگی را بدانیم.

کارشناس ارشد روانشناسی در خراسان جنوبی گفت: تفاوت افسردگی و غمگینی به شدت علائم و طول دوره‌ای که علائم وجود دارد‌، بستگی دارد.

عادله قلاسی اظهارکرد: در کتاب مرجع روانپزشکی DSM-IV که به شرح تعریف و علائم بیماری‌ها می‌پردازد اختلال افسردگی اختلالی با یک یا چند دوره افسردگی اساسی تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه یک دوره افسردگی اساسی حداقل 2 هفته طول می‌کشد، افزود: این شخص باید حداقل چهار علامت از فهرست علائم که شامل تغییر در اشتها و وزن، تغییر در خواب و فعالیت، فقدان نیرو، احساس گناه، مشکلات تفکر و تصمیم‌گیری و افکار عود کننده مرگ و خودکشی باشد را داراست.

این کارشناس ارشد روانشناسی تصریح کرد: این نوع افسردگی باید بدون دوره‌های مانی (به مدت یک هفته، باخلق نابهنجار و مستمراً بالا، منبسط یا تحریک پذیر) باشد.

قلاسی ادامه داد: اما تفاوت افسردگی و غمگینی به نظر می‌آید که به شدت علائم و طول دوره‌ای که علائم وجود دارد، بستگی داشته باشد.

وی یادآور شد: همچنین به نظر می‌آید که غمگینی با علت یا وقوع اتفاقی به وجود می‌آید و با رفع آن از بین خواهد رفت.

این استاد دانشگاه افزود: افراد مبتلا به افسردگی از دو طریق دارو درمانی توسط روانپزشک و روان درمانی توسط روانشناسان بالینی می‌توانند به بهبود علائم خود کمک کنند.

قلاسی یادآور شد: همچنین در تعاریف انواع افسردگی می‌توان به افسردگی جزئی اشاره کرد که با دارابودن کمتر از پنج علامت اما به مدت دوهفته مشخص می‌شود.

این کارشناس ارشد روانشناسی ادامه داد: افسردگی‌های دیگر نیز مثل عود کننده گذرا می‌توانند دارای علائمی شبیه به همین نوع باشند.

قلاسی تصریح کرد: بین غم و افسردگی تفاوت زیادی وجود دارد، غم واکنش طبیعی و نشانه سلامت جسم و روان، به سبب از دست دادن چیزی یا کسی است.

وی خاطرنشان کرد: اما افسردگی، بعد دیگری بر غم طبیعی می‌افزاید، وقتی افسرده هستیم. علاوه بر اینکه احساس غم می‌کنیم، احساس آزاردهنده دیگری نیز داریم.