schizophrenia-patients

حمایت خانواده، توانایی حل کردن مشکلات و دسترسی به مراقبت ها در زمان بحران این بیماری بسیار ضروری  می باشد.زیرا احتمال مرگ و میر در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، دو برابر بقیه افراد است.

اگر به بیماری اسکیزوفرنی دچار باشید و تا به حال به پزشک مراجعه کرده باشید حتماً به دنبال راه حلی می‌گردید تا بتوانید با این بیماری زندگی بهتری داشته باشید. در زیر برای شما 4 نکته ابتدایی ولی بسیار مهم را آوردیم که با رعایت آنها حتماً قادر خواهید بود تا زندگی بهتری را در کنار این بیماری تجربه کنید:

1. داروی خود را همانگونه که تجویز شده است مصرف کنید

سعی کنید تا داروی خود را همانگونه که پزشک برای شما تجویز کرده مصرف کنید. حتی اگر احساس می کنید که دیگر مشکلی ندارید نیز به اختیار خود مصرف داروی تجویز شده توسط پزشک را بدون مجوز وی متوقف نکنید. اغلب عود کردن این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که بیمار دارو را مداوم مصرف نکرده و یا مصرف دارو را به اختیار خود و بدون هماهنگی با پزشک متوقف کرده است.

اگر در طول مصرف هرگونه مشکلی با داروهای خود پیدا کردید حتماً با پزشک خود مشورت کنید و وی را آگاه سازید. چنانچه مصرف داروهای خود را نیز فراموش می‌کنید حتماً با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید.

2. در برنامه درمانی خود حضور فعال داشته باشید

اگر پزشک شما در کنار دارو درمانی، درمان روحی را نیز برای شما در نظر گرفته است ، حتماً در جلسات درمان روحی خود شرکت کنید. این جلسات می‌توانند به شما کمک کنند تا راحت تر از پس این بیماری بر بیایید و بر استرس خود غلبه کنید و چنانچه در پیدا کردن شغل و یا ایجاد یک رابطه نزدیک دچار مشکل شده‌اید می‌تواند کمک زیادی به شما کند. همچنین، مهارت‌هایی که در طول دوره فرا می‌گیرید می‌توانند بر نحوه پیشرفت این بیماری نیز تاثیر گذار باشند.

تحقیقات نشان می‌دهند که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی که تحت درمان روحی و روانی قرار دارند به احتمال بیشتری مصرف داروهای خود را ادامه می‌دهند و نسبت به بیماری خود آگاهی بیشتری دارند و بیماری این دسته از افراد کمتر عود می‌کند.

3.بر شیوه زندگی خود تمرکز کنید

این که شما چگونه زندگی می‌کنید می‌تواند احتمال عود شدن بیماری شما را کاهش دهد. عادات سبک‌های زندگی درست و صحیح بسیار مهم هستند.

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف مواد مخدر تا حد زیادی می‌تواند خطر عود شدن این بیماری را افزایش دهد. داشتن جسمی سالم نیز می‌تواند به رفاه روانی شما کمک زیادی کند. سیگار کشیدن را ترک کنید، ورزش کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. اگر در هر کدام از این موارد مشکلی دارید و یا شما را به چالش کشیدند، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

4.نشانه‌های اولیه عود شدن بیماری خود را شناسایی کنید

افراد مبتلا به این بیماری اغلب قبل از عود شدن بیماری یک سری نشانه‌های اولیه دریافت می‌کنند. از قبل این نشانه‌ها را بشناسید و مراقب آنها باشید. اگر فکر می‌کنید که در خطر عود شدن این بیماری قرار دارید با پزشک خود مشورت کنید. دستورالعمل‌های پزشک می‌تواند از عود شدن بیماری جلوگیری کند.
برخی از نشانه‌های عود شدن اولیه این بیماری عبارتند از:
– بی خیالی
– مشکل در تمرکز
– دشواری در تشخیص واقعیت و خیال
– مشکل بد خوابی
– مردم گریزی
– احساس بی‌اعتمادی
– بهداشت نامناسب
– ترس و یا اضطراب غیر قابل توضیح