Pbirth_second_child
ورود نوزاد دوم به خانواده برای کودک اول، بحران بزرگی را به وجود می‌آورد. او که تا آن زمان مورد توجه والدین بوده‌است با آمدن نوزادی دیگر موقعیتش را در خطر می‌بیند و احساس ناخوشایندی پیدا می‌کند.

بیشتر بچه‌ها به داشتن خواهر برادر علاقه دارند اما همه آنها برای پذیرش یک رقیب کوچولو آمادگی ندارند. درحقیقت بچه‌ها با همه شوقی که دارند به محض ورود نوزاد و دیدن توجه همگان به او، این خواهر یا برادر جدید را مانعی برای گرفتن توجه و محبت دیگران نسبت به خود می‌یابند. با این حال همیشه اینگونه نیست و راهکارهای بسیاری برای ایجاد یک رابطه مطلوب میان دو فرزند وجود دارد. موضوعی که یکی از مخاطبان «نی نی بان» از ما پرسیده است و دکتر لیلا بهنام، روانشناس و مشاور خانواده و کودک به آن پاسخ داده است.

سوال: با سلام دختر 4 ساله‌ای دارم به اسم پریسا. دخترم پس از دیدن فرزند برادرم به داشتن خواهر و برادر تمایل شدیدی پیدا کرده است اما رفتارش باعث شده که ما برای داشتن فرزند دوم مردد باشیم. پریسا مدام ادای نوزادها را از خودش در می‌آورد و برای همه چیز مثل یک نوزاد گریه می‎کند. نمی‎دانیم با او چه رفتاری داشته باشیم و می‎ترسیم در صورت آمدن فرزند جدید او حسودی کرده و با خواهر یا بردارش ارتباط درستی برقرار نکند.

پاسخ متخصص نی نی بان: برای تصمیم گرفتن درباره فرزند دوم نباید چندان فرزند نخست و رفتارهای او را مقیاس و معیار قرار دهید. البته لازم است که با توجه به خصوصیات فرزند نخست دقت بیشتری به خرج دهیم اما اصل موضوع یعنی داشتن فرزند دوم هیچگاه انکارشدنی نیست؛ به این دلیل که ما معتقدیم تک فرزندی ایرادهای بسیاری دارد و این تنهایی برای کودک تک فرزند بسیار مضر است.

نگران رفتارهای دختر خردسال خود نباشید، این رفتار او که واپس‌روی نام دارد در کودکانی با این سن و سال کاملا عادی بوده و اصلا عجیب نیست. کاری که شما می‎توانید انجام دهید این است که از مدتی قبل از بارداری، با کودک خود صحبت کنید به او خبر دهید که به زودی فرد دیگری به جمع خانواده اضافه خواهد شد. کودکی که همبازی تو خواهد بود و تو می‌توانی در مراقبت از او به ما کمک کنی.

به خاطر داشته باشید که همه تک‌قرزندها به آمدن فرزند دوم حساس هستند و حتی ممکن است پرخاشگری کرده یا منزوی شوند به همین دلیل بسیار مهم است که شما فضای روانی فرزند خود را برای پذیرش این موضوع آماده کنید و همچنین بدانید که بخش دشوار کار شما تازه پس از تولد فرزند دوم آغاز خواهد شد. مواظب باشید که با حضور نوزاد تازه به دنیا آمده کودک شما احساس نکند دیگر کسی دوستش ندارد. از اقوام نزدیک بخواهید حتما برای او هم هدیه‌ای تهیه کنند. در حضور او توجه بیش از حد به نوزاد نشان ندهید و در نهایت فرزند بزرگتر را در کارهای نوزاد خود شریک کنید به او مسئولیت‌های کوچکی بدهید تا ارتباط بهتری با خواهر یا بردار خود پیدا کند.