global-warming

فعالیت‌های بشری عامل اصلی گرمای زمین و تغییرات جوی شناخته‌ شده است، بهمین دلیل توقف گرمای زمین به زودی امکان‌پذیر نخواهد بود.در حالیکه امسال از نظر هواشناسان گرم ترین سال در این چنددهه بوده است!پژوهشگران باید به فکر چاره باشند!

برآوردهای اولیه سازمان هواشناسی ملل متحد نشان می‌دهد که سال جاری میلادی گرمترین سالی است که جهان از آغاز ثبت دما تاکنون از سر گذرانده است.
بی بی سی نوشت؛ در ده ماه اول سال جاری میانگین دمای هوا ۰.۵۷ درجه از میانگین بلندمدت بالاتر بوده است.
در بریتانیا هم در یازده ماه اول سال دمای هوا به طور متوسط ۱.۶ درجه بالاتر از میانگین بلندمدت بوده است.
مطالعه‌ای دیگر توسط اداره هواشناسی بریتانیا هم نشان می‌‌دهد که افزایش این چنینی دما بدون گازهای گلخانه‌ای با منشاء انسانی بعید بوده است.
اگر گرمای هوای دو ماه آخر سال ۲۰۱۴ روند ۱۰ ماه اول را داشته باشد، سال جاری رکورد سال‌های ۱۹۹۸، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ را با فاصله‌ای اندک می‌شکند.
میشل ژارو، دبیرکل سازمان هواشناسی ملل متحد، گفت که اطلاعات ثبت‌شده برای سال ۲۰۱۴ با “انتظاراتی که درباره پدیده تغییرات آب و هوایی داشته‌ایم همخوانی دارد.”
او توضیح داده است: “اطلاعات اولیه سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که ۱۴ سال از میان ۱۵ تا از گرمترین سال‌های جهان در قرن بیست و یکم بوده‌اند.”
لحن هشدارهای اخیر آقای ژارو را به طور کم‌سابقه‌ای تند دانسته‌اند. او درباره خطر سیل، باران‌های سیلابی و دمای بالای مناطق وسیعی از اقیانوس هشدار داده و گفته است که نمی‌توان برای حل مشکل گرمایش زمین معطل کرد.
سازمان ملل متحد پیش از این نیز چندین بار از کشورهای مختلف خواست متعهد شوند که با اقداماتی حجم تولید گازهای گلخانه‌ای را پایین بیاورند.
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل چند ماه پیش گفت که جهان برای خطرات ناشی از پدیده تغییرات آب و هوایی از آمادگی مناسبی برخوردار نیست.