diabet4

حفظ میزان قند خون به حالت ثابت به معنای انجام کارهای معینی در تمام طول روز است از توصیه های زیر برای کنترل دیابت خود  پیروی کنید تا میزان قندخونتان همیشه  تحت کنترل باشد.کنترل  خوب دیابت به نظمی بستگی دارد که در طی روز یک بیمار دیابتی  پیروی می کند: از زمانی که از خواب بلند می شوید تا زمانی که به خواب شبانه می روید

کلید مدیریت موفق بیماری دیابت نوع 2 وعلایم  آن حفظ مقدار قندخون تا حد ممکن دریک محدوده ی معین و پایدار است. به همین علت برنامه ی روتین روزانه برای افراد دیابتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است در ادامه  توصیه هایی برای کمک  به مدیریت دیابت شما درتمام  طول روز آورده ایم.

درابتدای صبح

قبل از هر چیز قند خونتان را اندازه گیری کنید. اگر شما مبتلا به  دیابت نوع 2 هستید باید در ابتدای  صبح قبل از خوردن  هر چیز قندخونتان را اندازه گیری  کنید این کار به شما ایده ی خوبی به شما می دهد  تا تنظیمات لازم را برای تمام طول روز انجام دهید. سپس مسواک زده و صبحانه بخورید اگر صبحانه ی خود را حذف کنید روز خود با  قدمی اشتباه آغاز کرده اید زیرا صبحانه  مهمترین  وعده ی غذایی درطول روز است. اگر صبحانه را حذف کنید بتدریج گرسنه تر و گرسته تر می شوید و این خود عاملی برای پرخوری در وعده های  بعدی در طول روز است. خوردن منظم وعده های غذایی به شما کمک می کند مقدار قند خونتان را ثابت نگهدارید اما حذف یک وعده و سپس پرخوری در وعده های بعدی موجب بروز اغتشاش و افزایش ناگهانی  قندخون شما می شود.

 با توجه به تأثیر دیابت بر اعصاب، هر روز پاهای خود را چک کنید چون حس در پاها کاهش می یابد و ممکن است  شما از وجود جراحت در پاهای خود بی اطلاع بمانید به همین  دلیل  هر روز پاهای خود را چک کنید. از جورابهایی که مناسب پاهای دیابتی در بازار عرضه می شوند خریداری کرده و بپوشید. حتماً قبل از پوشیدن کفش ها داخل آنها را نگاه  کنید و مطمئن شوید چیزی در آن  نباشد که موجب ایجاد زخم در پاهای شما شود.  چک کردن پاها را در هنگام رفتن به رختخواب درانتهای شب نیز انجام دهید.

بعدازظهر

 برای خوردن غذا از زمان استراحت غذا در محل کار استفاده کنید و بجای خوردن  غذا بر سرمیز کارتان بهتر است بدون عجله و استرس ، جایی را برای  نشستن پید کنید و به آرامی  غذای خود را میل کرده سپس مدت زمان کوتاهی پیاده روی کنید. غذای ظهر خود را از قبل آماده  کنید تا مجبور به خوردن فست فودها یا غذاهایی که برای افراد دیابتی مناسب نیستند، نشوید. استفاده از زمان صرف غذا به شما  درسه مورد کمک میکند: غذای خودرا بموقع می خورید، برای ثبات قندخون  خود مدت زمانی پیاده روی می کنید  و از فشار کاری کمی دور می شوید.

فراموش نکنید که به هنگام عصر یک میان  وعده ی سالم برای خود تهیه و همراه داشته باشید. این میان وعده بسیار مهم است  زیرا جلوی گرسنگی شدید شما را  در زمان بازگشت به خانه می گیرد. بعد ازصرف میان وعده ی عصر بهتر است کمی فعالیت فیزیکی داشته باشید این فعالیت فیزیکی برای کنترل قند خون شما ضروری است. هنگامیکه  شما فعالیت می کنید سلولها قند خون را از طریق فرآیندی که وابسته  به انسولین  نیست، می سوزانند. فعالیت  همچنین سبب می شود بدن شما بتواند بطور موثرتری  از انسولین استفاده کند برای افزودن به فعالیت روزانه ی خود بجای آسانسور از پله ها استفاده کنید یا از سرمیز خود بلند شوید و به جای ایمیل کردن به همکاران، مطالب را بصورت  دستی به آنها  تحویل دهید به این ترتیب مجبور می شوید  کمی راه بروید. کارشناسان 30 دقیقه فعالیت فیزیکی روزانه  را به همه ی افراد دیابتی  توصیه می کنند  اما اگر شما فرصت کافی برای انجام یک مرحله ای  این 30 دقیقه  ورزش  یا فعالیت فیزیکی را ندارید می توانید  آنرا به چند قسمت  تقسیم کنید تا درمجموع  به این  30 دقیقه فعالیت  ورزشی برسید،  برای مثال در زمان  برگشت  از محل کار مقداری پیاده روی کنید.

 شب

یک شام  مناسب میل کنید هرگز در وعده ی شام پرخوری نکنید همان  اندازه غذایی را که در وعده ی صبحانه یا ناهار می خورید درهنگام وعده ی شام میل کنید. مقدار کربوهیدرات ، پروتئین، سبزیجات  ومیوه جاتی را که در وعده ی شام می خورید باید با مشورت با متخصص تغذیه  تنظیم  کنید البته در مورد  تمام وعده های غذایی داشتن برنامه ی  غذایی با مشورت  متخصص لازم است. پس از صرف شام درحین تماشای تلویزیون بهتر است با یک دستگاه ورزشی  خانگی اندکی فعالیت  کنید. می توانید در محل خود اندکی در جا بزنید یا شنای دیوار انجام دهید  یا وزنه های سبکی را درحین تماشای یک شوی  تلویزیونی با دستان خود بلند کنید. فعالیت های غیرایروبیک نیز می توانند به بهره وری بدن شما در استفاده از انسولین کمک کرده و باعث ثبات قند خون شما شوند. منقبض کردن ماهیچه ها  نیز می تواند به تنظیم قندخون شما کمک کند.

هنگام خواب

 مجدداً مقدار قند خونتان را اندازه گیری کنید اینجاست که می توانید  از میزان مدیریت  خود بر بیماریتان آگاه شوید، چک کردن مقدارقند خون درهنگام خواب به شما  ایده ی خوبی درباره ی  اتفاقاتی که در طول روز افتاده  است، می دهد. دندانهای خود را نخ کشیده و مسواک بزنید، مسواک زدن دندانها  در هنگام صبح و شب و نخ کشیدن را هر شب فراموش نکنید . افراد مبتلا به دیابت درمعرض بیماریهای لثه و مشکلات  دندانی هستند.مقداری لوسیون را برای مرطوب کردن پوست خود وجلوگیری از ترک و جراحت استفاده  کنید، فراموش  نکنید هر شب موقع خواب پاهای خود را وارسی کنید و لوسیون استفاده  کنید .

منبع-diabetestma