4-tips-to-become-a-better-spouse_thumb1
تمرین رضایت کردن‌، خوش‌بین بودن، توجه به تغذیه،‌ ورزش، خوشحال شدن به‌خاطر چیزهای کوچک، حفظ دوستی‌ها، احساس رضایت ،سپاسگزاری و… جزو ملزومات احساس خوشبختی در زندگی هستند.

سپیدۀ هر صبح، شروع خوبی برای همراهی با کائنات است، با زندگی همراه شو، آسمان قلبت را به وسعت آرزوهای خوب جهان بگستران تا احساس خوشبختی کنی.

“خوشبختی” واژه‌ای زرّین، زیبا و دلپذیر است که در هر فرهنگ و تمدنی، آرمانی ارزشمند و محبوب شمرده می‌شود. نگاه افراد به آفرینش و دیدگاه انسان‌ها به هستی، مبنای تفسیر خوشبختی (سعادت) است.

آنان که معتقدند در زندگی باید خوب نوشید، خوب پوشید و خوب گشت، خوشبختی را در جلوه‌هایی همچون جمال و زیبایی، مال و دارایی، قدرت و توانایی، رفاه و تن آسایی و مقام اجتماعی خلاصه می‌کنند و کسانی که آفرینش را آموزشگاهی شایسته برای آموزه‌های آسمانی می‌دانند و معتقدند فرصت یک بار حضور برای آنهان فراهم شده و در پی آن، ابدیت و جاودانگی نهفته است، نگاهی فراتر از رخسارهای ظاهری و جلوه‌های فریبا و زیبا دارند، هستی را هدفمند دانسته، انسان‌ها را ارزشمند دیده و خود را وظیفه‌مند در تمامی عرصه‌ها و صحنه‌ها می‌بینند.

خوشبختی در نگاه این افراد، راهی دست نیافتنی، ارمغانی آسمانی و شانسی بی‌معیار و بی‌ضابطه نیست، بلکه دستاورد تلاش و محصول رنج و زحمت آدمی خواهد بود.

ازدواج و زندگی مشترک، ‌پیچیده‌ترین، عمیق‌ترین، طبیعی‌ترین و اجتماعی‌ترین روابط انسانی است که به تجربه و آگاهی فزاینده نیاز دارد. ازدواج و زندگی زناشویی هنگامی با خوبی و خوشی و سعادت همراه می‌شود که بر پایه عشق و محبت دو جانبه شکل بگیرد و با احترام، تفاهم، همدلی، هماهنگی و توافق مادی، معنوی، اخلاقی، جسمانی، ظاهری و باطنی همراه باشد. خوشبختی در خانواده چیزی است که می‌توان با طرز کردار و گفتار، آن را تامین کرد، زیرا خوشبختی و سعادت خرید و فروش نمی‌شود در این صورت فقرا هرگز شیرینی زندگی را نمی‌چشیدند.

این طور نیست که هرگاه ثروت وجود داشته باشد، خوشبختی خود به خود از راه برسد. البته اگر بقیه عوامل خوشبختی جمع باشد داشتن ثروت بسیار خوب خواهد بود. به اصطلاح، ثروت برای خوشبختی علت تامه نیست تا خوشبختی ملزوم آن باشد. لازمه رسیدن به چنین امری نفی روزمرگی و شکستن حصارهای مادی و دوری از ضد ارزش‌ها است.

شکستن حصارهای مادی، لازمه رسیدن به خوشبختی

حجت الاسلام سید حسن سیدی، یک کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خراسان جنوبی معتقد است: تعریف از زندگی کاری است دشوار اما ممکن، لذا ما بر اساس تجربیات وقایع، زندگی را تفسیر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آنچه در زندگی ما مهم بوده نحوه مواجهه با حوادث است، افزود: خداوند در سوره مبارکه “حدید” آیه 23 انسان را از تأسف خوردن بر از دست رفته‌ها و از شادمانی بر به دست آمده‌ها برحذر می‌دارد و طبق توصیه قرآن کسانی که از ایمان و عمل صالح و دعوت به حق و صبر دور افتاده‌اند در معرض خسران هستند.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: راز خوشبختی در زندگی زناشویی که در قرآن از آن به “حیات طیبه” تعبیر شده و به دست آوردن این حیات طیبه طبق نص قرآن کریم در گرو ایمان به خدا و عمل صالح است. لازمه رسیدن به چنین امری نفی روزمرگی و شکستن حصارهای مادی و دوری از ضد ارزش‌ها است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شرط اول برای داشتن خانواده خوشبخت انتخاب همسری با ایمان است، چرا که داشتن همسر خوب و شایسته طبق فرموده پیامبر (ص) “از بالاترین نعمت‌ها بعد از اسلام است.”

مهریه‌های سنگین، عاملی برای تضمین خوشبختی نیست

بهناز زال، کارشناس ارشد روانشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا خاطرنشان کرد: خوشبختی حسی درونی است که برای هر فردی تعریف خاص دارد. بیشتر از عوامل بیرونی و سطحی مثل مهریه، لازمه کسب خوشبختی در زندگی مشترک، سازگاری کارآمد و تفاهم زوجین است.

این روانشناس اظهار کرد: خانواده‌ها با آموزش مهارت‌های ارتباطی به فرزندان و توجه به امر همسانی فرهنگی و خانوادگی در ازدواج و همچنین انجام تحقیقات کافی می‌توانند در موفقیت ازدواج نقش مهمی داشتنه باشند، به‌طوریکه نیاز به تضمین‌های سطحی همچون اخذ مهریه‌های سنگین نباشد.

زال، درک متقابل، همدلی و داشتن انتظارات و توقعات منطقی از یکدیگر، توجه و علاقه نشان دادن به همسر، آینده‌نگری و وجود صمیمیت و تعهد بین زوجین را راز خوشبختی جوانان دانست و افزود: ملاک‌های ازدواج موفق، وجود نقاط مشترک در خصوصیات و تصمیمات، تفکر و باورها و همچنین طبقه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

تفاهم، مهمترین شرط ازدواج موفق

زال با اشاره به اینکه رسیدن به بلوغ عاطفی و روانی و توانایی می‌تواند یک زندگی موفق را پیش بینی کند، گفت: جوانان باید کسی را به عنوان همسر انتخاب کنند که از عزت نفس و استقلال کافی برخوردار باشد.

وی، مهمترین شرط ازدواج موفق را وجود تفاهم دانست و گفت: باید برای رسیدن به آن پسر و دختر به اندازه کافی از هم شناخت بدست آورده باشند.

این کارشناس ارشد روانشناسی تصریح کرد: نکته‌ای که جوانان باید برای رسیدن به خوشبختی به آنها توجه کنند، این است که مهارت سازگاری با شرایط را در خود افزایش دهند. زوجین در زندگی با مسایل بیشماری روبرو می‌شوند که برای رفع آنها باید باهم بتوانند تصمیم بگیرند، بنابراین توجه به عقاید همدیگر مهارتی است که زوجین باید آنها را در خود پرورش دهند.

وی افزود: زوجین موفق و خوشبخت با اطرافیان، بویژه همسر خود ارتباط خوبی برقرار کرده و دارای اشتراکات زیادی در باورها و عقاید خود هستند و از هم انتظارات واقع‌بینانه دارند. زوجین موفق قبل از ازدواج آشنایی کافی از هم بدست می‌آورند و پس از ازدواج سعی می‌کنند باهم توافق و سازگاری داشته باشند. برای آنها توجه به خواسته‌ها و انتظارات طرف مقابل مهم است و درک متقابلی از هم دارند. احترام به شخصیت، علایق و خانواده همدیگر را فراموش نمی‌کنند و به همدیگر اجازه می‌دهند در راستای رشد شخصی خود قدم بردارد. این افراد باهم با احترام برخورد کرده، بخشایش را به موقع بکار برده و ارتباط کلامی خوبی باهم برقرار می‌کنند.