10107_313

از جمله کمبودهای مهم زنان حامله مکمل هایی شامل: عنصر ید، روی، ویتامین A اسید فولیک و مجموعه ویتامین های B ، ازمجله تیامین ، ریبوفلاوین و ویتامین B12 می باشد .

این یکی از طرفداران پروپا قرص خوردن غذاهای طبیعی برای دریافت ویتامین هستم و معتقدم که خوردن غذاهای ارگانیک باید در اولویت قرار بگیرند، البته که زمانهایی وجود دارند که خوردن مکملها مجاز هستند. بارداری یکی از همین زمانها است.

سه ماه اول بارداری پر از بیماریهای صبحگاهی، ویار ، حالت تهوع، خستگی و پر از استرس است. به همین دلیل احتمالا دریافت ویتامینها برای بدنتان لازم و حیاتی است. و دقیقا در همین جا هست که مکملها به کار می آیند.

چه مکملهایی در دوران بارداری لازم است؟

ویتامین های پره ناتال

یکی از بهترین مکملهایی که می توانید در نظر بگیرید ویتامین های پره ناتال هستند. من طرفدار ویتامینهایی هستم که به طور کامل از غذاهای اصلی گرفته شده اندو آنها بهتر جذب می شوند و هضمشان برای معده راحت تر است. ویتامین های پره ناتال زیادی در بازار موجود هستند و انتخابشان خیلی سخت خواهد بود. بعضی ازمواردی که باید در نظر بگیرید ر ا توضیح می دهم :

ویتامینAاضافی: اطمینان پیدا کنید که پره ناتال ویتامینAزیادی نداشته باشد. زیاد بودن این ویتامین ممکن است پس از تولد عوارض جانبی داشته باشد. خانمهای باردار نباید بیشتر از 3000mcgاز این ویتامین را از مکمل و غذای اصلی دریافت کنند. برخی پره ناتالها تا 4000mcgویتامینAدارند پس دقت لازم را داشته باشید.

از برخی گیاهان خودداری کنید: مراقب برخی گیاهها باشید. برخی از پره ناتالها گیاهانی دارند که برای دوران بارداری مناسب نیستند.

رنگهای خوراکی یا پارابنها: بعضی از پره ناتالها رنگهای خوراکی یا پارابن دارند. حواستان به استفاده بیش از حد چنین پره ناتالهایی باشد.

اسید فولیک کافی: خانمهای باردار به 600mcgاسید فولیک برای کاهش دادن خطر نقص لوله های عصبی نیاز دارند. همچنین خطر کم خونی، سقط جنین، و زایمان زودرس را کاهش می دهد. اکثر پره ناتالها مقدار مناسبی اسید فولیک دارند اما حتما باید بررسی شود.

ویتامینD

هرچند که من تاکید کردم به دریافت ویتامین از طریق خوردن غذاهای اصلی اعتقاد دارم اما ویتامینDیکی از استثناها است چراکه دریافت آن از طریق آفتاب و نور خورشید در زمستان خیلی امکان پذیر نیست. منابع غذایی دریافت این ویتامین هم از نوشیدنیهایی از قبیل شیر، شیر سویا و آب پرتقال است. در حال حاضر توصیه می شود که خانمهای باردار روزانه 600IUدریافت کنند هرچند که برخی کارشناسها معتقدند که این میزان کافی نیست و رقمی بین 2000 تا 4000IUرا پیشنهاد می دهند.

روغن ماهی

باز هم تاکید می کنم روغن ماهی را از مصرف طبیعی ماهی تامین کنید. زمانیکه باردار هستید یا شیر می دهید یک سری قوانین درباره ماهی است که باید رعایت کنید. خوردن مداوم برخی از ماهیها خیلی مطمئن نیست. مقدار زیاد جیوه می تواند به مغز و سیستمهای عصبی آسیب برساند. سعی کنید در هفته 12 اونس ماهی مطمئن استفاده کنید.
اگر به هر دلیلی خوردن ماهی برایتان دشوار است استفاده از مکمل روغن ماهی و امگا3 الزامی است. به دنبال روغن ماهی باشید که
DHAوEPAداشته باشد و مکمل از خود ماهی درست شده باشد. من اغلب مکمل روغن ماهی خود را در یخچال نگه می دارم که تازه باشد و تا حدودی بوی ماهی را کاهش هم می دهد.

در آخر، بدانید که مکملها نباید به عنوان جایگزین غذای اصلی مصرف شوند اما می توانند در کنار آنها منابع ویتامین و غذایی مناسبی باشند.