photo_overwork__large

استرس ناشی از بیکاری ممکن است کارکرد دستگاه ایمنی را افراد سالم را دچار اختلال کند، اما یافتن شغل هم می‌تواند دوباره قدرت دفاعی بدن را بازگرداند از سوی دیگر اضافه کاری‌های ممتد خطر ابتلا به حملات و بیماری های قلبی را به شدت افزایش می‌دهد.

از صبح تا شب کار مي‌کنيد و هر بار هم که خانواده‌تان در اين زمينه از شما گلايه مي‌کنند، با کلي آب و تاب مي‌گوييد که براي آنها کار مي‌کنيد تا در زندگي آرامش داشته باشند و کمبودي حس نکنند؟ اما شما سخت در اشتباهيد چراکه براي رسيدن به آرامش و لذت بردن از زندگي بايد به اندازه کار کرد، افراط و تفريط در هيچ چيزي، حتي کار کردن خوب نيست.

دکتر گودرز عکاشه، روان‌پزشک و عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم پزشکي کاشان نوشت: چقدر اهل کار کردن هستيد؟ از اول صبح تا آخر شب کار مي‌کنيد و زحمت مي‌کشيد يا اينکه برعکس از صبح تا سر ظهر مي‌خوابيد و بعد نرم‌نرمک از رختخواب دل مي‌کنيد و تمام روز را بي‌هدف و بي‌برنامه با دوستانتان مي‌گذرانيد يا پاي اينترنت مي‌نشينيد و وبگردي مي‌کنيد؟ شايد هم حضور در شبکه‌هاي اجتماعي را ترجيح مي‌دهيد؟ اگر پاسختان به هر کدام از پرسش‌هاي ذکرشده مثبت است حتما ادامه مطلب را بخوانيد چراکه شما بايد تغيير اساسي در سبک زندگي خودتان ايجاد کنيد!

بيکارها به بهشت نمي‌روند!

قبل از هر چيز اجازه دهيد، مفهوم کار را روشن کنيم. در اين مطلب منظور از کار، شغل شماست، حال خانه‌داري باشد يا کار خدماتي يا کار دفتري و…فرقي نمي‌کند. کار در واقع جوهره انسان است و در ساختن شخصيت هر فردي نقش بسيار مهمي دارد و اگر در زندگي‌تان دنبال آرامش مي‌گرديد بايد بدانيد چقدر و چگونه کار کنيد. هيچ کسي در اينکه کار کردن لازمه و از ضروريات زندگي هر فردي است و انسان براي تامين نيازهاي مادي خود بايد کار کند، شکي ندارد اما حسن کار کردن فقط کسب درآمد و گذراندن چرخ زندگي و داشتن يک زندگي آرام و امن مادي نيست بلکه کار کردن از نظر رواني نيز مي‌تواند براي انسان مفيد باشد و باعث آرامش رواني او شود. کساني که اهل کار کردن نيستيد خيلي زود دچار خمودگي و رخوت و گاه بي‌انگيزگي مي‌شوند، بنابراين اينکه شما هر روز بتوانيد بدون هيچ مسئوليت و کاري، تا هر زمان که دلتان خواست آرام روي تخت خوابتان چرت بزنيد، به هيچ عنوان تضمين‌کننده آرامش رواني شما نخواهد بود.

کار زياد شما را فرسوده مي‌کند

از صبح تا شب کار مي‌کنيد و هر بار هم که خانواده‌تان در اين زمينه از شما گلايه مي‌کنند، با کلي آب و تاب مي‌گوييد که براي آنها کار مي‌کنيد تا در زندگي آرامش داشته باشند و کمبودي حس نکنند؟ اما شما سخت در اشتباهيد چراکه براي رسيدن به آرامش و لذت بردن از زندگي بايد به اندازه کار کرد، افراط و تفريط در هيچ چيزي، حتي کار کردن خوب نيست. کار کردن به ويژه کار بيش از حد، فرد را به مرور زمان فرسوده مي‌کند. فرسودگي شغلي کارکنان، امروزه يکي از دغدغه‌هاي مسئولان در شرکت‌ها و سازمان‌هاي بزرگ و معتبر است چراکه اين فرسودگي روي زندگي و وضعيت رواني و جسمي کارکنان تاثير مي‌گذارد و باعث مي‌شود بازده کاري آنها پايين بيايد. بنابراين حتي اگر به سلامت رواني و جسمي خودتان اهميت نمي‌دهيد و تنها دنبال ارتقا و پيشرفت شغلي هستيد باز هم نبايد بيش از حد کار کنيد چراکه فرسودگي شغلي به مرور زمان باعث خستگي و کاهش بازده کاري شما خواهد شد. يک فرد پرانرژي و باانگيزه که در زندگي احساس آرامش و رضايت دارد به‌طور حتم بهتر از فردي خسته و کسل کار مي‌کند. اين روزها برخي از شرکت‌ها و موسسه‌ها دنبال راه‌هايي براي پيشگيري از ايجاد فرسودگي شغلي در کارمندانشان هستند و در اين راه از روش‌هاي مختلفي مانند برگزاري برنامه‌هاي تفريحي و ورزشي، ايجاد فضا و دکور نشاط‌بخش و… استفاده مي‌کنند اما احتمالا همه ما اينقدر خوش‌شانس نيستيم که در چنين محيط‌هايي کار کنيم بنابراين بايد خودمان فکري کنيم و با ايجاد تغييراتي در محيط و برنامه‌ريزي مناسب مانع از فرسودگي شغلي شويم. ساده‌ترين راه اين است که در حد توان و امکانات، محل کارتان را براساس سليقه‌تان تغيير دهيد. به‌طور مثال يک گلدان کوچک روي ميز کارتان بگذاريد. باور کنيد يک ميز کار مرتب مي‌تواند به آرامش شما کمک کند و چيدمان خوب در محيط کارتان بسيار مهم است.

اعتياد به کار، طعم خوش زندگي را مي‌گيرد

اعتياد انواع مختلفي دارد و تنها به اعتياد به مواد مخدر ختم نمي‌شود. اعتياد حتي مي‌تواند به کار باشد. افرادي که همه زندگي‌شان به کار کردن خلاصه مي‌شود حتي اگر از کار خود لذت ببرند باز هم خودشان را از ساير لذت‌هاي زندگي محروم مي‌کنند. اطرافيان و خانواده اين افراد هم دچار فرسايش و نارضايتي مي‌شوند و همين امر آرامش را از زندگي همه افراد خانواده سلب مي‌کند. خانواده‌اي که نتوانند گاهي يک وعده غذا را دور يک سفره با هم بخورند، يک روز تعطيل از يک سرگرمي مشترک لذت ببرند يا ساعاتي را با هم صحبت کنند و شاد باشند و در يک کلام به جاي اينکه با هم زندگي کنند فقط همخانه باشند، چگونه مي‌توانند از زندگي لذت ببرند و آرامش داشته باشند؟ بنابراين حتي اگر مجبور هستيد براي تامين مخارج زندگي زياد کار کنيد، حتما لحظاتي را براي آرامش و شادي در کنار خانواده اختصاص دهيد، حتي اگر اين زمان به يک وعده غذا دور يک سفره همراه با گپ و گفتي شاد و صميمانه ختم شود. اگر يک روز يا نصف روز تعطيلي داريد به جاي اينکه جلوي تلويزيون کانال‌ها را عوض کنيد همراه خانواده‌تان به نزديک‌ترين پارک محله برويد و از همين ساعت‌هاي محدودتان لذت ببريد.