medication_600x450

یک ماده   جدید که  مشخصات سه هورمون روده ای را بشکل  یکجا دارد قندخون را کاهش داده و  میزان چربی بدن را بالاتر از داروهای موجود کاهش می دهد . با کشف و تایید  این مولکول جدید دانشمندان  مرکز هلمهولتز درمونیخ و دانشگاه فنی مونیخ با همکاری محققان داشنگاه ایندیانا  مجدداً یک بعد  جدید به روشهای خلاقانه ی درمان دیابت  نوع 2 و چاقی افزودند.

 اخیراً محققان چندین تک مولکول را تولید کرده اند  که عملکرد دو هورمون را بصورت  یکجا انجام  می دهند  اما این  اولین باری است که محققان موفق به طراحی  ماده ای شده اند  که اجزاء سه هورمون فعال متابولیکی  را یکجا داشته  (GLP-1, GIPو گلوکاگون) و دارای قدرت بی بدیلی برای مبارزه با بیماریهای متابولیکی  درکارآزمایی های پیش بالینی باشد.

نتایج این تحقیق درمجله ی Nature Medicineمنتشر شد. دانشمندان دریافتند  این ترکیب  که عمل هر سه ی این هورمونها را یکجا در بر می گیرد در کاهش وزن بدن بسیار موثرتر بوده و سبب بهبود چشمگیر حساسیت  به انسولین  می شود.

این گروه از دانشمندان که متشکل از چندین دانشمند در زمینه های مختلف هستند با ارائه این هورمون سه گانه  توانستند بطور چشمگیری مقدار قندخون، اشتها و چربی بدن را درمدلهای حیوانی کاهش دهند. درعین حال این ماده سبب بهبود محتوای چربی درکبد، مقدار کلسترول خون و سوزاندن بیشتر کالری درمقایسه  با مولکولهای تک هورمونی یا دو هومورنی گردید. این مولکول که متشکل از سه  آگونیست  است میتواند وزن بدن را تا 30 درصد کاهش دهد که تقریباً دو برابر مولکول دو آگونیستی با همین  دوز است  درحالیکه  موجب بهبود  چشمگیر حساسیت به انسولین و اساساً درمان  جوندگان  چاق و مبتلا به دیابت  می شود.

  تأثیر بر گیرنده های GLP-1, GIPو گلوکاگون

این مولکول بطور اختصاصی و برابر هر سه گیرنده ی GLP-1, GIPو گلوکاگون راهدف قرار می دهد. GLP-1, GIPعمدتاٌ سبب بهبود ترشح انسولین و کاهش مقدار قندخون می شوند، علاوه بر این GLP-1موجب کاهش اشتها می گردد. هورمون سوم یعنی گلوکاگون در درجه ی اول موجب افزایش دراز مدت سوزانده شدن کالری و بهبود  عملکرد کبد می شود. تأثیرات این سه هورمون ازطریق یک تک  مولکول نتایجی را ایجاد کرده است که قبل از این  هرگز میسر نبود. دراین روش  تعدادی ازمراکز کنترل متابولیک  بطور همزمان تحت تأثیر قرار می گیرند که می توان به  پانکراس  ، کبد، ذخایر چربی و مغز اشاره  کرد.

  این آخرین موفقیت به دانشمندان روش صحیحی  برای طراحی  بهتر داروها برای  مقابله  با چاقی ودیابت را نشان داده است. حال گام های بسیار مهم بعدی مطالعات کلینیکی است و به موازات این اقدامات دانشمندان  بروی  تولید  داروهای شخصی  برای نیازهای بیماران مختلف و ترکیب 4، 5 یا حتی چندین اجزای هورمونی با هم تحقیق می کنند.

منبع-diabetestma