652e611340c2d07d3cb1f4fea391904a

وجود سموم در بدن با بروز علائمی مانند کج‌خلقی، سردرد، اختلال در سیستم گوارشی و هاضمه، ایجاد حساسیت و آلرژی نسبت به مواد شیمیایی، انواع عطرها و به طور کلی مواد مصنوعی همراه است.
بهترین راه، پیش‌گیری و جلوگیری از ورود سموم به بدن است، که ارتباط مستقیمی با رژیم غذایی و برنامه ریزی شخص دارد. به‌عنوان مثال پرهیز از مصرف غذاهایی که محتوی مواد شیمیایی هستند. هم‌چنین پرهیز ازمصرف تنباکو، کافئین و الکل؛ چراکه این مواد باعث تثبیت و ماندگاری سموم در بدن می‌شوند. بدیهی است که توانایی افراد مختلف در پرهیز از مواد مخرب ذکر شده، یکسان نیست. بنابراین، بهترین روش برای پیشرفت کار، جایگزین کردن مواد طبیعی به جای هر یک از مواد مصرفی مخرب در رژیم غذایی روزانه است. به همراه این جایگزینی که به منظور پیش‌گیری از ورود سموم به بدن انجام می‌گیرد، مصرف مقدار زیادی آب (روزانه ۲ تا ۳ لیتر) در دفع سمومی که در بدن موجود است بسیار موثر و کارساز است.

روزانه مقدار قابل توجهی سم، از طریق رژیم‌های غذایی نامناسب و مصرف انواع مواد و داروهای شیمیایی وارد بدن می‌شود، که به دلایل مختلفی از جمله ضعف سیستم گوارشی، اختلال در عملکرد روده بزرگ، کبد و کلیه‌ها، بی‌نظمی در سیستم تعرقی بدن و اختلال سیستم تنفسی، سبب ساز رشد و ازدیاد این سموم و ماندگاری آنها در بدن می‌شود.
دفع سموم از بدن طی مراحی امکان‌پذیر است. با خنثی کردن و تغییر ساختار سموم، امکان دفع توده سم در بدن شخص فراهم می‌شود. برای پیشرفت و تسریع کار استفاده از گیاهان دارویی و درمانهای طبیعی و پرهیز از مصرف هر نوع داروی شیمیایی توصیه می‌شود. رژیم غذایی مناسب و سالم نیز در بهبود عملکرد اعضای بدن بی‌تاثیر نیست. مناسب‌ترین راه برای داشتن بدنی سالم و دفع انواع سموم از بدن انتخاب گزینه‌ای است که ریسک و عوارض کمتری را به‌همراه داشته باشد. بنابراین قبل از شروع کار، مشاوره با دکتر متخصص درمان‌های طبیعی و رژیم‌شناس را پیشنهاد می‌کنیم.

میزان کارایی بدن، سلامت عمومی و خوش بنیه بودن از عوامل تاثیرگذار و تسریع کننده در دفع سموم است. ممکن است پرهیز یکباره از مصرف برخی مواد مانند کافئین، شخص را دچار مشکل کند. بنابراین تدریجی بودن این پرهیز، از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. برای این‌کار بهتر است مصرف این مواد را به تدریج طی ۳ تا ۴ روز کم کنید. این کار اولین قدم محسوب شده وباعث می‌شود، تا بدن به طور آهسته و منظم از عوارض و تاثیرات مخرب کافئین و امثال آن در امان بماند.
اجرای این رژیم نباید بیشتر از ۷ روز ادامه پیدا کند. بهترین دوره برای پاک‌سازی ۳ -۴ روز اول است. سعی کنید در این دوره کمترین مشغله و برنامه ریزی را داشته باشید، و با فراغ‌بال و آرامش رژیم را اجرا کنید. رژیم غذایی مناسب برای پاک‌سازی و جوان‌سازی بدن شامل مصرف انواع سبزیجات و حبوبات به‌طور روزانه است. مصرف این مواد می‌تواند به‌صورت بخارپز، خام و یا عصاره باشد، البته بدون اضافه کردن نمک و روغن. نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب کمک بزرگی به رقیق کردن سموم و دفع آنها از راه پوست(تعرق) و کلیه‌ها می‌کند.
البته استفاده از این رژیم به هر شخصی پیشنهاد نمی‌شود. به‌عنوان مثال استفاده از این رژیم به افراد مبتلا به سرطان، دیابت، ناراحتی‌های قلبی و عروقی، افرادی که دچار اختلالاتی در غدد فوق کلیوی هستند، و یا بانوان باردار و شیرده، افرادی که اختلال در خورد و خوراک دارند و یا از خستگی مفرط و مزمن رنج می‌برند، توصیه نمی‌شود.
● برنامه غذایی که پیشنهاد می‌کنیم:
▪ مصرف غذاهای گیاهی در رژیم غذایی روزانه
▪ استفاده از آب‌های تصفیه شده
▪ پرهیز از مصرف انواع چربی‌های حیوانی
▪ مصرف طبیعی و خام انواع خوراکی‌ها(سبزیجات و میوه ها) به‌طور فصلی و تازه
▪ مصرف حبوبات و بنشن، انواع دانه‌ها و انجیر
▪ پرهیز از مصرف گوشت قرمز، جگر و قلوه
▪ پرهیز از مصرف غذاهای کنسرو شده یا هر نوع ماده‌ای که افزودنی دریافت می‌کند(مانند نمک،شکر،چربی‌های اشباع شده در انواع چیپس‌ها، مارگارین و شیرینی‌جات)
▪ پرهیز از مصرف قند، قهوه، الکل و نیکوتین
▪ پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده
استفاده از گیاهان دارویی
و نکته‌ای که حتما باید به آن اشاره کنیم، این است که به هیچ عنوان از این رژیم غذایی، به‌عنوان رژیمی به منظور کاهش وزن بدن استفاده نکنید.