medication_600x450

خیلی از ما  دوست  داريم به محض اينكه درمورد تندرستیمان  بیاندیشیم، به داروخانه رفته و  داروهایی را می خریم که به دیگران فایده رسانده در ارتباط با داروهای لاغری باید قدری بیشتر احتیاط کنید چون  نه تنها اثر نمی کند بلکه ضررهای جبران ناپذیری هم دارد

. اينجا با هم مي‌خواهيم ببينيم كه تا چه حدي در مورد لاغر‌تر شدن‌مان با قرص و دارو به راه درست مي‌رويم و تا چه حدي اشتباه مي‌كنيم.

ونوستات، زنيكال، زنوليپ

عملکرد: این قرص ها چربي‌ها را به سرعت دفع می كنند. ماده موثر اين قرص‌ها در بدن مهاركننده آنزيم ليپاز هستند، مانع از جذب چربي شده و دفع مستقيم آن را ممكن مي‌كنند.

عوارض: این قرص حين روند دفع چربي در بدن، ويتامين‌هاي محلول در چربي نظير ويتامين‌هاي A، E، KوD هم كه براي جذب شدن در بدن به محيط چرب احتياج دارند، دفع مي‌كنند.

همچنین  ميزان چربي در مدفوع فرد را هم افزايش مي‌دهند و اسهال چرب ايجاد مي‌كنند و ممکن است  مدفوع  به شكل غير ارادي دفع ‌شود. ايجاد نفخ در معده يكي ديگر از عوارض ناخواسته آن است.

medicine

دوز مصرف : اين دارو عوارض زیادی دارد اما  معمولا روزي سه بار و هر بار دو عدد با وعده غذاي چرب تجويز مي‌كنند.

قیمت: قيمت تمام‌شده اين دارو به نسبت دوز مصرفی آن بسیار بالاست  درنهايت روزي 6 عدد از اين قرص‌ها را بايد خورد كه باتوجه به قيمت حدود 25 هزار توماني هر بليستر آن، هفته‌اي 25 هزار تومان و ماهي 100 هزار تومان خواهد شد.

قرص چاي سبز

عملکرد: مهم‌ترين ويژگي چاي سبز خاصيت آنتي‌اكسيداني آن است. اين ماده آنتي‌اكسيدان بالايي دارد و متابوليسم و روند سوخت و ساز را افزايش مي‌دهد.. هم دمنوش و هم قرص اين خاصيت را دارا هستند اما قرص‌ها در مقايسه با دم‌نوشها، دوز بالاتري دارند.

عوارض : برای این قرص عوارض خاصی ذکر نشده است .
medicine1

دوز مصرف : دوزی كه از اين نوع دارو تجويز مي‌شود روزانه بين چهار تا شش عدد است و بايد با هر وعده غذايي دو عدد از اين قرص‌ها خورده شود. ادعاي شركت توليد كننده اين است كه با مصرف چنين دوزي، فرد مي‌تواند یک تا 5/1 كيلو گرم طي يك دوره 15 روزه از وزن خود را كم كند و اثرگذاري‌شان بهتر خواهد بود.

قیمت :  هزينه تهيه اين نوع قرص‌ها، برای هر بسته‌، حدود  10 تا 12 هزار تومان است.

گرين تي دايت (green tea diet)

عملکرد : اين محصول تركيبي از چاي سبز، پيكولينات كروم، كافئين و كاتچين است. پيكولينات كروم ماده‌اي است كه در بدن مقاومت به انسولين را كم مي‌كند و سبب مي‌شود سلول‌ها بتوانند به راحتي گلوكز موجود در خون را بسوزانند. به اين ترتيب روند سوخت و ساز كربوهيدرات‌ها را در بدن كم مي‌كند .كاتچين موجود در چاي سبز هم سبب افزايش متابوليسم مي‌شود.

medicine2

عوارض : برای این قرص عوارض خاصی ذکر نشده است .

دوز مصرف : بهترين نتيجه وقتي به دست مي‌آيد كه دو بار در روز به صورت يك ساعت قبل از وعده‌هاي ناهار و شام، استفاده شود.

قیمت: اين قرص‌ها با قيمت بسته‌يي 31هزار و 700 تومان توزيع مي‌شوند. يك بسته از اين قرص‌ها براي 15 روز كافي است .

ويتامين پلاس

عملکرد: از سركه سيب قرص‌هاي تركيبي تهيه شده كه ازجمله معروف‌ترين آنها، ويتامين پلاس است. سرکه سیب  روند هضم و متابوليسم بدن را افزايش مي‌دهد و كاهش اشتها را هم در افراد ايجاد مي‌كند، درنتيجه مصرف سركه سيب چربي‌ها مي‌سوزن. اين قرص، حاوي سركه سيب، لسيتين، ويتامين‌هاي گروه B و كلپ است. كلپ، حاوي يد است و مي‌تواند روي فعاليت غده تيروئيد اثر مثبت بگذارد.

medicine3

عوارض: در صورت مصرف خارج از دستور پزشک مشکلات گوارشی و متابولیک را در پی دارد .

دوز مصرف: مصرف 6 قرص در روز همراه با غذا و طي سه وعده صبحانه و ناهار و شام

قیمت: قرص‌هاي ويتاتين پلاس در قوطي‌هاي 100 عددي با قيمت 23هزار تومان عرضه مي‌شوند

ريداكتيل

عملکرد: سيبوترامين، ريداكيتل و مريداكتيل همه درواقع از يك خانواده‌اند. اين قرص‌ها از طريق كاهش اشتها عمل مي‌كنند. اثربخشي اين  ریداکتیل در افراد مختلف، فرق مي‌كند. در بعضي افراد، مصرف اين قرص اشتها را واقعا كم مي‌كند و در بعضي افراد اصلا تاثير قابل توجهي ندارد.

medicine4

 

عوارض : اين قرص حدود سال 2010 در ایالات‌متحده به‌دليل گزارش بروز خونريزي داخل مغزي، ممنوع و كنار گذاشته شد.

دوز مصرف : به هیچ وچه مصرف این گروه از دارو پیشنهاد نمی شود .

قیمت : چنين دارويي در حال حاضر مورد تاييد نيست ولي متاسفانه برخي افراد باز هم سرخود اين قرص را از خارج كشور تهيه و مصرف مي‌كنند.

ال كارنيتين (L CARNITIN)

عملکرد : ماده موثره آن شبه‌ويتاميني است كه در بدن به شكل طبيعي ساخته مي‌شود. البته در كل بدن نيازي به وارد كردن آن ندارد و بيشتر براي افرادي تجويز مي‌شود كه كمبود اين اسيد آمينه را در بدن نشان مي‌دهند. اين ماده با تسهيل ورود اسيد‌هاي چرب به سلول‌هاي عضلاني، سبب چربي‌سوزي مي‌شود.

medicine5

عوارض: مصرف خارج از دستور پزشک عوارض گوارشی و متابولیک را در پی دارد .

دوز مصرفی: اين دارو معمولا در دوز‌هاي خاصي همراه با ورزش تجويز مي‌شود. با توجه شرایط بدنی و میزان چاقی هر فرد دوز مصرف متفاوت است .

قیمت :  60 عدد از اين كپسول، قيمتي برابر 26دلار دارد.

پودر‌هاي فيبر و فايبر كلييرها

عملکرد : اين مدل تركيبات اول اشتها را كاهش مي‌دهند و دوم اينكه روند دفع را افزايش مي‌دهند. اين پودر‌ها بايد در آب يا هر نوشيدني غيرشيرين ديگري حل شده و به‌صورت شربت خورده شوند.

medicine6

عوراض: در صورت مصرف خارج از دوز مپیشنهادی و یا دستور پزشک عوارض گوارشی گزارش شده است .

دوز مصرف: توصيه مي‌شود يك قاشق چاي‌خوري از آن در يك ليوان آب حل شود و روزی حداقل یک لیوان مصرف شود .

قیمت: اين پودر‌ها در بسته‌هاي 358 يا 368 گرمي تهيه شده و در بازار وجود دارند. به دلیل تعدد شرکت های تولید و توزیع کننده قیمت دقیقی از این محصول در بازار موجود نیست

اسليم فول – اسليم مكس- اسليم كوئيك

عملکرد : ماده موثره اين نوع داروها، از گروه افدرين‌هاست كه جزء داروهاي محرك هستند و كاهش اشتها را به‌دنبال دارند. اسليم فول تركيباتي از چاي سبز، سركه سيب و جلبك‌هاي دريايي در آنها استفاده مي‌شود و براي بيماري‌هاي قلبي- عروقي و كاهش وزن تجويز مي‌شود. مكانيسم آن كاهش جذب مواد غذايي در روده و افزايش دفع است. همراه با اين قرص هم، متخصص تغذيه ممكن است برحسب شرايط بدني بيمار، مولتي ويتامين تجويز كند.

medicine7

عوارض: عوارض خاصی برای این دارو گزارش نشده است .

دوز مصرف: به‌طور معمول دو عدد در روز يكي، دو ساعت بعد از صبحانه و يك تا سه ساعت بعد از ناهار، توصيه مي‌شود.

قیمت:  60 عدد كپسول اسليم فول، قيمتي حدود 30هزار تومان دارد.

آلگومد

عملکرد: تركيبي كه اين روزها به‌شدت بين مصرف‌كنندگان محصولات لاغري رواج پيدا كرده تركيبي گياهي با نام آلگومد است. اين محصول به‌طور مستقيم روي كاهش وزن اثر ندارد بلكه بر پايه ميزان فيبر بالايي كه دارد، مي‌تواند روي لاغر شدن موثر باشد. آلگومد محصولي است غني از اسيد‌هاي آمينه که از يك نوع جلبك به نام Colora Volgaris تهيه مي‌شود. اين تركيب هم شامل املاح معدني است و هم آنتي‌اكسيدان‌هاي مفيدي را در بر دارد و با داشتن طيف وسيعي از ويتامين‌ها، يك تركيب منحصر به فرد براي حفظ سلامت عمومي بدن است.

medicine8

عوارض:  اين محصول باتوجه به طبيعي بودنش حداقل تاكنون، هيچ نوع عارضه‌اي در بر نداشته است.»

دوز مصرف: مصرف اين قرص‌ها به‌منظور كاهش وزن 6 عدد در روز است و توصيه شده براي كسب بيشترين اثر آن، بهتر است يك ربع قبل از هر وعده غذايي استفاده شود. در هر صورت حتي مصرف بيشتر آن هم باتوجه به طبيعي بودنش براي بدن زيان‌آور نيست.

قیمت:  این قرص در بسته های 100 عددی عرضه می شود که با قیمتی 60 تا 90 هزار تومان بسته به کشور سازنده قابل تهیه است.

6-ABS+

عملکرد : تركيبي از چاي سبز و اسيد لينولئيك است. چاي سبز متابوليسم را افزايش مي‌دهد و اسيد لينولئيك چربي‌ها را مي‌سوزاند. سازندگان اين نوع كپسول‌ها ادعا مي‌كنند كه اين تركيب در كاهش چربي‌هاي ناحيه شكمي موثرتر است. طبق نظر هانيه جباريان متخصص تغذيه، اين مسئله تا حدودي با واقعيت فاصله دارد، ضمن اينكه از آن هم براي كاهش وزن و هم براي ثابت نگه داشتن وزن استفاده مي‌شود.

medicine9

عوارض: عوارض خاصی برای مصرف این قرص ذکر نشده است .

دوز مصرف : معمولا پيشنهاد مصرف براي كساني كه كاهش وزن را مدنظر دارند، 6 كپسول در روز همراه با سه وعده غذايي است و كساني كه قرار است وزن‌شان را ثابت نگه دارند، مجاز هستند كه يك كپسول را با هر وعده غذايي مصرف كنند.

قیمت : مي‌توانيد بسته‌هاي شامل 90 عدد قرص را با قيمت 63هزار و 500تومان تهیه كنيد.

منبع- مجله سیب سبز