10407_346
کاهش وزن در بارداری برای شما مادران باردار مناسب نیست زیرا کاهش وزن با سوختن ذخایر چربی همراه است که می تواند مواد مضری برای جنین در بر داشته باشد.پس مراقب باشید و همیشه وزنتان را چکاب کنید.
اگر تصمیم به بچه دار شدن گرفته اید، باید پیه اضافه وزن را هم به تن مالیده باشید. شما باید بپذیرید كه در این دوران به تدریج وزن اضافه خواهید كرد! این افزایش وزن برای شما ضروری است چرا كه بدن شما باید تغییر كند تا پذیرای فرزندتان برای شروع زندگی باشد.
شاید پذیرش این امر برایتان مشكل باشد كه افزایش وزن در طول حاملگی امری طبیعی است و باید رخ دهد. شاید وقتی روی ترازو می روید و می بینید كه عقربه آن هر بار وزن بیشتری را نشان می دهد احساس نارضایتی كنید. اما چاره ای نیست و باید با آن کنار آمد.
علت اضافه وزن در دوران بارداری
بخش عمده ای از اضافه وزن شما مربوط به موارد زیر خواهد بود:
هنگام تولد، نوزاد شما حدود 3000 تا 3500 گرم وزن خواهد داشت.
در طول بارداری، لایه عضلانی رحم شما بطور قابل ملاحظه ای رشد كرده و حدود 900 گرم به وزن آن اضافه خواهد شد.
جفت و ضمائم آن، كه مواد غذایی را به جنین شما می رساند حدود 600 گرم وزن دارد.
سینه های شما حداقل 400 گرم اضافه وزن پیدا می كند.
حجم خون در بدن شما بالغ بر 1200 گرم افزایش می یابد.
مقادیری مایع در لابلای بافتهای بدن شما و بصورت مایع آمنیوتیك در اطراف جنین ایجاد می شود كه حدود 2600 گرم وزن خواهد داشت.
بعلاوه ممكن است مقادیری بافت چربی در طول بارداری در بدن شما تجمع یابد كه بعنوان ذخیره انرژی برای دوران شیردهی كاربرد خواهد داشت و می تواند حدود 2500 گرم در نظر گرفته شود.
به این ترتیب در پایان دوران حاملگی شما بیش از 11 كیلوگرم نسبت به زمان قبل از حاملگی اضافه وزن خواهید داشت و بسیار مهم است كه به یاد داشته باشید افزایش وزن حین بارداری برای سلامت شما و جنین ضروری است و بخش عمده ای از این اضافه وزن با تولد نوزادتان و بخش دیگر با گذشت زمان كوتاهی پس از زایمان از بین خواهد رفت.
بهتر است بیش از آنكه به فكر اضافه وزن باشید، به آنچه می خورید توجه نشان دهید. حذف غذاهای آماده و بی ارزش و نیز انجام منظم فعالیت و ورزشهای دوران بارداری می تواند تاثیر مثبتی در احساس شما نسبت به افزایش وزن بارداری ایجاد كند.
ابزاری برای تخمین وزن بارداری
سایت نی نی بان با توجه به اهمیت وزن در دوره ی بارداری، ابزاری تهیه کرده تا تخمینی از وزن این دوره ی خاص در اختیار شما قرار دهد. شما با وارد کردن وزن و قد قبل از دوره ی بارداری خود می توانید وزن خود را در هنگام دوره ی بارداری مشاهده کنید و برای داشتن یک وزن ایده آل برنامه ریزی کنید.