index

صابون و آرایش چشمها6ی که مورد استفاده زنان باردار قرار می‌گیرند بر جنین پسر آنها آثار سوء برجای می‌گذارد.مواد به‌کار رفته در لوازم پلاستیکی، آرایشی و صابون‌ها که مورد استفاده زنان باردار قرار می‌گیرد، خسارت جبران‌ناپذیری بر روی رشد جنین آنها دارد.

به نظر شما استفاده زنان باردار از لوازم آرایشی بر سلامت جنین اثر گذار است؟ آیا فقط جسم او را تحت تأثیر قرار می دهد؟ ارتباط میان استفاده از لوازم آرایشی در دوران بارداری و اثرات احتمالی آن بر جنین گرچه موضوعی قدیمی است ولی هر روز وجوهی ناشناخته از آن کشف می شود، در همین راستا به تازگی دانشمندان دریافته اند استفاده مادر از لوازم آرایش موجب کاهش ضریب هوشی بچه می شود.

گرچه میزان ضریب هوشی نوازدان موضوعی پیچیده است که عوامل بسیاری از محیط خانه تا وراثت بر آن اثر گذار هستند، اما نمی توان از رابطه میزان استفاده از لوازم آرایشی مادران و هوش فرزندانشان چشم پوشی کرد. درون لوازم آرایشی یک ترکیب شیمایی خطرناک به نام فتالیک وجود دارد که از طریق دهان یا چشم وارد بدن می شود. یعنی زمانی که شما چشم خود را آرایش می کنید یا رُژ لب می زنید به صورتی غیر ارادی مقداری فتالیک خورده اید.

یافته های به دست آمده از این تحقیقات نشان داده است، هر چه مواجه مادران با ترکیب شیمیایی فتالیک بیشتر باشد احتمال کاهش ضریب هوشی جنین افزایش می یابد. کودکانی که مادرانشان در هنگام بارداری استفاده زیادی از لوازم آرایشی داشتند، در هفت سالگی به صورت میانگین در تست های هوش 6 نمره کمتر از سایر هم سن و سال هایشان کسب می کنند. در واقع لوازم آرایشی قوای شناختی ، استدلال ادراکی و حافظه آنها را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد.