افزایش-متابولیسم

قبلا درباره کالری سوزی بهتر صحبت کردیم و درباره متابولیسم مطالبی را  بیان کردیم . اکنون قسمت دوم این مطلب را می خوانیم که در سوزاندن کالری بیشتر کمک میکند

 

 

مشورت های پزشکی حرفه ای را اول از همه در نظر بگیرید

گاهی اوقات در روند رشد طبیعی خود نقاط عطفی مشاهده می کنید که ناگهان وزن یا شکمتان بزرگ می شود. در چنین مواقعی باید به پزشکی حرفه ای مراجعه کنید تا از صحت و سلامت بدن شما مطمئن شود. یکی از علل شایعی که به صورت بیماری با متابولیسم پایین گریبانگیر بسیاری از افراد شده است همین بیماری تیروئید کم کار یا غیر پر کار است که متابولیسم را شدیدا کاهش داده و در کمتر مدتی از شما فردی چاق می سازد. بنابراین در خلال تحت نظر پزشک بودن و مصرف داروها به هر علتی، باید با پزشک خود مشورت کنید که برایتان برنامه غذایی خوبی بچیند تا بتوانید طی دوره درمان به خوبی شکم صاف و تناسب اندام خود را حفظ کنید.

توده های عضلانی بدن خود را زیاد کنید!

توده های عضلانی در واقع بخش هایی از بدن هستند که در طول ساعات بیکاری و استراحت بیشترین سرعت سوخت و ساز را از آن خود کرده اند. بهترین راه هایی که می توان با آن توده های بدنی را افزایش داد پیاده روی، شنا و انجام کارهای منزل است. در فرهنگ ایرانیان توده عضلانی با توده چربی ها اشتباه گرفته می شود. بنابراین این دو را از هم تمیز دهید و با رفتن به باشگاه های بدن سازی سعی کنید بدن خود را ماهیچه ای کنید. بنظر می رسد یکی از موثر ترین راه ها با دوام طولانی در امر افزایش متابولیسم می تواند عضلانی کردن بدن باشد.

پروتئین-و-افزایش-متابولیسم

از رژیم های کم کالری به شدت اجتناب کنید!

این مهم است که برای آب کردن چربی ها کالری های دریافتی ما کم باشد به طوری که بدن به سراغ سوخت و ساز چربی ها برود اما نباید انقدر کم باشد که حتی بدن توان سوخت و ساز چربی ها هم نداشته باشد. بدن انسان برای فعالیت های روزانه خود نیاز به میزانی کالری است تا فعالیت خود را از سر گیرد. به همین منظور برای بانوان مصرف روزانه حداقل ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری و برای آقایان مصرف روزانه حداقل ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کالری مورد نیاز است. البته میزان کالری باید با شرایط جنس، فعالیت بدنی و … هماهنگ باشد به هر حال با استفاده از برخی برنامه ها و نرم افزارهای کالری سنجی می توان به میزان کالری دریافتی خود اطمینان پیدا کنید.

وعده های غذایی خود را حذف نکنید!

اگر وعده غذایی ابتدایی خود یعنی صبحانه را ساعتی به تاخیر اندازید در واقع به بدن کمک خواهید کرد که چربی ها را بسوزانید اما این به معنای افزایش سرعت متابولیسم نیست. طبق تحقیقات دانشمندان بر این باورند که نیاز بدن برای یک متابولیسم خوب حداقل دو نوبت غذاست. این موجب می شود که بدن در یک شرایط بهنه برای سوخت و ساز بهتر چربی ها و قند ها قرار بگیرید و در نتیجه به آب کردن چربی ها و کوچک کردن شکم بسیار کمک کند. بنابراین شعار حذف وعده غذایی را کاملا فراموش کنید!

پروتئین-و-آب-کردن-چربی

مصرف پروتئین خود را افزایش دهید!

تحقیقات نشان داده که مصرف پروتئین ها خصوصا پروتئین های حیوانی با کیفیت می تواند به طور مناسبی سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. اما فراموش نکنید که باید کربوهیدات هم به اندازه کافی مصرف کنید. اگر کربوهیدارت ها را از رژیم خود حذف کنید بدنتان نمی تواند به خوبی هورمون تیروئید تولید کند و این موجب می شود که سوخت و ساز بدنتان کاهش یابد بدین ترتیب باید مصرف پروتئین را افزایش داد و میزان دریافتی کربوهیدرات را در حد تعادل نگه داشت تا شاهد متابولیسمی سازنده باشید که بتواند در سوخت و ساز چربی ها و آب کردن چربی ها خصوصا چربی شکم به شما کمک کند.

کافئین

در مصرف کافئین دقت کنید!

کافئین را به عنوان یک ماده برای افزایش سوخت و ساز به منظور آب کردن چربی ها می شناسند با این حال می توان گفت از آنجا که کافئین محرک است مصرف بیش از اندازه آن می تواند در میان انرژی های منفی استرس را تقویت کند بنابراین اگر روز پر تنشی دارید باید از مصرف بیش از اندازه آن خود داری کنید چرا که خود استرس در برخی افراد متابولیسم را تا حد زیادی کاهش می دهد و این می تواند نتیجه عکس در افزایش سوخت و ساز و کاهش چربی ها داشته باشد.کافئین در چای و قهوه به وفور یافت می شود.

 

خوب بخوابید!

در جدولی که در قسمت اول این مقاله برایتان آورده شد از خواب خوب و محرومیت از خواب سخن به میان آمده بود. کمبود خواب می تواند ساعت زیستی بدن را به هم ریخته و موجب به هم ریختگی فعالیت های غدد خصوصا غده تیروئید شود و از تولید هورمون به اندازه و به موقع جلوگیری کند و با کاهش متابولیسم چربی ها  را مدت بیشتری مهمان بدن شما نگه دارد. به هر حال یک خواب خوب و کامل می تواند قدرت معجزه آسایی در سلامت و شادابی بدن داشته باشد و به مرور چربی های شکم را آب و از شما بدنی فیت و زیبا بسازد.

استرس نداشته باشید!

در مورد استرس قبلا گفتیم که ممکن است برای برخی اثرات مثبت در افزایش متابولیسم داشته باشد و یا اینکه اثرات منفی و موجب کاهش متابولیسم شود برای آن دسته از افرادی که با استرس متابولیسمشان افزایش می یابد ممکن است استرس چیز خوبی به نظر آید اما باید دقت داشته باشید که استرس طولانی مدت می تواند به عنوان یک معضل مزمن سلامت شما را از هر جهت به خطر اندازد و این موجب اختلالات هورمونی و در نتیجه متابولیسم پایین می شود بنابراین می توان نتیجه گرفت استرس را از هر سمتی که مورد بررسی قرار دهید برای متابولیسم مضر محسوب می شود.

آب-سرد-و-کوچک-کردن-شکم

خنک بنوشید!

سرما می تواند به طور شگفت انگیری متابولیسم بدن را بیش از زمانی که بدن در حالت دما و حرارت است افزایش دهد. از طرفی آب و هوای سرد کمک می کند کالری ها را بیش از شرایط عادی بسوزانید  بنابراین به شما توصیه می کنیم که در هر فصلی از سال نوشیدن آب سرد و حمام سرددر تابستان را فراموش نکنید تا متابولیسمتان آرام آرام افزایش یابد و موجب سوخت وساز های مداومی شود که نهایتا موجب آب کردن چربی شکم و تناسب اندامتان می شود.

حالا چه کنیم؟

توصیه ما به شما به منظور افزایش متابولیسم و آب کردن چربی بدن این است که ابتدا با توجه به جدول مورد نظر شرایط فیزیکی و سلامتی روحی و روانی خود را مورد بررسی قرار دهید. هر آیتم را به خوبی در خود وارسی کنید و سعی در اصلاح آن بر آیید به عنوان مثال اگر خوابتان تنظیم نیست در صدد بهبود شرایط و کیفیت خواب بر آیید و به مدن ۳ الی ۶ ماه آن را بررسی کنید. می توانید چند آیتم را با هم مورد نظارت قرار دهید و بدین صورت سعی کنید از روش های افزایش و بهبود متابولیسم کمک بگیرید. روش هایی نیز که در بالا بیان شد تقریبا روش هایی است که شاید بارها به گوشتان رسیده باشد اما اینکه ما علت را بیان کرده ایم می تواند در افزایش انگیزه شما در بکارگیری این روش ها کمک کند.

 

آیا با افزایش متابولیسم و استفاده از این راهکار ها می توان شکم صافی داشته باشیم؟

پاسخ این سوال قطعا مثبت است. همانطور که گفته شد شما با افزایش متابولیسم سوخت و ساز مواد در بدن را افزایش می دهید و این سوخت و ساز شدید می تواند به طور سریع و کارامدی به سراغ چربی های سخت برود و چربی نواحی شکم و پهلو و کمر را آب کند و موجب شود دارای شکم کوچک بشوید. به هر حال چربی های بدن در این روند همه در یک سطح مورد تاثیر قرار می گیرد اما این آب شدن چربی در نواحی شکم بیشتر به چشم می آید.

نتیجه گیری

در تایید مطالب بالا به اختصار می توان گفت متابولیسم به هر دلیلی چه روحی و چه جسمی می تواند کاهش پیدا کند و از این طریق موجب کاهش سوخت و ساز چربی ها و افزایش توده های چربی و چاقی شکمی بشود و این تنها با افزایش متابولیسم می تواند نتیجه خوب و سریعی به شما بدهد. بنابراین شرایط خود را با توجه به جدول بسنجید و بعد راهکارها را دنبال کنید و با صبر و حوصله مدتی را به بررسی و نظارت و روال افزایش متابولیسم خود با استفاده از راه هایی نظیر تنظیم خواب، مراقبت از دریافت مواد و خوراکی ها نظیر کالری و کافئین و… و همچنین مشورت با پزشک و ورزش را مورد بازبینی قرار دهید. مطمئن باشید با صبر و روال دنباله دار و منظم به نتایج مانایی خواهید رسید که بعد شاکر تلاش خود خواهید بود چرا که این راه ها به طور تمام و کمال تجربه شده و مورد تایید پزشکان و متخصصان است.