cover20_600x450

انسانها از کتاب خواندن هدفهای مختلفی دارند عده ای بخاطر تحصیل یا بخاطر شغل و یا بعنوان گذراندن وقت  این کار را انجام میدهمد،  و لی در حقیقت مطالعه کتاب  از کارهایی است  که  منفعتهای بسیاری  برای سلامتی دارد. اگه کار روزمره شما کتاب خواندن نیست حداقل بعنوان گذران وقت از آن استفاده کنید، مثلا همانطوریکه تلویزیون می بینید  به فیلم نگاه میکنید قسمتی از وقت خود را نیز به کتاب اختصاص بدهید. اکنون ببینیم کتابخوانی چه فوایدی دارد

 

مغزتون رو ورزش میده
مطالعه مغز رو طوری تحریک میکنه که تماشای تلویزیون یا گوش دادن به رادیو نمیتونه اینکارو انجام بده. اینکه یه کتابچه راهنمای یه دستگاه برقی رو بخونین یا یه کتاب داستان فرقی نمیکنه چون مغز درگیرش میشه و اصطلاحا ورزش میکنه. مثل ورزش عضله های بدن بهش فکر کنین، عضلات وقتی متناسب میشن که به طور منظم ازشون استفاده کنین.

brain2_600x450

استرس رو کاهش میده
مطالعه روشی موثر برای کاهش سطح استرستونه، چون یه داستان خوب شما رو جذب میکنه و به یه دنیای دیگه میبره. مهم نیست که در محل کار یا در زندگی شخصیتون درگیر چی بودین، کتاب خوندن یه روش عالی برای فرار کردن از همچین موقعیتیه. وقتی که کتاب خوندتون تموم شه آروم تر شدین و مطالعات نشون دادن که مطالعه سطح کورتیزول، ضربان قلب و تنش در ماهیچه ها رو کاهش میده.

stress_600x450

کمک میکنه که بخوابین
چون مطالعه آرومتون میکنه، پس باعث میشه که به راحتی به خواب برین. در حقیقت نورهای مصنوعی سیگنالی رو به مغز ارسال میکنن که بیدار میمونین، پس بهتره که یک ساعت قبل از اینکه به رختخواب برین از تلویزیون، موبایل و لپتاپ دوری کنین. به جای این وسایل یه کتاب خوب انتخاب کرده و بخونین.

 

حافظه رو تقویت میکنه
وقتی که یه داستان میخونین مغزتون همه شخصیت های درگیر در داستان و اتفاقاتی رو که افتاده به خاطر میسپاره. در حقیقت وقتی که مغز خاطرات جدید رو خلق میکنه، سیناپس های جدید در مغز شکل میگیرن و اونایی که قبلا شکل گرفتن هم تقویت میشن.

شما رو جوان نگه میداره
مطالعات نشون دادن افرادی که فعالیت های فکری مثل مطالعه، شطرنج یا درست کردن پازل رو دنبال میکنن کمتر از کسانی که اینکارو انجام نمیدن دچار زوال شناختی میشن. درگیر بودن با فعالیت هایی مثل مطالعه میتونه کمک کنه که کمتر دچار بیماری هایی مثل آلزایمر بشین.

آرومتون میکنه
به غیر از جنبه استراحت، کتاب خوندن میتونه کمک کنه که آرامش پیدا کنین. مطالعات نشون دادن که خوندن متون مذهبی و روحانی میتونه فشار خون رو پایین آورده و شما رو آروم کنه. خوندن کتاب های عادی باعث میشه روحیتون بهتر شده و افسردگی و بیماری های روانی خفیف تر زودتر بهبود پیدا کنن.

calm_600x450

 

تمرکز رو زیاد میکنه
مطالعه باعث بهبود تمرکز میشه چون برای یه مدت زمانی شما همه توجهتان روی یک چیز متمرکز میشه. در زندگی امروزه که ما مجبوریم به طور مداوم چندکار رو باهم انجام بدیم، باید توجهمون رو بین چک کردن موبایلمون، انجام کارها، صحبت کردن با دیگران و هزار کار دیگه تقسیم کنیم. این کار سطح تمرکزمون رو کاهش داده و نمیذاره که زیاد مولد باشیم. مطالعه برای مدت زمان کوتاهی میتونه این چرخه رو معکوس کنه.

افراد یا برای درس یا کار یا سرگرمی کتاب میخونن، اما در واقع مطالعه فعالیتیه که فواید زیادی برای سلامتیمون داره. اگه به طور منظم مطالعه نمیکنین، باید به عنوان یه سرگرمی در نظرش بگیرین. میتونین با خوندن چند صفحه از یه کتاب در روز شروع کنین، یا به جای اینکه اخبار ببینین یه صفحه کتاب بخونین. به زودی به جای اینکه فیلم نگاه کنین کتاب میخونین.

 

شما رو همدل میکنه
مطالعه فعالیتیه که حساسیت و همدلیتون رو افزایش میده، چون شما رو در داستان های پیچیده درگیر کرده و باعث میشه که نقطه نظرات اونا رو هم تجربه کنین. در واقع خیلی از کتاب ها از دیدگاه چند شخصیت نوشته میشن و دید متفاوتی بهتون میدن.

الهام بخشه
یه مطالعه انجام شده در انگلیس نشون داد که در حدود ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق باور دارن که مطالعه روی بهتر شدن زندگی تاثیر میذاره. متاسفانه برنامه های تلویزیونی و فیلم ها شما رو مجبور میکنن که فقط ناظر باشین، اما کتاب خوندن شما رو درگیر کرده و باعث میشه که احساسات شخصیت های مختلفش رو تجربه کنین. این امر میتونه باعث بشه تا رفتارتون رو به سمت بهتر شدن تغییر پیدا کنه.

 

knowledge_600x450

دانشتون رو افزایش میده
هر بار که یه مطلب یا کتابی میخونین، یه چیزی یاد میگیرین و اون در ذهنتون ثبت شده و به دانشتون اضافه میشه. شما هرگز نمیدونین که کی به این دانش احتیاج پیدا میکنین اما مفیده که همیشه اونو داشته باشین. دانش افق دیدتون رو گسترش داده و خلاقیتون رو در حل مشکلات معمول زیاد میکنه.

vocabulary_600x450

دایره لغات رو گسترش میده
مثل به دست آوردن دانش، مطالعه دایره لغات رو بهبود داده و تمام لغت هایی رو که میخونین به طور اتوماتیک وار در ذهن ثبت میکنه. یه دایره لغات خوب بهتون کمک میکنه که در حرف زدن هم ماهر بشین. افرادی که کتاب میخونن خوب هم صحبت میکنن و بیشتر احتمال داره که نسبت به افراد دیگه که مطالعه نمیکنن زودتر پیشرفت کنن.

writing_600x450

مهارت های نوشتاریتون رو بهبود میده
همراه با گسترش دایره لغات، مطالعه دستور زبانتون رو هم بهبود میده. مغز انسان توانایی شگفت انگیزی داره که خیلی سریع دستور زبان رو انتخاب کنین، پس باور کنین یا نه کتاب خوندن باعث میشه مهارت های نوشتاریتون هم بهتر بشه.

analysis_600x450

مهارت تجزیه و تحلیل شما رو هم قوی میکنه
وقتی کتاب میخونین اغلب درباره چیزی که میخواد اتفاق بیفته در شما احساسی ایجاد میشه. چون نویسنده دوست داره که سرنخ هایی براتون به جا بذاره تا اونا رو کنار هم بذارین و یه تصویر در ذهنتون بسازین. این روند باعث تقویت مهارت های تجزیه و تحلیل شما میشه. این مهارت ها میتونه در دیگر زمینه های زندگیتون به کار گرفته بشه و در نهایت عملکرد کلیتون بهبود پیدا میکنه.