young-people-mostly-visit-gps-for-mental-health-issues-390x285

نرخ ابتلا به بیماری های روانی در مبتلایان به ایدز تقریبا دو برابر بیشتر از سایر افراد جامعه است.همینطور اکثر افراد با اختلالات روانی نیز به ایدز مبتلا می شوند

نتایج پژوهش صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، میزان شیوع اچ‌ آی‌ وی در بین افراد تحت درمان در مراکز روان‌ درمانی چهار برابر بیشتر از عموم مردم است.

در اوایل دهه 1990 میلادی و کمی پس از شناسایی ویروس اچ‌ آی‌ وی، محققان دانشگاه جانز هاپکینز در تحقیقات خود بر روی مبتلایان به اچ‌ آی‌ وی دریافتند، 54 درصد این افراد از اختلال روانی و 74 درصد از سوء مصرف مواد مخدر رنج می‌برند.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در جدیدترین پژوهش، نتایج تحقیق صورت گرفته توسط موسسه ملی سلامت آمریکا در سال 2007 را با حضور 21 هزار و 785 نمونه، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند؛ نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، 15 درصد پاسخ‌دهندگان مبتلا به یک اختلال روانی هستند.

در بین افرادی که دست‌کم مبتلا به یک بیماری روانی بودند، 48.5 درصد تحت آزمایش تشخیصی اچ‌آی‌وی قرار گرفته بودند.

نرخ افراد تحت آزمایش تشخیصی اچ‌آی‌وی در بین پاسخ‌دهندگان سالم (بدون مشکل روانی) تنها 35 درصد گزارش شد.

این تفاوت آماری نشان می‌دهد که ارائه‌دهندگان خدمات روان‌درمانی، خطر بالای احتمال اچ‌آی‌وی/ ایدز را در بیماران دچار اختلال روانی تشخیص داده بودند.

«مایکل بلانک» نویسنده ارشد این تحقیق تأکید کرد: نه تنها بیماری‌های روانی خطر ابتلا به عفونت اچ‌آی‌وی ، بلکه داشتن اچ‌آی‌وی نیز خطر بروز بیماری‌های روانی را افزایش می‌دهد.

مبتلایان به اچ‌آی‌وی برای درمان موثر باید علاوه بر مصرف دقیق داروها، از لحاظ روانی نیز تحت درمان قرار بگیرند تا خطر شیوع این عفونت بطور چشمگیری کاهش پیدا کند؛ در این بین مراکز ارائه‌دهنده خدمات روان‌درمانی نیز نقش مهمی در تشخیص افراد پرخطر برعهده دارند.