imgsize.php
هورمون‌ها، اضطراب،عواطف و همه تغییراتی که با بارداری همراه می‌شوند و انتظار برای مادر شدن ممکن است باعث نوسان خلق در هر زن در شرف مادرشدنی شود.

برای داشتن دوران بارداری بی دغدغه و همراه با آرامش، این نکات را مدنظر داشته باشید. برخی از این نکات از نظر علمی و پزشکی تائید شده و بقیه براثر تجربه های شخصی به مرور زمان کسب شده اند.
مطالعه و کسب آموزش های لازم
خواندن چند کتاب خوب در مورد بارداری را فراموش نکنید. می توانید ویدئوهای آموزشی مناسب هم در این دوران تماشا کنید و آرامش و اطمینان خاطر کسب کنید. با مطالعه کافی می توانید اطلاعاتی در مورد تغییرات روی داده در بدن خود در دوران بارداری، زایمان و بعد از زایمان هم بدست آورید. با آگاهی از اینکه در دوره بارداری چه اتفاق هایی را تجربه می کنید، اعتماد به نفس بیشتری هم به شما دست می دهد. باید بدانید که چه اتفاقی درحال رخ دادن است و منتظر چه چیزی باید باشید و چه کارهایی باید انجام دهید یا ندهید. مسلما ترجیح می دهید همه نکات لازم را بدانید و اوضاع را تحت کنترل داشته باشید. این قضیه در مورد شوهران خانم های باردار هم صدق می کند. آنها هم باید مطالعه کافی در مورد بارداری خانمها داشته باشند. بخش عمده وظایف شوهر اطمینان خاطر دادن به همسرش در دوران بارداری است. اگر حس عجیبی به همسرتان دست می دهد، چه از آن مطلع هستید و چه برای فهمیدن آن تلاش می کنید، باید به او بگویید که این اتفاق کاملا طبیعی است. همچنین مطمئن شوید کتاب هایی که همسر شما در مورد بارداری انتخاب کرده و مطالعه می کند، مفید و جامع بوده و این توهم را برای او ایجاد نمی کنند که اتفاق های دوران بارداری وی نشانه این هستند که فرزندی بیمار با مشکلات مغزی و جسمی به دنیا می آورد.
 
تغذیه مناسب
 تغذیه مناسب شامل وعده های متعدد کم حجم غذای سالم و میان وعده و پروتئین فراوان است. در کتاب ها و سایت های اینترنتی، فهرست زیادی از غذاهای مناسب مادرهای باردار گنجانده شده اند. پدرها هم در این مورد باید کاری کنند تا مادرها هرچه ازنظر غذایی نیاز دارند، در دسترس داشته باشند. این موضوع حجم زیادی از استرس و فشارهای دوران بارداری را کاهش می دهد.
 
پیاده روی روزانه و ورزش
پیاده روی های روزانه در زمان بارداری خیلی موثر هستند. ضمن اینکه ورزش مرتب به خصوص شنا هم در کتب پزشکی زیادی توصیه شده اند. این تمرین ها استراحت خوبی برای دورشدن از فکر سنگینی بدن و اضافه وزنی که حس می کنید، هستند.
 
معاشرت با همسر
سعی کنید به طور مرتب با همسرتان وقت بگذارنید و حداقل یک بار در ماه بیرون از منزل شام بخورید. این فرصت خوبی برای کنار هم بودن و وقت گذراندن در کنار یکدیگر است.