photo_21418_20120211

شاید یکی از اهل خانه یا بین  دوست و فامیل شخصی به دیابت مبتلا شده یا  خیلی وقتست  که این بیماری را دارد، خیلی دوست دارد بداند چه خوراکی هایی برایش مضر و چه خوراکی هایی مفید است . متاسفانه برخی اوقات نمی دانیم که چگونه به کسی که دیابت دارد کمک کنیم  مهم این است که بدانید دقیقا به چه چیز احتیاج دارد، شایدقصدتان کمک باشد ولی با گفتن برخی حرفها ارزش کمک کردن را پایین می آورید

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

-من نمیدونستم که دیابت داری
گفتن “دیابتی” به یه شخص ممکنه اهانت آمیز باشه. شاید برای بعضی ها به کار بردن این اصطلاحات مهم نباشه، اما خیلی ها هستن که حس میکنن دارین بهشون برچسب میزنین. مبتلا بودن به دیابت، هویت شخص رو تعریف نمیکنه (افراد خودشون انتخاب نمیکنن که دیابت داشته باشن).

-مطمئنی که میتونی این غذا (یا خوراکی) رو بخوری؟
افرادی که دیابت دارن باید درباره غذاهایی که در هر وعده میخورن فکر کنن. باید یادشون باشه که چه چیزایی رو نمیتونن بخورن. مگر در مواردی که در حال آموزش به کسی هستین، از نقد کردن فرد به خاطر غذایی که میخوره خودداری کنین و اگه نمیخواد بهش مشاوره ندین. به جای اینکه بگین “مطمئنی میتونی این خوراکی رو بخوری” یا “چون دیابت داری نمیتونی این خوراکی رو بخوری” ازش بخواین اگه دوست داره از یه ماده غذایی سالم استفاده کنه، مثلا بگین ” من میدونم که چیزبرگر با سیب زمینی خیلی خوشمزه به نظر میاد، اما فکر کنم سالاد با مرغ کبابی و سیب زمینی پخته خیلی سالم تره” کسانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستن به حمایت و تشویق مثبت نیاز دارن نه هشدار و ترسوندن.

– این دسری که انتخاب کردی بدون قنده؟
دسرهای بدون قند نباید با مواد غذایی رژیمی اشتباه گرفته بشن. حتی اگه دسر بدون قند هم باشه، معنیش این نیست که کربوهیدارت نداره. همه ی کربوهیدارت ها در بدن میشکنن و به قند تبدیل میشن. جدا کردن فرد مبتلا به دیابت ممکنه این حس رو ایجاد کنه که دارین به تعداد کمی دسرهای واقعی محدودشون میکنین و اینجوری احساس رضایت نمیکنن. تنها کاری که باید انجام بدین اینه که یاد بگیرین چه مقدار کربوهیدرات باید در برنامه غذایی استفاده کنین.

-مادر بزرگ من دیابت داشت و پاشو از دست داد
اگه بهترین دوستتون تازه به دیابت مبتلا شده، پس نباید براش داستان های ترسناکی درباره مادربزرگتون تعریف کنین! افراد میتونن برای سالهای زیادی بدون عوارض با دیابت زندگی کنن. ضمن اینکه داروهای این بیماری زیاد میشن، تکنولوژی پیشرفت میکنه و تحقیقاتی که انجام میشن میتونن باعث بشن تا دیابت رو بهتر کنترل کنیم.

-وای! قند خونت خیلی بالاست، چیکار کردی؟
مقدار قند خون به صورت روزانه متفاوته. اگه کسی قند خونش بالاست، میتونه به خاطر علت های زیادی باشه، برخی از این علت ها در کنترل فرد نیستن مثل استرس و بیماری. برای کسی که دیابت داره خیلی سخته که ببینه قند خونش بالا رفته (چون احساس گناه و ناامیدی میکنه). اگه ممکنه از صحبت کردن درباره قند خون پرهیز کنین مگه اینکه ازتون بخوان.