2204059683_09eb09601b_n-213x300

برای برطرف کردن اکثر حالات منفی روحی و روانی تان بهترین گزینه تنفس صحیح و عمیق است که در این مطلب نحوه درست آن را برایتان اورده ایم.

حالات روحی و روانی مانند خشم، نگرانی، غم، خجالت، ترس و … به شدت بر مزاج انسان تاثیر گذار است و بروز هر یک از این حالات، موجب تعادل مزاج در مزاج اصلی انسان می‌شود ؛ البته افزایش و کاهش این حالات به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر متابولیسم، سیستم‌های گردش خون و تنفس، ترشحات دستگاه گوارش و غدد داخلی و عضلات اثر دارند و می‌توانند معضلات و مشکلات پیچیده‌ای را برای جسم و روان انسان به وجود آورد.
با شناخت مزاج می‌توان عکس العمل‌ افراد را در مواجه شدن با مسائل پیش بینی کرد. فردی که دارای مزاج سرد و خشک است؛ غم و ماتم می‌تواند شخص را در سر حد بیماری ببرد یا شخصی که دارای مزاج گرم و خشک است نباید در محیط‌هایی قرار گیرد که هیجان و خشم در آن زیاد است چرا که خشم و هیجان برای یک شخص گرم مزاج به شدت می‌تواند تاثیر بگذارد البته برای اینگونه افراد تفکر در مسائل عمیق زندگی مانند عاقب هستی می‌تواند مفید باشد و به فرد آرامش دهد.
به عقیده محسن ناصری مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شاهد حالات درونی انسان مانند عصبانیت، ترس، و دیگر حالات روحی و روانی می‌تواند تنفس را تحت تاثبر قرار دهد و در این حالات تنفس صحیح علاوه بر رساندن بهتر هوای تازه به بدن می‌تواند بسیاری از تنش‌ها و اضطراب‌ها وو علائم آنها مانند سردرد، بی حوصلگی و خستگی را از انسان دور می‌کند.
رساندن هوای تازه به بدن انرژی های مختلف نفسانی و سیستم مغزی و عصبی را تقویت می‌کند و فرد راحت‌تر می‌تواند با تنش‌های عصبی و استرس‌های روحی کنار بیاید.
برای رسیدن به این منظور ترجیحا در هوای سالم و حالت نیمه دراز کشیده ، نفس کاملا عمیق کشیده و سینه‌های خود را از هوای تمیز پر کنید و به مدت ۵ ثانیه نفس خود را حبس کنید و سپس آرام آرام طی حدود ۱۰ ثانیه هوا را بیرون دهید و حدود یک ثانیه مکث کنید و سپس ۱۰ بار دستور فوق را تکرار کنید؛ از این عمل آرامش و نشاطی به شما دست خواهد داد.
از دیگر مواردی که درگیری‌های ذهنی را کاهش می‌دهد و تعادل را به سیستم مغزی-عصبی برمی‌گرداند تعطیل کردن موقتی برخی از اعمال مغزی است؛ مثلا فرد چشم‌های خود را ببندد، یا تلقین کند که صدایی را نمی‌شنود و یا حجم استفاده از عضلات ارادی خود را کم کرده از حالت ایستاده به حالت نشسته و یا از حالت نشسته به حالت خوابیده قرار گیرد.
وضو گرفتن می‌تواند موجب نشاط، تجدید قوا و نورانیت افراد را فراهم آورد و در تنش‌های روزانه می‌توان جندین با از این دستورات گفته شده بهره گرفت.