Little happy schoolgirl writing on blackboard

وارد شدن کودکان به محیط جدید با افراد یکه تاکنون نمی شناخته برای وی تازگی خاصی دارد و او را با نوعی دگرگونی روبرو میکند سعی کنیم در این راه پا به پای وی اورا همراهی کنیم.

فرزند شما بيش از 3‌ماه مشغول تفريح و سرگرمي بوده و عملا هر كاري كه مايل بوده انجام داده است. انجام مجدد وظايف مدرسه الزاما برايش خوشايند نيست. براي پشت سر گذاشتن اين مشكل كوچك نيازمند آن است كه شما كمي بيش از معمول در اختيارش باشيد و با تمام محبت‌تان او را در بر گيريد. در اينجا 10 توصيه براي ورود به مدرسه بدون استرس را پيشنهاد مي‌دهيم.

1- او را به ساعت جديد عادت دهيد.

بعد از آن ميهماني‌هاي تابستاني و تا ظهر خوابيدن‌ها، فرزند شما نيازمند آن است كه دوباره به ريتم جديدي عادت كند. چند روز قبل از ورود به مدرسه، از او بخواهيد كه شب‌ها زودتر به رختخواب برود و صبح‌ها زودتر از خواب بيدار شود. بهتر است كه ديرتر از 9‌شب به رختخواب نرود و نيم ساعت هم به مطالعه در رختخواب اختصاص دهد.

2- او را از نظر رواني آماده كنيد.

چند روز قبل از ورود به مدرسه، با او در مورد مدرسه حرف بزنيد. برايش توضيح دهيد كه به چه دليل بايد به مدرسه برود و رفتن به مدرسه چه مزايايي به همراه دارد. گفت‌وگوهايتان بايد مطابق با شخصيت و سن فرزندتان باشد. مثلا همكلاسي‌هايش را دوباره مي‌بيند و با همكلاسي‌هاي جديد آشنا مي‌شود، به فعاليت‌هاي جديدي پي مي‌برد و چيزهايي را يادمي‌گيرد كه به رشد او كمك مي‌كند.

3- به او اطمينان خاطر دهيد.

او دل نگران است و زماني كه از ورود به مدرسه با او سخن مي‌گوييد، گريه زاري مي‌كند: «نه، من نمي‌خوام مدرسه برم!». اين امر طبيعي است. به او بگوييد به‌دليل آنكه مي‌خواهد معلم و كلاس‌اش را عوض كند، نگراني او را درك مي‌كنيد و زماني كه شما نيز به سن و سال او بوديد روزهاي ورود به مدرسه همين نگراني‌ها را داشتيد اما دوست‌هاي زيادي پيدا كرديد. به او توضيح دهيد كه درصورت هر‌گونه مشكل، براي كمك به او و مقابله با آن در كنار او خواهيد بود.

4- او را آماده كنيد تا مستقل باشد.

به‌خصوص بچه‌هاي كوچكتر، عدم‌استقلال در آنان موجب استرسي واقعي مي‌شود. براي جلوگيري از آن به او كمك كنيد تا به تنهايي لباس‌هايش را بپوشد و در‌بياورد. براي كمك به او مي‌توانيد برچسب‌هايي كه روي آنها اسم و يا علامتي نوشته شده است را روي لباسش بدوزيد تا بتواند به آساني آن‌را را تشخيص دهد. علاوه بر آن، احتمال دارد كه2 كودك لباس شبيه بهم بپوشند و اين امر از سردرگمي مداوم آنان جلوگيري مي‌كند.

5- مراقب سنجش بينايي، شنوايي، معاينه دندان‌ها و واكسيناسيون او باشيد.

براي آينده فرزندتان مهم است كه اين معاينه‌ها را انجام دهيد زيرا بعيد نيست كه به‌دليل ضعف بينايي و يا شنوايي‌، كودك به شاگرد ضعيفي تبديل شود. اگر نتواند به‌خوبي ببيند و يا حرف‌هاي معلم را به درستي بشنود، چگونه مي‌تواند درس‌هايش را به‌خوبي ياد بگيرد؟

6- فرزندتان را با مدرسه جديد‌ش آشنا كنيد.

منتظر نخستين روز مدرسه نمانيد تا مدرسه جديدش را به او معرفي كنيد. هيچ‌چيزي دلهره‌‌آورتر از مكاني نيست كه هيچ شناختي از آنجا ندارد زيرا در محيط جديد احساس سردرگمي مي‌كند. براي آنكه او را با مكان جديد آشنا كنيد، او را چندين بار به مدرسه ببريد و مكان‌هايي چون حياط مدرسه، كلاس‌ها‌، محوطه سرپوشيده را به او نشان دهيد. او را روزهايي كه مدرسه براي ثبت نام باز است، به مدرسه ببريد. اين عمل در روز ورود به مدرسه به او شناخت جديد و اعتماد به نفس مي‌دهد.

7- براي او كتاب‌هايي در مورد مدرسه بخريد.

كتاب‌هايي در مورد مدرسه و به‌خصوص نخستين روز مدرسه برايش تهيه كنيد. بچه‌ها عاشق اين هستند كه با قهرمانان داستان‌هاي كتاب‌هاي آموزشي همزاد پنداري كنند. علاوه بر آن مي‌فهمند بچه‌هاي ديگري هم هستند كه روز اول مدرسه يا گريه مي‌كنند و يا دل نگران هستند. و با تمام اين حرف‌ها هميشه اين مسئله ختم به‌خير مي‌شود!

8- كيف كوچكي براي وسايل شخصي‌اش آماده كنيد.

داخل كيفش شيئي كه به آن علاقه خاصي دارد مثل يك اسباب بازي، عكس‌هايي كه جمع‌آوري مي‌كند، و يا يك عروسك پارچه‌اي بياندازيد. با اين عمل، به او اطمينان خاطر مي‌دهيد كه قسمتي از محيطي كه به آن عادت دارد را به همراه دارد.

9- اولين روز مدرسه

براي آنكه نخستين روز مدرسه باعجله خود را آماده نكنيد، دير از خواب بيدار نشويد. فرزندتان بايد به راحتي از خواب بيدار شود و صبحانه خوبي بخورد. چنانچه به‌دليل اضطراب اشتها نداشته باشد، به او اصرار نكنيد اما برايش تغذيه‌اي مثل ساندويچ نان و پنير، ميوه و… آماده كنيد و داخل كيف مدرسه‌اش بگذاريد

10- او را تا مدرسه همراهي كنيد.

درصورت امكان او را تا كلاس‌اش همراهي كنيد. و چنانچه نتوانيد او را ببريد، احساس گناه نكنيد بلكه همه چيز را خوب برايش توضيح دهيد سعي كنيد سرشب برايش وقت بگذاريد تا او بتواند نخستين روز مدرسه را برايتان تعريف كند.