aging

 در این بخش مقاله ای تحت عنوان فیلرها داریم تا ببینیم در پزشکی از چه جایگاهی برخوردار است و کلا فیلرها چه هستند و برای چه استفاده می شوند

خصوصیاتی که به عنوان پیری صورت شناخته میشوند  عبارتند از :

  •  شیارهای تو خالی بر روی صورت که هم چنین به عنوان خطوط عمیق روی گونه شناخته میشوند.
  •  خطوط عمیق دایره ای بین پلک پایینی و گونه
  • گود افتادگی در طول گونه که از زیر پلک پایینی شروع میشود ، و به عنوان تورفتگی استخوان گونه نیز شناخته میشود.
  • چین خوردگی های اطراف لب ، خطوط بین بینی و گوشه ی لب ها که با بالا رفتن سن عمیق تر و مشهود تر میشوند. این خطوط با از دست رفتن حجم گونه ها و گودافتادگی آنها مشهود تر نیز خواهند شد.
  • خطوط عمودی زیر گوشه های لب که به عنوان خطوط ماریونت شناخته میشوند.

این خطوط در شکل زیر نشان داده شده اند :

              نقاط معمول برای تزریق فیلر ها 

aging1

  تمامی این تغییراتی که با گذشت سن در زیبایی افراد ایجاد میشود را میتوان با یک نوع سم بوتولیوم A، فیلر ها و یا ترکیبی از هر   دو درمان کرد. در دیاگرام زیر تمامی نقاط اطراف چشم  را که میتوان با سم بوتولیوم و یا فیلر درمان کرد مشاهده میکنید.

   فیلر


  فیلر ماده ای است که با ان میتوان به درمان بافت های نرم و گودافتادگی ها روی صورت و یا اطراف چشم پرداخت. گود افتادگی    ها ، از دست دادن حجم و یا خطوط روی صورت را میتوان به وسیله ی  چربی های پر کننده و یا فیلر های سینتتیک درمان کرد.    انواع مختلفی از این فیلرها وجود دارد :

 ژل Hyaluronic Acid  

 در این دسته معروفترین فیلرها Restylane®, Perlane® and Juvéderm® می باشند . تاثیر این ژل با گذشت زمان از بین رفته و هم چنین میتوان با تزریق انزیم هایی باعث حل شدن اسید و از بین رفتن تاثیر ان شد. این آنزیم ها توسط پزشکان ، بدون نسخه  استفاده شده ولی تاثیر و ایمنی این دارو دردست بررسی است.

در مورد برند ژل مورد استفاده ،  پزشک معالج  تصمیم گیری خواهد کرد.

ژل با استفاده از یک سوزن خیلی باریک به محیط اطراف چشم ، در یک جلسه ی معمولی در کلینیک ، تزریق خواهد شد. برندهای Restylane® and Perlane® که در کلینیک های لندن مورد استفاده قرار میگیرند حاوی یک بی حس کننده ی خفیف برای از بین بردن هر گونه دردی نیز می باشد.

بعد از تزریق یک ماساژ محکم بر روی محل تزریق انجام شده تا از کبودی ان جلوگیری شده و به توزیع یکنواخت ژل کمک کند. استفاده از کیسه های یخ هم ممکن بوده اما ضروری نمی باشد.

استفاده از این نوع ژل اثرات جانبی اندک و واکنش های الرژیک کمی به همراه خواهد داشت.

aging2

 فیلرها معمولا با استفاده از یک سوزن باریک به صورت تزریق شده ، این تزریق در محیط کلینیکی صورت میگیرد. این تزریق روندی  ساده و بدون درد دارد چرا که معمولا فیلر ها با مواد بی حسی همراه هستند.

  بعد از تزریق این فیلرها صورت جوان سازی شده ، پوست نرم تر به نظر میرسد و بر آمدگی های چهره به حالت سنین جوانی باز  خواهد گشت.گاهی از اوقات فیلرها را میتوان با درمان های دیگر زیبایی مانند بوتاکس و یا قرص های شیمیایی ترکیب کرد.

 جایگزین هایی برای فیلرها ی اسید هیالورونیک

دیگر انواع فیلرها نیز موجود می باشند ، این دسته ژل ها از جنس اسید هیالورونیک نیستند و شامل فیلرهای دائم و یا نیمه دائم میشوند که امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرند اما هنوز هم برخی پزشکان و بیماران به استفاده از انها علاقه دارند.

از این دسته می توان به Radiesse® (Calcium Hydroxyapatite spheres) و یا Sculptra® (Poly-L Lactic acid)  اشاره کرد. از هر دوی این فیلرها میتوان برای مصارف پزشکی و زیبایی استفاده کرد.استفاده از اسکالپچرا اخیرا” مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

انتقال چربی از خود فرد

یکی از جایگزین ها برای فیلر های hyaluronic اسید، انتقال چربی از خود فرد بوده که به نام روش انتقال چربی کلمن نیز شناخته میشود.

از این روش معمولا در درمان اتروفی گونه برای افرادی که علاقه ای به ژل های hyaluronic اسید نداشته و یا به دنبال روشی با ماندگاری بیشتر می باشند ، استفاده میشود. این تزریق باید به صورت عمیق در منطقه ی زیر عضلانی جایی  که ذخیره ی چربی ها موجود می باشد ، انجام شود. در این روش باید از تزریق های سطحی پرهیز کرد، چراکه باعث ایجاد توده هایی میشود که از بین بردن آنها بسیار مشکل می باشد.

aging3

 ابتدا جراح ، چربی را از نقاطی مانند شکم بیمار میگیرد. برای اینکار یک برش کوچک با استفاده از ابزاری مخصوص بر روی پوست  ایجاد میگردد. سپس سلولهای زنده چربی با استفاده از سانتریفوژ از اجزای دیگر مثل خون و سرم جدا شده و در انتها این چربی  خالص است که اماده برای تزریق میباشد.

aging4

مرحله ی نهایی تزریق چربی با استفاده از کانول (تیوب) مخصوص می باشد.برای اینکار جراح کانول را از درون شکاف کوچکی که ایجاد کرده عبور داده و با استفاده از چربی گودافتادگی های موجود در اطراف چشم و گونه را پر خواهد کرد.

استفاده از این روش برای افرادی که جای زخم های عمیق بر روی صورت داشته ، تغییر شکل مادر زادی صورت و یا عدم قرینگی در صورت دارند ، توصیه میشود.

در این روش چربی از شکم خود بیمار با استفاده از روشی مانند لیپوساکشن گرفته میشود. این کار با بی حسی موضعی انجام خواهد شد.سپس چربی در یک سنترفیوژ اماده برای تزریق شده و توسط یک کانول مخصوص به بیمار تزریق میشود .

این روش ماندگاری در حدود 5 سال داشته و واکنش های الرژیک ایجاد نخواهد کرد. گاهی اوقات مشخص کردن مقدار دقیق لازم برای تزریق مشکل بوده چراکه در سه تا هشت ماه اول بدن تا حدود 30% چربی های تزریق شده را مجددا جذب میکند. البته باید توجه داشت که این روش نسب به فیلرهای hyaluronic اسید ، بسیار تهاجمی تر می باشد ، باعث تورم بیشتری شده و دوران نقاهت بیشتری نیز دارد. از این روش معمولا در درمان پلک چشمها ، گونه های و دیگر عمل های جوان سازی پوست استفاده میشود.

منبع-onlinesalamat.com