56164711922625135255458812512924311220281

در طول  زندگی انسان، موقعیت‌هایی وجود دارد که نقطه مهمی در زندگی آنان محسوب می شود. برگزیدن  همسر یکی از این موقعیت‌ها و  احتمالا بزرگ‌ترین رویداد زندگی و مهم‌ترین کشمکش آن است، که اگر صحیح و از روی آگاهی انجام پذیرد، زندگیِ مشترک لذّت‏بخش و  بادوام خواهد بود. رسیدن به مقصود  و البته مهم ، احتیاج به تفکر ، مشورت ، مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارد . البته نباید از ازدواج ترس و هراسی به دل راه داد ، اما به هیچ وجه ، نباید این اتفاق مهم و حیاتی را ساده انگاشت . همان گونه که می دانید ازدواج های بدون اندیشه و برنامه ریزی دقیق و صحیح ، آینده و کارنامه خوب و قابل قبولی نداشته و نخواهند داشت ، به همین دلیل است که باید برای ازدواج موفق برنامه داشت ، این موضوع در دنیای امروز که از پیچیدگی خاصی برخوردار است ، اهمیت فراوان پیدا می کند.

فراگیری اصول و مهارت های لازم ، افراد را قادر خواهد کرد ، تا آگاهانه و عاقلانه تصمیم بگیرند . آشنایی با این اصول و عمل به آن ، در انتخاب همسر شایسته و زندگی پایدار و دلپذیر ، تاثیر جدی دارد چه در غیر این صورت نه تنها به سعادت دسترسی نمی توان یافت ، بلکه بر مشکلات زندگی در آینده افزوده می شود. تشکیل زندگی مشترک ، بدون رعایت اصول و درک مهارت های آن و تنها بر اساس شانس ، عشق و عاشقی ، سکونت در ساختمان سست و لرزانی است که حداقل پنجاه درصد آن فرو خواهد ریخت!

کتاب “گفتگوی پرستوهای عاقل”در بیست‌و‌هشت قسمت کوتاه، مسائل مربوط به ازدواج را مطرح می‌کند و توضیحات لازم در مورد آنها را بیان می‌کند. مسائلی که شاید در بحبوحه شرایط عاطفی و احساسی در زمان آشنایی خیلی مهم تلقی نشوند و هر دو طرف راحت از آنها بگذرند. اما همین مسائل بعدها گریبا‌گیر زن و شوهر می‌شوند و اختلاف‌های بسیاری را پیش می‌آورند.

اولین پرسشی که هر فردی هنگام ازدواج باید از خود داشته باشد این است که به چه دلیل می‌خواهد ازدواج کند. پاسخ به این پرسش را‌هگشای فرد برای ورود به مراحل بعدی ازدواج خواهد بود. اگر ازدواج به هر دلیل غیر از خود ازدواج انجام شود، ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت. برای خلاص شدن از خود، دیگران و شرایط زندگی نباید تن به ازدواج داد. در مرحله آشنایی یکی از مواردی که دختر و پسر باید با جدیت خاصی آن را دنبال کنند، دلایل خود و طرف مقابل برای این انتخاب است.

کتاب «گفتگوی پرستو‌های عاقل» پاسخگوی پرسش‌های زیادی درباره پدیده‌ای است که همه زمانی با آن مواجه می‌شوند مثل خواستگاری؛ مراسمی که خیلی از جوانان در شرف ازدواج آن را امری دست‌وپاگیر و غیرضروری می‌دانند. در جبهه مقابل اما، پدران و مادرانی هستند که خیلی از آنها حاضر نیستند رسم و رسوم را نادیده بگیرند و خواهان اجرای آن به نحو احسن هستند.نویسنده کتاب تلاش می‌کند برای مساله خواستگاری و به طور کلی، آشنایی برای ازدواج و مسائل و مشکلات در این راه بهترین راهکارها را ارائه کند.

کتاب حاضر نوشته محمد دوست‌پرور، توسط نشر معارف در 144 صفحه منتشر شده است . کتاب در بیست‌و‌هشت قسمت کوتاه، مسائل مربوط به ازدواج را مطرح می‌کند و توضیحات لازم در مورد آنها را بیان می‌کند. مسائلی که شاید در بحبوحه شرایط عاطفی و احساسی در زمان آشنایی خیلی مهم تلقی نشوند و هر دو طرف راحت از آنها بگذرند. اما همین مسائل بعدها گریبا‌گیر زن و شوهر می‌شوند و اختلاف‌های بسیاری را پیش می‌آورند. مقدمه کتاب با ذکر احادیث متعدد و دلایل روانشناختی و علمی که می‌توانند راه را برای یک تصمیم درست باز کنند به چگونگی انتخاب همسر و شکل‌گیری یک ازدواج خوب اختصاص پیدا کرده است. آشنایی با قوانین ازدواج ،دلیل ازدواج ،‌ دلایل انتخاب ،بیماری ، وسواسی،محیط کار،اهمیت خانواده ،‌حق طلاق در موارد خاص ، محل زندگی ،ایجاد جذابیت در زندگی ،پذیرش نقاط ضعف ،خواستگار سمج،حل اختلاف ، روابط پدر و مادر ،برگزاری جشن عروسی و …  برخی از عناوین مباحث ذکر شده در کتاب حاضر می باشند.

مشخصات کتاب
گفتگوی پرستوهای عاقل(باید و نبایدهای خواستگاری)
نویسنده:محمد دوست پرور
ناشر:معارف
منبع : www.tebyan.net